Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Що таке вірус папіломи людини

 

Цей вірус може проявлятися через декілька років після інфікування. Деякі з типів ВПЛ є нешкідливими, а деякі можуть призвести до розвитку ракових пухлин.
Чоловіки можуть бути безсимптомними носіями більшості типів ВПЛ, а для жінок інфікування цим вірусом зазвичай має серйозніші наслідки: генітальний конділоматоз, передракові порушення, розвиток раку шийки матки та ін.

Найчастіше імунна система здорової людини може самостійно справитися з ВПЛ. Але люди, у яких імунітет є сильно ослаблений, або мають хронічні запальні захворювання, не можуть розраховувати на самостійне очищення організму від вірусу (елімінація).

Цей вірус розповсюджується по кровоносній системі, виявляється на шкірі або слизових оболонках і передається з цих ділянок контактно – при дотику побутовим шляхом.

Зовнішні прояви ВПЛ:
-Гострокінцеві або плоскі кондиломи.
-Папіломи (бородавки) можуть з’являтися на шкірі або на слизових.
-Кондилома шийки матки.

При виявленні в себе схожих симптомів, негайно звертайтеся до лікаря-гінеколога. Адже, чим довше ви будете зволікати, тим важче буде лікування. ВПЛ – одне з найбільш розповсюджених гінекологічних захворювань, що передається в основному статевим шляхом.

Як захиститися від ВПЛ?

Найдієвішим та найпоширенішим способом захисту від ВПЛ на сьогоднішній день є вакцинація, яку рекомендовано робити до початку статевого життя. Вона є абсолютно безпечною і проводиться у багатьох країнах світу.

Метод широкосмугової радіохвильової хірургії (ШРХ)

Принцип методу – високочастотні електрохірургічні апарати генерують електромагнітні хвилі різних частот. Діапазон від 100 кГц до 105 МГц прийнято називати радіочастотним.

Радіохвиля, проходячи через тіло пацієнта від робочого електрода, що має малу площу поверхні, до приймальної пластини (пасивному електроду) відносно великій площі, викликає локальний розігрів тканин в місці торкання робочого електроду. У фізиці цей процес описується законом Джоуля-Ленца. При певній потужності радіохвилі вказаного діапазону впливають на внутрішньоклітинну рідину біологічної тканини, яка миттєво скипає і випаровується, розриваючи клітинні структури. Таким чином, відбувається розсічення тканини без механічного зусилля. При досить тонкому робочому електроді (електрод-голка, електрод-петля) термічний вплив на тканини, які не мають безпосереднього контакту з цим електродом, мінімальний. У результаті впливу спостерігається ефект так званого «чистого різання» або різання без коагуляції.

При використанні радіохвилі меншої потужності і робочого електрода з більшою площею поверхні (наприклад, електрод-куля) в місці зіткнення з електродом відбувається плавний нагрів і коагуляція тканин, глибина проникнення якої залежить від потужності радіохвилі і часу впливу на тканину.
Використання робочого електроду, площа поверхні якого є середньою між голкою і кулею (наприклад, електрод-ніж) з відповідно підібраною потужністю і формою радіохвилі, дозволяє надавати змішаний вплив на тканини, тобто домогтися ефекту різання з одночасною коагуляцією.

Таким чином, для досягнення всього спектру електрохірургічних впливів на біологічну тканину необхідно мати сигнал, в якому присутні частоти нижньої і верхньої частини спектру радіохвиль, також є широкий набір електрохірургічних інструментів, що мають різну площу робочої поверхні і форму.

Причому при більшій частоті радіохвилі спостерігається ефект «чистого різання» тканин, при меншій частоті хвилі – ефект коагуляції.

Апарати, що відповідають всім перерахованим вище вимогам, отримали назву широкосмугових радіохвильових.

Переваги методу:

– Можливість взяття якісного матеріалу для гістологічного дослідження.
– Можливість коагуляції дрібних судин з одночасним розтином.
– Практично безкровне операційне поле.
– Швидкість проведення оперативного втручання.
– Мінімальний набряк і інфільтрація в післяопераційному періоді.
– Мінімальна інтраопераційна і післяопераційний біль.
– Загоєння післяопераційної рани без грубого рубцювання.
– Стерилізуючий ефект радіохвилі.
– Метод аргоноплазменоъ абляції (АПА)
– Використовують даний метод у жінок, які ще не народжували, або повторно хочуть народжувати.

 

 

Принцип методу

Аргоноплазмова абляція – це метод монополярної високочастотної хірургії, при використанні якого енергія електромагнітного поля високої частоти передається на тканину безконтактним способом за допомогою іонізованого газу аргону.

Електрохірургічний блок генерує високочастотне електромагнітне поле між двома полюсами – одним з яких є активний електрод (він знаходиться в руці хірурга), а іншим – пасивний електрод (пластина, яка накладається на тіло пацієнта). При охолодженні активного електрода інертним газом-аргоном, відбувається іонізація газу з утворенням факела аргонової плазми. За допомогою цього факела енергія високочастотного електромагнітного поля безконтактно передається на необхідну ділянку тканини. Під впливом плазми відбувається локальний нагрів і коагуляція (аблація) тканини. При формуванні шару коагулянту електричний опір тканини зростає і подальше проникнення процесу вглиб припиняється. Далі факел зміщується на некоагульовані (що мають менший електричний опір) ділянки тканини. Після цього утворюється рівномірний поверхневий шар коагулянту. Цей процес відбувається до тих пір, поки не буде досягнута рівномірна абляція всієї зони впливу. Глибина абляції не перевищує 3-х мм і залежить від встановленої потужності з тривалістю впливу.

Переваги методу:

– Відсутність безпосереднього контакту електрода з тканиною, що виключає налипання тканини на електрод і його мікробну контамінацію.
– Метод дозволяє контролювати глибину коагуляції. Залежно від обраного режиму і часу впливу на тканину, глибина термічної деструкції становить від 0,5 мм до 3 мм.
– При використанні аргоноплазменої абляції для лікування патологічних процесів на шийці матки загоєння зони впливу відбувається в короткі терміни, при цьому не утворюється грубих рубців, що дозволяє застосовувати даний метод у жінок, які не родили.
– Аргоноплазмова абляція дозволяє проводити швидкий і надійний гемостаз при капілярних кровотечах різного характеру та генезу.
– При аргоноплазменій абляції аргон витісняє кисень, тому обвуглювання тканин не відбувається, що сприяє швидкому загоєнню післяопераційної рани.

При аргоноплазменій абляції відсутня задимленість, що сприяє гарній візуалізації операційного поля.

 

Біопсія шийки матки

Біопсія – взяття у пацієнтки невеликого об’єму тканини шийки матки (а також піхви і вульви) для мікроскопічного дослідження з діагностичною метою. Біопсія проводиться з ділянок екзоцервікса (і інших локусів) з найбільш зміненим епітелієм з метою уточнення морфологічних критеріїв ураження.

До проведення біопсії шийки матки є описані нижче показання. Однак практика свідчить про те, що краще зайвий раз зробити біопсію з наступним гістологічним дослідженням, ніж недооцінити серйозність процесу та запізно провести цю процедуру.

Показання:

– Виражені аномальні кольпоскопічні картини.
– Аномальні картини при позитивному ВПЛ-тесті на високоонкогенні типи ВПЛ.
– Аномальна цитограма.

Протипоказання:

– Запальні процеси нижніх відділів геніталій.
– Аргоноплазмова абляція (АПА)

Метод абляції після прицільної біопсії є щадним, що дає менш ускладнень при наступній вагітності.  Проте негативним моментом при даному способі є відсутність повного обсягу матеріалу для гістології з усієї ділянки ураження, тому проведення прицільної біопсії перед застосуванням АПА є обов’язковою умовою.

Метод особливо рекомендований для молодих жінок, що народжували.

Показання:
– Невелика ЗТ з аномальним епітелієм на екзоцервікс при задовільній кольпоскопії;
– Гіперкератоз (при ураженнях не глибше 2 мм);
– Ектропіон;
– Плоскі, дрібні та гострі кондиломи;
– CIN-1 та ін;
– Відсутність позитивних даних цитології з цервікального каналу.
– Вік молодше 30-ти років;
– Планування вагітності.

Петлева електроексцизійна процедура

Найбільш широко застосовуваною методикою ведення жінок з аномальними ПАП-мазками або аномальними результатами кольпоскопії є петлева електроексцизійна процедура (ПЕЕ). ПЕЕ – це висічення аномальної тканини тонкими дротяними петлями різних розмірів і форм з захопленням частини цервікального каналу.

У зарубіжній літературі ця процедура називається зазвичай двома термінами:
1) LEEP – loop elecrosurgical excision procedure.
2) LLETZ – large loop excision of transformation zone.

Ця методика широко використовується як для діагностики, так і для лікування цервікальних уражень. Головною перевагою даної методики є можливість тотальної гістологічної оцінки всього віддаленого зразка.

Показання:
• Старше 30-ти років.
• Виражені аномальні кольпоскопічні картини.
• Аномальні картини без чітких меж у зіву при позитивному тесті на високоонкогенні типи ВПЛ.
• Аномальна цитограма.
• Незадовільна кольпоскопія з підозрою на ураження цервікального каналу.

Протипоказання: запальні процеси нижніх відділів геніталій.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія