Телефоны

Усе про тривалість менструального циклу: норма, відхилення, основні фази

Щомісяця в організмі жінок репродуктивного віку відбуваються циклічні зміни. Вони створюють умови для підготовки статевої системи до можливого настання вагітності. Їх перебіг впливає на багато процесів життєдіяльності, загальне самопочуття жінки, її настрій. Тому дуже важливо знати усе про тривалість менструального циклу: норми, відхилення, основні фази. Розповімо вам про це у статті і пропонуємо професійну допомогу висококваліфікованих гінекологів медичного центру “Діамед-Експрес”, якщо ви помітили у себе будь-які порушення. Ми проводимо точну діагностику на сучасному обладнанні, призначаємо ефективне та безпечне лікування, зберігаємо доступні ціни на весь спектр послуг.
фази менструації

Що таке менструальний цикл?

Менструальний цикл – це регулярні зміни в організмі жінок, які регулюються кількома гормонами – естрогеном, прогестероном, фолікулостимулюючим та лютеїнізуючим гормоном. Вони готують організм до зачаття дитини та її виношування. Якщо вагітність не настає, відбуваються зміни, які сприяють оновленню стану статевих органів та початку наступного періоду підготовки до запліднення яйцеклітини. Початок менструацій (менархе, перші місячні) припадає на період статевого дозрівання у підлітковому віці (приблизно у 12-15 років). Менструальні цикли припиняються після настання менопаузи (у середньому – у 48-50 років). Цикл місячних у нормі триває 24-35 днів.

Основні фази менструального циклу

Кожен менструальний цикл складається з фаз, які змінюють одна одну у суворій послідовності.

Менструальна фаза

Початком кожного менструального циклу є перший день менструації (місячних, критичних днів), коли починають спостерігатися виділення. У цю фазу циклу відділяється частина ендометрію, який протягом попереднього циклу готувався до сприйняття ембріону та перебігу вагітності. Разом з певною кількістю крові він виводиться зі статевих шляхів. У перші дні виділення зазвичай більш інтенсивні, в останні – менш рясні, мажучого характеру.

Фолікулярна фаза

У цей період відбувається дозрівання яйцеклітини, яка вийде з фолікулу всередині циклу та буде готова до запліднення. Найчастіше виходить 1 зріла яйцеклітина за 1 цикл, з кожного яєчника по черзі. Ця фаза циклу триває 7-21 діб і з її завершенням зростає шанс завагітніти: настають фертильні дні – це дні, коли потрібно планувати вагітність, якщо є бажання, або забезпечувати максимально ефективну контрацепцію, якщо таких планів немає.

Овуляція

Коли відбувається овуляція? Вона відбувається зазвичай в середині менструального циклу. При нестабільному гормональному фоні буває важко її відслідкувати. Під час овуляції готова до запліднення яйцеклітина виходить зі зрілого фолікула, потрапляючи до порожнини тіла, надалі вона рухається по матковій трубі. Якщо у найближчі 1-2 доби відбудеться незахищений статевий акт, сперматозоїд її запліднить, і плідне яйце потрапить до матки, де відбудеться його імплантація у внутрішню оболонку та подальший розвиток малюка.

На момент виходу яйцеклітини товщина ендометрію збільшується, так матка готується до сприйняття зародка. У дні, коли відбувається овуляція, деякі жінки відчувають незначні болісні відчуття внизу живота, а іноді спостерігаються мізерні кров’янисті виділення.

Важливо! Якщо кров’янисті виділення часто виникають всередині циклу, є рясними, супроводжуються вираженим дискомфортом, потрібно обов’язково звернутися до жіночої консультації. Пропонуємо вам проконсультуватися з кращими гінекологами у медичному центрі “Діамед-Експрес”.

Лютеїнова фаза

Після настання овуляції починається лютеїнова фаза, під час якої на місці фолікула, який вивільнив яйцеклітину, утворюється тимчасова залоза – жовте тіло, яка виробляє прогестерон. Якщо вагітність настала, функціонування ендометрію підтримується, щоб зародок міг успішно імплантуватися. Якщо запліднення не відбулося, відбуватиметься підготовка до відторгнення ендометрію, яке буде спостерігатися під час наступної менструації.

Гормональні зміни протягом циклу

Під час менструації рівні основних жіночих статевих гормонів – естрогену та прогестерону – мінімальні. По мірі наближення овуляції вони зростають. Максимальне вироблення естрогену спостерігається у першій половині циклу – фолікулярній, він стимулює дозрівання яйцеклітини, збільшення шару ендометрію. Найвищий рівень прогестерону характерний для лютеїнової фази, цей гормон бере участь у підтриманні функціонування ендометрію для успішної імплантації плідного яйця.

Відхилення від норми: коли варто хвилюватися

Невеликі коливання циклу в жінок можливі, але значні зміни свідчать про порушення репродуктивного здоров’я, при яких потрібно звернутися по допомогу до гінеколога. Якщо ви помітили у себе відхилення, про які йдеться нижче, завітайте на прийом до лікаря у медичному центрі “Діамед-Експрес”.

Занадто короткий цикл (менше 21 дня)

Укорочений цикл може спостерігатися у пацієнток, які приймають оральні контрацептиви, мають ендокринні захворювання. У деяких випадках жінки сприймають міжменструальні виділення за чергову менструацію, що наступила раніше, це можливо при поліпах матки, ендометріозі, злоякісних новоутвореннях. Визначити точну причину можливо лише за допомогою комплексної діагностики. 

Занадто довгий цикл (понад 35 днів)

Менструальний цикл 40-45 днів або більше може спостерігатися при запальних захворюваннях статевих органів, при прийомі гормональних препаратів, синдромі полікістозних яєчників, різких коливаннях ваги тіла. Подовження циклу може спостерігатися перед настанням менопаузи.

Нерегулярні менструації

Значне коливання тривалості циклу – також привід звернутися до лікаря. Воно свідчить про гормональний дисбаланс, який може викликатися різними патологіями – від запальних до пухлинних захворювань.

Аменорея (відсутність менструацій)

У нормі відсутність менструації спостерігається під час вагітності, лактації та після настання менопаузи. В інших випадках це ознака гормонального розладу, яка потребує діагностики та лікування.

Гормональні причини порушень

Порушення тривалості фолікулярної і лютеїнової фази спричинені відхиленнями виділення жіночих статевих гормонів. Причиною цьому можуть бути патології яєчників, щитовидної залози, гіпофізу, і визначити це можна лише за допомогою професійної діагностики.

Фактори, що впливають на тривалість циклу

Скільки днів тривають місячні та цикл взагалі – залежить від:

  • Рівноваги гормонів;
  • Характеру харчування;
  • Кліматичних факторів;
  • Психоемоційного напруження;
  • Фізичних навантажень;
  • Періоду життя жінки;
  • Прийому лікарських препаратів;
  • Інфекційних, пухлинних та інших захворювань.

Як вести спостереження за менструальним циклом?

Слідкувати за менструальним циклом важливо – щоб планувати вагітність, забезпечувати ефективну контрацепцію та вчасно виявляти захворювання репродуктивної сфери.

Календарний метод

Зручний та перевірений метод – ведення календаря менструації. Можна використовувати звичайний паперовий чи електронний календар, у якому відмічаються дні менструації кожного циклу. Так можна швидко оцінити тривалість циклів, місячних, їх регулярність, вирахувати приблизну дату овуляції.

Додатки та цифрові трекери

Додатки у смартфоні і трекери – це сучасний варіант менструального календаря. Вони не тільки автоматично розраховують всі показники циклу, але й вчасно нагадують про наближення овуляції або чергових менструацій.

Базальна температура і тести на овуляцію

Також можна відстежувати настання овуляції за збільшенням ранкової температури, виміряної у задньому проході. Вимірювати потрібно, не встаючи з ліжка вранці, дані записуються, щоб можна було відслідкувати їх зміни: підвищення спостерігається безпосередньо у дні овуляції. В аптеці можна придбати тести на овуляцію, вони визначають її за збільшенням рівня лютеїнізуючого гормону у сечі.

Корисно знати! Оскільки тривалість циклу навіть у здорових жінок не є сталою, не варто повністю покладатися на ці методи для попередження небажаної вагітності: вони не здатні забезпечити 100% ефективність.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Ознаки патологій

Записатися на прийом до гінеколога слід, якщо цикл став нерегулярним, вкороченим, подовженим, супроводжується міжменструальними кров’янистими виділеннями, болем, дискомфортом, сильним погіршенням самопочуття під час місячних. Також варто звернутися до лікаря при змінах циклу після 40 років, при появі виділень після настання менопаузи.

Діагностика та обстеження

Якщо місячні йдуть 10 днів та більше, спостерігаються рясні місячні після 40 років чи інші порушення, гінеколог може призначити такі дослідження:

  1. УЗД органів малого таза;
  2. Фолікулометрію;
  3. Кольпоскопію;
  4. Аналізи крові на рівень гормонів;
  5. Аналізи на наявність інфекцій та інші обстеження.

Методи лікування та корекції циклу в медичному центрі «Діамед-експрес» у Києві на Оболоні

Гінекологи нашого центру уважно проаналізують, скільки тривають місячні і з чим це пов’язано, виявлять можливі порушення гормонального фону та призначать їх лікування. Завдяки якісному обладнанню, ми можемо діагностувати навіть приховані патології, які важко визначаються, але мають ключовий вплив на ваше самопочуття і можливість зачаття дитини. Запишіться на прийом до нашого лікаря вже сьогодні, щоб якомога швидше вирішити проблеми у репродуктивній сфері. Запис проводиться за телефоном, за допомогою онлайн-форми або у чаті на сайті.

Часті питання

Коли починаються місячні?

Середній вік початку місячних (менархе) – 12-15 років. Якщо менструації починаються раніше 11 років або пізніше 16 років, варто проконсультуватися з гінекологом-ендокринологом щодо можливих порушень гормонального фону.

Затримка місячних: скільки у нормі може тривати?

Через стреси, зміни харчування, адаптацію до нового клімату після переїзду можливі затримки менструації, навіть без вагітності. Вони можуть тривати до 5-7 днів. Якщо менструації відсутні довше, і при цьому вагітність не визначається домашніми тестами, аналізами на рівень ХГЛ, гінекологічним УЗД, потрібно пройти більш ретельне обстеження, щоб з’ясувати причину відхилення.

Який вплив щитоподібної залози на цикл?

Щитоподібна залоза впливає на роботу яєчників і їх ендокринну функцію. Відповідно, при захворюваннях цієї залози можуть спостерігатися зміни менструального циклу, а також проблеми із зачаттям дитини.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія