Якщо є бажання народити дитину, потрібно розібратися з тим, що таке фертильні дні і як розрахувати найкращий час для зачаття. Ця інформація також важлива для тих, хто навпаки – не планує вагітність і дбає про максимально ефективну контрацепцію. Найголовніше про фертильність у жінок та чоловіків пропонуємо дізнатися з нашої статті. А також запрошуємо вас на прийом до лікарів – гінеколога, андролога – для індивідуальної консультації з питань планування сім’ї. У медичному центрі “Діамед-Експрес” консультують фахівці з багаторічним досвідом, доступні сучасні методи діагностики та лікування порушень репродуктивної сфери і всі послуги надаються за доступною ціною.
Фертильність – це здатність до зачаття дитини. У жінок та чоловіків вона залежить від великої кількості факторів, як спільних (спосіб життя, вік, спадковість), так і особливих для кожної статі (наприклад, порушення менструального циклу у жінок, перегрівання сім’яників у чоловіків).
Існують поняття “вікно фертильності”, “фертильні дні” – це дні в середині менструального циклу, коли жінка може завагітніти. Вони починаються за 5 днів до овуляції, яка відбувається приблизно за 14 днів до наступної менструації, включають день овуляції (виходу яйцеклітини з фолікула), і ще плюс 1-1,5 доби, доки яйцеклітина залишається життєздатною. Перші 5 днів включені до вікна фертильності, тому що стільки триває термін життя сперматозоїдів у статевих шляхах, і якщо за 5 днів до овуляції відбудеться незахищений статевий акт, настання вагітності можливе.
Поширене питання пацієнтів – що таке овуляція у чоловіків? Але це некоректне формулювання, тому що овуляція – це процес, властивий виключно жіночому організму, вихід дозрілої яйцеклітини з фолікула. У чоловіків відбувається коливання фертильності відповідно до періодичних коливань рівня тестостерону протягом місяця. Що більше цього гормону у крові, то вищим є шанс на успішне запліднення. Протягом доби його рівень теж коливається, і максимальні значення спостерігаються зранку, з 4.00 до 8.00 години.
Відстежити «вікно фертильності» в менструальному циклі можна за допомогою кількох методів.
Цей метод не дає 100% точності визначення вікна фертильності, і максимальна його користь можлива лише для жінок з регулярним менструальним циклом. День овуляції припадає приблизно на середину циклу: при тривалості циклу 28 днів довжина фолікулярної фази у жінок становить близько 12-14 днів, лютеїнова фаза – близько 14 днів, овуляція відбувається приблизно на 14-й день від початку менструації. Також не слід забувати про фертильні дні перед овуляцією та після неї, як було описано вище.
Для пацієнток, які готуються до екстракорпорального запліднення також важливий період “вікна імплантації” в ендометрії. Це час, коли ендометрій повністю готовий до сприйняття ембріону, він настає через 6-10 днів після овуляції. Саме у ці дні потрібно переносити ембріон, щоб шанси на успішне настання вагітності були максимальними.
Корисно знати! Простим, “домашнім” методом визначення фертильних днів є відстеження овуляції за базальною температурою. Слід вимірювати температуру у задньому проході, щоранку, не встаючи з ліжка, і фіксувати показники. З наближенням овуляції температура зростатиме і буде максимальною у день виходу яйцеклітини. Однак точність цього методу також далеко не 100-відсоткова, особливо при порушеннях менструального циклу.
Набагато точніше визначити фертильний період у жінок можна за допомогою УЗД – фолікулометрії. Протягом менструального циклу процедура проводиться кілька разів, щоразу лікар обстежує яєчник, спостерігаючи за зростанням домінантного фолікулу. Саме з нього вийде яйцеклітина у поточному місяці. Пройти таке дослідження на обладнанні експерт-класу можна у медичному центрі “Діамед-Експрес”.
Крім того, для дослідження фертильності у жінок проводяться аналізи на рівні гормонів: естрогену, прогестерону, ФСГ, ЛГ. Також необхідний контроль пролактину та гормонів щитоподібної залози. Здати всі необхідні аналізи ви можете у нашому центрі.
Тести на овуляцію для домашнього використання, що діють за принципом визначення рівня лютеїнізуючого гормону у сечі, можуть допомогти відстежити день виходу яйцеклітини. Їх точність може досягати 98-99%.
Важливо! Для успішного зачаття важливе піклування про здоров’я обох партнерів. Чоловіки також можуть пройти у “Діамед-Експрес” потрібні обстеження: консультацію андролога, аналіз сперми перед плануванням сім’ї, дослідження рівня гормонів, ультразвукову діагностику репродуктивних органів.
Регулярність менструального циклу, настання овуляції, фертильний період – це запоруки успішного зачаття. Однак вони опиняються під загрозою через стреси, особливо сильні та тривалі, оскільки у такому стані порушується гормональний баланс. Також негативний вплив чинять особливості способу життя:
Якщо ви бажаєте завагітніти, потрібно дотримуватися низки рекомендацій:
Дізнатися, як збільшити шанс завагітніти саме у вашому випадку, з урахуванням особливостей вашого організму, можна лише на консультації лікаря. Тому запрошуємо вас на прийом до висококваліфікованого фахівця у медичному центрі “Діамед-Експрес” на Оболоні у Києві. Записатися на консультацію можна за телефоном, за допомогою чату на сайті або онлайн-форми.
Жінка може завагітніти за 5 днів до овуляції (до середини менструального циклу), у день овуляції, а також ще протягом 1-2 діб після неї.
Під час овуляції у жінки може бути біль внизу живота, здуття живота, збільшується кількість вагінальних виділень, посилюється чутливість грудей. Однак у багатьох випадках ці зміни малопомітні.
Найвищі шанси завагітніти – у день настання овуляції, однак вірогідність ніколи не досягає 100%. Овуляція може не настати, таке спостерігається зрідка навіть у цілком здорових жінок. І розрахувати день виходу яйцеклітини зі 100%-ою точністю також складно. Зверніться за консультацією до гінеколога медичного центру “Діамед-Експрес”, щоб якомога точніше визначити дні, коли фертильність у вас буде найвищою.