Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Симптоми, діагностика та лікування аденоми простати

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози, яку часто називають аденомою простати, – найпоширеніше урологічне захворювання у чоловіків. Воно розвивається приблизно у половини чоловіків старше 50-60 років (а з віком відсоток хворих збільшується), але зустрічається навіть у молодому віці. Це захворювання знижує якість життя, викликає дискомфорт і без лікування призводить до серйозних ускладнень, включаючи рак передміхурової залози. Вважається, що гіперплазія виникає через дисбаланс статевих гормонів. Ризик підвищується, якщо ця патологія була діагностована у родичів (тобто, є спадкова схильність). Потрібно вміти вчасно розпізнати ознаки хвороби, щоб звернутися до лікаря-уролога і попередити небезпечні наслідки її розвитку

Симптоми аденоми простати на різних стадіях

Через зміни балансу статевих гормонів порушуються процеси оновлення тканин у простаті: нові клітини утворюються, а термін життя зрілих клітин подовжується. Це викликає збільшення розмірів органу. Спочатку утворюються дрібні вузли, захворювання на цій стадії не має симптомів, але його можна виявити на профілактичному огляді уролога, за допомогою УЗД. Через ріст вузлів з часом простата збільшується, тисне на сечовипускний канал та сечовий міхур, адже вона анатомічно пов’язана з цими структурами. Починають виникати симптоми, які залежать від стадії розвитку аденоми простати:

  • На першій стадії (компенсованій) струмінь сечі стає в’ялим, сеча виходить із затримкою, а частота позивів до сечовипускання збільшується, особливо – у нічний час. На цьому етапі ще відбувається повне випорожнення сечового міхура (це можна перевірити за допомогою УЗД).
  • На другій стадії (субкомпенсованій) через суттєве збільшення простати сечовий міхур вже не повністю випорожнюється після сечовипускання (за допомогою УЗД визначається залишковий об’єм сечі). Це викликає дискомфорт, сечовипускання відбувається невеликими порціями, можливе нетримання сечі, а також поява домішок крові у ній. Хвороба починає впливати на діяльність нирок, викликаючи ниркову недостатність.
  • На третій стадії (декомпенсованій) залишковий об’єм сечі значний, сечовий міхур надмірно розтягується. Сечовипускання сильно ускладнюється, сеча може потрапляти назад до сечівників, стан нирок погіршується.

Тиск простати на органи малого тазу, а також порушення сечовиділення викликають інші проблеми: порушення статевої функції, закрепи, погіршення апетиту, анемію, схуднення, слабкість, запах сечі від людини, накопичення каменів у нирках, розвиток запальних процесів.

Якщо не звертатися до уролога, без лікування доброякісний процес розростання тканин може перетворитися на злоякісний, внаслідок чого розвивається рак простати. Його відмінністю від аденоми є те, що він здатен поширюватися на сусідні органи та утворювати віддалені метастази.

Діагностика гіперплазії простати

Діагностика починається з консультації уролога. Лікар опитує пацієнта про скарги на здоров’я, проводить огляд, ректально-пальцеве дослідження, пальпацію нижньої частини живота. Для постановки точного діагнозу необхідні наступні види обстежень:

  • УЗД простати, органів малого тазу (у тому числі – з визначенням об’єму залишкової сечі);
  • Загальний та біохімічний аналізи крові;
  • Аналізи сечі (загальний, бактеріологічне та цитологічне дослідження);
  • Визначення рівня ПСА (простат-специфічного антигену – речовини, рівень якої збільшується при доброякісній гіперплазії простати і значно підвищується при розвитку онкозахворювання);
  • Дослідження секрету простати та деякі інші аналізи.

Деякі діагностичні процедури викликають психологічний дискомфорт у чоловіків, тому часто пацієнти тривалий час не звертаються до лікаря за допомогою. Але це серйозне захворювання, яке згодом починає сильно впливати на повсякденне життя, чинити шкідливий вплив на життєво важливі органи. Тому ігнорування його проявів, як і самолікування, є неприпустимими. Коректне ставлення лікаря допомагає пацієнту налаштуватися на обстеження і лікування. У медичному центрі “Діамед-Експрес” уролог, лікар УЗД проведе точну діагностику та надасть ефективну медичну допомогу, проявляючи максимум розуміння та делікатності при вирішенні цієї незручної проблеми. Також у нашому центрі можна здати всі необхідні аналізи.

Лікування гіперплазії простати

При лікуванні аденоми простати застосовуються консервативні та хірургічні методи. На початкових стадіях пацієнту призначається медикаментозна терапія – препарати, які:

  • Допомагають усунути звуження сечовипускного каналу для полегшення виділення сечі;
  • Уповільнюють поділ клітин передміхурової залози, щоб загальмувати її збільшення;
  • Зменшують запалення.

Якщо хвороба прогресує або за результатами обстежень визначається високий ризик розвитку раку простати, проводиться хірургічне втручання. Коли є можливість, проводяться малотравматичні операції – трансуретральная резекция (ТУР), лазерна енуклеація, застосовуються лапароскопічні методи. У більш складних випадках необхідна відкрита аденомектомія.

Лікар-уролог медичного центру “Діамед-Експрес” призначить ефективне лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму та стадії розвитку хвороби. При необхідності проведення операції він порадить, до яких досвідчених фахівців звернутися, щоб пройти лікування із застосуванням найсучасніших, щадних методів.

Якщо у вас виникли симптоми хвороби або ви бажаєте пройти профілактичне обстеження, запишіться на прийом до уролога та УЗД простати у медичному центрі “Діамед-Експрес”. Запис проводиться за телефоном або за допомогою заявки на нашому сайті.

Дізнатися більше про розділ Урологія, Сексопатологія, Андрологія