Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Спайкова хвороба: чому виникає і до чого може призвести

Деякі жінки страждають через порушення менструального циклу, не можуть завагітніти або виносити дитину, навіть не підозрюючи, що причиною цьому є спайки в області малого тазу (пельвіоперитоніт). Хоча спайкова хвороба, за статистикою, є досить поширеною (зустрічається приблизно у 25% пацієнток репродуктивного віку), її симптоми відомі далеко не всім. Спеціалісти медичного центру “Діамед-Експрес” наголошують, що ця патологія – серйозна проблема, яку не можна ігнорувати, і готові провести швидку й точну діагностику, використовуючи сучасні методи.

Причини утворення спайок у малому тазу

Спайки у малому тазу – це сполучнотканинні утворення (синехії) у вигляді зрощень, плівок, що сполучають між собою органи та можуть з’єднувати їх із серозною оболонкою черевної порожнини. Через наявність таких патологічних структур порушується функціонування, кровопостачання, нормальне положення органів та може виникати їх деформація. Найчастіше спайкова хвороба виникає через запальні процеси і посилюється після проведення хірургічних втручань, особливо, якщо вони проводяться повторно. Поширеними причинами утворення синехій є:

  • Аднексит;
  • Ендометрит;
  • Ендометріоз;
  • Кольпіт;
  • Кровотеча, яка виникла через позаматкову вагітність, розрив фалопієвої труби;
  • Травми в області малого таза.

Відсутність адекватної медичної допомоги протягом тривалого часу посилює спайковий процес. Він порушує репродуктивні функції, ускладнює або унеможливлює зачаття дитини, може викликати переривання вагітності, розвиток непрохідності кишківника і навіть призвести до летального наслідку.

Симптоми спайок у малому тазу

Симптоми спайкової хвороби залежать від того, яка форма захворювання розвивається у пацієнтки. Досить часто, на початкових стадіях, жінка практично не відчуває дискомфорту, окрім періодичних болісних відчуттів в області розташування синехій, особливо – під час руху, фізичного навантаження, статевих актів, дефекації. Вони можуть посилюватися під час менструацій та поширюватися на область промежини, прямої кишки або попереку – у залежності від локалізації, ступеню розвитку, кількості спайок.

У більш важких випадках, при прогресуванні хвороби жінка може помітити у себе наступні симптоми:

  1. Інтенсивні болісні відчуття;
  2. Порушення менструального циклу;
  3. Невдалі спроби завагітніти протягом тривалого часу;
  4. Складнощі з виношуванням дитини (невиношування вагітності);
  5. При залученні кишківника у патологічний процес – закрепи або часті позиви до дефекації, здуття живота.

Якщо спайки не викликають виражених симптомів, наявність хвороби може з’ясуватися випадково – при зверненні до гінеколога з іншої причини (наприклад, для профілактичного огляду).

Діагностика

Коли жінка звертається до гінеколога, лікар може виявити ознаки спайкової хвороби під час огляду на гінекологічному кріслі: при бімануальному обстеженні в області яєчників пацієнтка може відчувати біль, спостерігається зниження рухливості матки, шийки матки. Крупні синехії можуть прощупуватись. Провести більш точну діагностику допомагає УЗД малого тазу, яке дозволяє виявити спайки, деформацію чи зміщення органів репродуктивної, сечовидільної та травної систем.

Щоб перевірити наявність чи відсутність інфекційно-запального процесу, який може бути причиною утворення спайок, гінеколог призначає лабораторні аналізи (мазки для бактеріологічного дослідження, ПЛР-тести). Призначити найефективніший антибактеріальний препарат дозволяють результати дослідження чутливості патогену до різних видів антибіотиків. Також можуть знадобитися аналізи крові на рівень гормонів.

Лікування спайок у малому тазу

Найефективніший спосіб усунення спайок – хірургічне втручання. При можливості проводиться лапароскопічна операція, із застосуванням мініатюрного ендоскопічного обладнання, яке дозволяє усувати синехії без великих розрізів, через проколи. Після видалення спайок обов’язково потрібно продовжувати лікування основного захворювання та спостерігатися у лікаря, адже спайкова хвороба часто рецидивує.

Також при лікуванні спайкової хвороби призначається медикаментозна терапія. Вибір медичних препаратів залежить від виявленої причини утворення спайок та особливостей прояву захворювання. Це можуть бути антибактеріальні, протизапальні, знеболювальні, гормональні засоби, а також фібринолітичні – для розсмоктування синехій.

Зверніться за допомогою до медичного центру “Діамед-Експрес”

У нашому медичному центрі працюють досвідчені гінекологи, лікарі вищої кваліфікаційної категорії. Ви можете звернутися до нас, щоб пройти огляд у спеціаліста, а також зробити УЗД малого тазу на апараті експертного класу та здати лабораторні аналізи, пройти консультацію ендокринолога та лікарів іншого профілю – при необхідності. Ми допоможемо не тільки виявити наявність спайкової хвороби, а й з’ясувати її причину, щоб призначити правильне та ефективне лікування.

Якщо у вашому випадку знадобиться хірургічне втручання, наші гінекологи підкажуть, до яких лікарів краще звернутися, оскільки ми підтримуємо зв’язок із провідними спеціалістами у різних медичних закладах.

Не гайте часу при появі симптомів захворювання – телефонуйте нам або заповнюйте форму для попереднього запису на консультацію на нашому сайті.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія