Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Діагностика серцевої недостатності

Важливість своєчасної діагностики серцевої недостатності важко переоцінити. Це небезпечне порушення, яке виникає внаслідок різних захворювань. Через цю патологію погіршується кровопостачання нирок, легень, мозку та інших органів, можуть розвиватися необоротні зміни, здатні призвести до смерті. Тому необхідно вміти розпізнавати ознаки серцевої недостатності і вчасно звертатися до висококваліфікованих лікарів для обстеження та проходження лікування

Причини і симптоми серцевої недостатності

Серцева недостатність може розвинутися через наявність багатьох різних захворювань, серед яких – ішемічна хвороба серця, гострий міокардит, інфаркт міокарду, артеріальна гіпертензія, вроджені вади серця, захворювання легень, атеросклероз, цукровий діабет, дисфункції щитоподібної залози. Гостра серцева недостатність також виникає через травми, отруєння токсичними речовинами. Суть цього порушення полягає у тому, що серце незворотно втрачає здатність задовольняти потреби організму – не може забезпечувати кровообіг на такому рівні, який дозволяє органам отримувати достатню кількість кисню та поживних речовин. Розвивається застій крові у малому або великому колі кровообігу (відповідно, розрізняють серцеву недостатність за лівошлуночковим та правошлуночковим типом). Спочатку дисфункція міокарду не супроводжується вираженими симптомами, а згодом можуть виникнути такі ознаки захворювання:

  1. Набряки;
  2. Запаморочення;
  3. Втрата свідомості;
  4. Потемніння в очах;
  5. Ознаки стенокардії – біль у грудях, що може поширюватися на шию та руку, прискорене серцебиття, підвищена пітливість, відчуття тривоги;
  6. Задуха;
  7. Блідість та ціаноз шкірних покривів;
  8. Зниження працездатності;
  9. Поява хрипів у легенях;
  10. Збільшення розмірів печінки;
  11. Накопичення рідини у черевній порожнині (водянка, асцит);
  12. Сухий кашель;
  13. Кровохаркання;
  14. Зменшення об’єму сечі через порушення роботи нирок.

Якщо на початкових стадіях серцевої недостатності слабкість, прискорене серцебиття, задуха з’являються лише при значних фізичних навантаженнях, то по мірі прогресування хвороби вони зберігаються й у стані спокою та доповнюються порушенням роботи внутрішніх органів (печінки, нирок, легень і т. д.). При хронічній недостатності вираженість симптомів зростає протягом тривалого часу, упродовж років. У важких випадках розвивається кардіогенний шок, який призводить до значного порушення серцевого ритму, зниження артеріального тиску, кровотечі у серцеву сумку, розвитку тромбоемболії легеневої артерії, набряку легень, пригнічення свідомості. Тільки екстрена медична допомога може врятувати людину від летального кінця.

Методи діагностики серцевої недостатності

З підозрами на наявність захворювання слід звернутися до кардіолога. При серцевій недостатності основними методами діагностики є ЕКГ та ЕХО серця. Електрокардіограма дозволяє виявити порушення серцевого ритму, ознаки ішемії, гіпертрофії стінок серця. За допомогою ЕХО серця можна визначити структурні зміни стінок серця, ураження міокарду, зміни об’єму шлуночків та передсердь, наявність вроджених вад, скупчення рідини у перикарді, ознаки ішемічного процесу, інфаркту міокарду, запалення та інших патологій.

Крім того, призначаються загальний та біохімічний аналізи крові, загальний аналіз сечі, дуплексне сканування судин, УЗД нирок, печінки та інші обстеження, у залежності від клінічної картини.

Протягом курсу лікування обстеження періодично повторюють для відстеження змін, вчасного виявлення прогресування хвороби, корекції медичних призначень. Список досліджень може доповнюватися при появі ускладнень, порушень функції інших органів.

Оскільки хронічна серцева недостатність починається безсимптомно і розвивається поступово, виявити її на ранніх стадіях допомагають профілактичні обстеження. Зокрема, варто щорічно проходити ЕКГ, ЕХО серця та консультацію кардіолога, особливо – після 40 років. У випадку, коли пацієнт входить до групи ризику (має родичів з діагностованими серцево-судинними хворобами, працює на шкідливому виробництві, має вроджені вади серця, ендокринні розлади, шкідливі звички), профілактичні огляди слід починати проходити у більш ранньому віці.

До якого спеціаліста звернутися у Києві?

Вчасно виявити захворювання та провести правильну діагностику можливо тільки при зверненні до висококваліфікованого спеціаліста та проведенні якісної діагностики. Для  проходження обстеження та консультації кардіолога запрошуємо вас до медичного центру “Діамед-Експрес”. У нашому центрі приймає лікар з багаторічним стажем, кандидат медичних наук, а також проводяться ЕКГ, ЕХО серця, доплерографія, різні види УЗД внутрішніх органів, широкий спектр лабораторних аналізів. Ми забезпечуємо високу точність діагностики, завдяки сучасному медичному обладнанню експерт-класу. Доступні ціни на послуги приємно здивують вас. Щоб записатися на прийом, зателефонуйте нам або натисніть кнопку для запису на сторінці сайту.

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія