Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Цистит у чоловіків – основні прояви

Цистит у чоловіків зустрічається рідше, ніж у жінок. У чоловіків вік і гіпертрофія простати є частими причинами циститу. В більшості симптоми хвороби однакові, незалежно від статі. Вони в основному включають невідкладні, «імперативні» позиви на сечовипускання, болі внизу живота або печіння при сечовипусканні. Будь-яка інфекція сечовивідних шляхів у чоловіків, включаючи цистит, вважається ускладненою інфекцією. У жіночої статі цистит найчастіше викликається кишковою паличкою. З іншого боку, у чоловіків відсоток інфекцій, викликаних цією бактерією, нижче на користь інших мікроорганізмів, таких як клебсієли, псевдомонади, ентерококи або протеї.

Цистит у чоловіків – причини

Цистит частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, в основному через ряд анатомічних особливостей. У чоловіків уретра довше, а її вихід значно віддалений від ануса, ніж у жінок, тому потрапляння бактерій з анальної області в уретральний канал практично неможливе. Крім того, у чоловіків секреція простати має антисептичні властивості, тобто знищує патогенні мікроорганізми. Фактори ризику розвитку циститу у чоловіків включають:

  • похилий вік,
  • цукровий діабет,
  • відсутність особистої гігієни,
  • хронічне захворювання,
  • уролітіаз.

Надзвичайно важливим фактором ризику розвитку циститу та інших форм інфекції сечовивідних шляхів, особливо у хлопчиків, є анатомічні дефекти. У літніх чоловіків рецидивний цистит в основному викликається гіперплазією передміхурової залози, яка, в свою чергу, перешкоджає відтоку сечі, сприяє застою та, як наслідок – бактеріальних інфекцій.

Симптоми циститу у чоловіків

Симптоми циститу не відрізняються у чоловіків і жінок. До них відносяться: печіння і біль при сечовипусканні, часті позиви і невідкладність їх з боку сечового міхура, печіння і біль в нижній частині живота. Якщо запалення посилюється, також може з’явитися кров в сечі через пошкодження слизової сечового міхура і сечовивідних шляхів. Інфекція сечового міхура може також привести до помутніння сечі, підсилюючи її запах. Іноді буває температура, озноб.

Діагностика циститу часто можлива тільки на підставі клінічних симптомів. Проте пацієнт повинен здати загальний аналіз сечі, а також її посів на живильні середовища, перш ніж починати лікування антибіотиками. Оскільки у жінок можливо визначити достовірний етіологічний фактор інфекції з високою ймовірністю емпірично, у чоловіків частіше захворювання викликають бактерії, які відмінні від Escherichia coli. Тому варто проводити посів сечі для визначення культури збудника, що дозволяє ідентифікувати бактерію і визначити її чутливість до антибіотиків. Це в свою чергу сприятиме ефективному, більш цілеспрямованому лікуванню.

Якщо вас турбує цистит, необхідно звернутися до лікаря. Діагностику та лікування ви можете пройти в нашому медцентрі, записавшись за телефонами: (044) 334 43 47, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.

Які додаткові аналізи проводяться для чоловіків з симптомами циститу?

Крім аналізу сечі і посіву сечі, ультразвукове дослідження (УЗД) черевної порожнини і тазу рекомендується для виключення сечокам’яної хвороби, гіперплазії передміхурової залози, затримки сечі, раку сечового міхура або вад розвитку сечовивідних шляхів. Додаткові тести також включають аналіз крові для оцінки функції нирок, комп’ютерну томографію або цистоскопію (ендоскопія сечового міхура).

Цистит у чоловіків – лікування

Цистит у чоловіків лікується антибіотиками. Проте допускаються і поради народної медицини. Домашні методи лікування циститу у чоловіків часто здаються більш корисними, але в основному в якості профілактики повторних запалень. В цьому випадку можна говорити про препарати на травах, екстрактах журавлини, препаратах на основі вітаміну С. Є також безрецептурні препарати з антибактеріальною дією на сечовивідні шляхи. Однак основою лікування циститу повинна бути антибіотикотерапія тривалістю 7-10 днів. Фторхінолони є антибіотиками першого ряду.

Чоловікам необхідно проводити належну особисту гігієну, бо слиз, що накопичується під крайньою плоттю, є відмінним середовищем для розмноження бактерій. Варто помочитися після кожного статевого акту, щоб вимити бактерії з уретри, які можуть потрапити туди під час коїтусу. Анальні стосунки особливо небезпечні, коли фекальні бактерії можуть легко проникнути в чоловічу уретру, а потім в інші частини сечовивідних шляхів.

Дізнатися більше про розділ Урологія, Сексопатологія, Андрологія