Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Чим небезпечна мастопатія – особливості діагностики та лікування

Лікарі-мамологи відносять мастопатію до особливих станів організму. Однак при її виявленні тут же призначається комплекс серйозних досліджень. Це справедливо, і ось чому. У випадку з репродуктивною системою (а прекрасні жіночі груди потрапляють саме сюди) грань між патологією і «особливим станом» вельми хитка: в залежності від форми і особливостей організму мастопатія може обернутися онкологією. Фахівці медцентру “Діамед-експрес” рекомендують не затягувати з обстеженням молочних залоз на предмет мастопатії. Записатися на діагностику можна за телефонами (044) 334 43 47, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.

Що таке мастопатія

Приблизно 60-70% жінок дізнаються про мастопатію, коли в грудях з’являються хворобливі відчуття. Медична теорія цей стан визначає як гормонозалежне розростання залозистої тканини молочних залоз. За даними сучасної науки особлива роль в цьому належить яєчникам, що виробляють естроген, прогестерон, андрогени.

Найменший збій в діяльності яєчників «б’є» по репродуктивній системі жінки, що проявляється патологічними разрастаниями тканин цих органів. Також в розвитку мастопатії «винні» порушення:

  • функції печінки, кори надниркових залоз, гіпофіза (гормон пролактин);
  • нервової регуляції (часті стреси, депресивні стани, перевантаження);
  • спадкова схильність (якщо в роду у жінок спостерігаються функціональні проблеми молочних залоз та репродуктивної системи в цілому).

Під терміном «мастопатія» розуміється ціла група патологічних станів:

Тип і форма

Патологічна картина

Симптоматика

дифузна тяжі і ущільнення в тканинах залози тягнучі нерізкі болі, набухання грудей в передменструальний період
вузлова новоутворення чітко промацуються при пальпації, мають розмір від горошин до волоського горіха залоза збільшена незалежно від часу циклу, дуже болюча, пахвові вузли незначно збільшені
фіброзно-кістозна розростання тканин проявляються змішано: дрібними утвореннями і вузликовою формою;

в комплексі вони утворюють конгломерати кістозних порожнин з рідиною

гострий біль виникає при звичайному русі руки, часто віддає в лопаткову ділянку, руку, хребет, грудину;

в подальшому приєднуються виділення з соска молокоподібною рідини, сукровиця

 

Важливо. Незважаючи на доброякісний перебіг, фіброзно-кистозна стадія в більшості випадків вимагає оперативного втручання. Але навіть при дифузному типі патології є привід обстежитися, оскільки є загроза розвитку мастопатії до фіброзно-кістозного етапу з подальшим злоякісним переродженням.

Як діагностують мастопатію

Діагностика мастопатії в медичному центрі “Діамед-експрес” починається з первинного огляду жінки мамологом. Пальпація проводиться:

  • у пацієнтки, що стоїть з піднятими руками;
  • потім в положенні лежачи на кушетці.

Фахівець відзначає:

  • ознаки асиметричності залоз;
  • збільшення одного з органів;
  • стан сосків, колір і чіткість ареоли, наявність виділень;
  • стан пахвових лімфовузлів, шиї, ключичній області.

При змазаних симптомах або, навпаки, при підозрі на занедбаний процес призначається розширена діагностика:

  1. УЗД (ультразвукове дослідження) – дозволяє виявити дрібні (від 1-2 мм) вузлики на самих ранніх стадіях. Діагностична точність дрібних утворень 50-60%, великих – 80% . Не має протипоказань.
  2. Мамографія (рентгенологічне дослідження). Найважливіший спосіб поєднує безболісність і високу точність (до 90% незалежно від величини новоутворень). Дозволяє точно оцінити ступінь поширення і форму мастопатії.
  3. Біопсія сумнівних тканин використовується при підозрі на онкологію. Проводиться пункція молочної залози. Найощадливіший спосіб – тонкою голкою зі шприцом всмоктується рідина з частиною залозистої тканини. При наявності показань використовується хірургічне висічення тканин.
  4. Радіометрія молочних залоз. За допомогою радіологічного методу отримують температурне поле органу з виявленням осередкових змін, їх характеру і стадії процесу.
  5. Дуктографія. Дослідження молочної залози з введенням контрастних речовин.
  6. МРТ. Магнітно-резонансна томографія відрізняється високою точністю діагностики. Дозволяє повністю виключити злоякісний процес і отримати повну картину патологічних змін.

Зверніть увагу. У 15% жінок мастопатія не проявляється болями і тяжами. Спостерігається набухання молочних залоз у менструальний період (іноді за 2-3 дня до початку). Якщо ж болі є, вони носять асиметричний характер.

Лікування мастопатії

Для початку потрібно усунути першопричину патологічного стану (усунути джерело стресу, навчитися керувати емоціями, відновити нейрогуморальні функції організму і т.д.). Потім вживаються заходи для усунення неприємних симптомів мастопатії (купірювання болю, зменшення вузлів і тяжів, корекція гормонального статусу). Після цього підбирається комплексна терапія:

Тип лікування

Основні методи / препарати

Медикаментозна терапія – нестероїдні протизапальні препарати з знеболюючою дією;

– вітамінно- мінеральні комплекси;

– заспокійливі препарати, антидепресанти

 

Гормонотерапія (в запущених випадках ФКМ) – оральні контрацептиви;

– антиестрогени;

– гестогени, андрогени;

– інгібітори пролактину;

– аналоги гонадотропін (LHRH);

препарати застосовуються у формі мазей, таблеток, ін’єкцій, самодозованих гелевих аплікацій

Хірургічне втручання секторальна резекція – видалення ураженого сектора залози;

лазерна коагуляція окремих утворень/кіст – без розрізів і загального наркозу дозволяє видалити вражений сектор

У випадку з мастопатією термін «онкологія» вживається часто, однак фіброзні розростання прогностично сприятливі. Головне, правильно діагностувати тип змін, підібрати ефективне лікування.

Лікарі-мамологи «Діамед-експрес” в своїй практиці використовують європейські протоколи лікування та індивідуальний підхід до пацієнтів. Клініка успішно розвиває консервативні і медикаментозні напрямки терапії, діагностика проводиться на сучасних установках.

Записуйтеся на профілактичну і лікувальну діагностику за телефонами (044) 334 43 47, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.

 

Дізнатися більше про розділ Мамологія, Онкохірургія