Телефоны
Мова:
 • Українська
 • Русский

Чим небезпечна мастопатія – особливості діагностики та лікування

Лікарі-мамологи відносять мастопатію до особливих станів організму. Однак при її виявленні тут же призначається комплекс серйозних досліджень. Це справедливо, і ось чому. У випадку з репродуктивною системою (а прекрасні жіночі груди потрапляють саме сюди) грань між патологією і «особливим станом» вельми хитка: в залежності від форми і особливостей організму мастопатія може обернутися онкологією. Фахівці медцентру “Діамед-експрес” рекомендують не затягувати з обстеженням молочних залоз на предмет мастопатії. Записатися на діагностику можна за телефонами (044) 428 30 05, (044) 221 54 87, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.

Що таке мастопатія

Приблизно 60-70% жінок дізнаються про мастопатію, коли в грудях з’являються хворобливі відчуття. Медична теорія цей стан визначає як гормонозалежне розростання залозистої тканини молочних залоз. За даними сучасної науки особлива роль в цьому належить яєчникам, що виробляють естроген, прогестерон, андрогени.

Найменший збій в діяльності яєчників «б’є» по репродуктивній системі жінки, що проявляється патологічними разрастаниями тканин цих органів. Також в розвитку мастопатії «винні» порушення:

 • функції печінки, кори надниркових залоз, гіпофіза (гормон пролактин);
 • нервової регуляції (часті стреси, депресивні стани, перевантаження);
 • спадкова схильність (якщо в роду у жінок спостерігаються функціональні проблеми молочних залоз та репродуктивної системи в цілому).

Під терміном «мастопатія» розуміється ціла група патологічних станів:

Тип і форма

Патологічна картина

Симптоматика

дифузна тяжі і ущільнення в тканинах залози тягнучі нерізкі болі, набухання грудей в передменструальний період
вузлова новоутворення чітко промацуються при пальпації, мають розмір від горошин до волоського горіха залоза збільшена незалежно від часу циклу, дуже болюча, пахвові вузли незначно збільшені
фіброзно-кістозна розростання тканин проявляються змішано: дрібними утвореннями і вузликовою формою;

в комплексі вони утворюють конгломерати кістозних порожнин з рідиною

гострий біль виникає при звичайному русі руки, часто віддає в лопаткову ділянку, руку, хребет, грудину;

в подальшому приєднуються виділення з соска молокоподібною рідини, сукровиця

 

Важливо. Незважаючи на доброякісний перебіг, фіброзно-кистозна стадія в більшості випадків вимагає оперативного втручання. Але навіть при дифузному типі патології є привід обстежитися, оскільки є загроза розвитку мастопатії до фіброзно-кістозного етапу з подальшим злоякісним переродженням.

Як діагностують мастопатію

Діагностика мастопатії в медичному центрі “Діамед-експрес” починається з первинного огляду жінки мамологом. Пальпація проводиться:

 • у пацієнтки, що стоїть з піднятими руками;
 • потім в положенні лежачи на кушетці.

Фахівець відзначає:

 • ознаки асиметричності залоз;
 • збільшення одного з органів;
 • стан сосків, колір і чіткість ареоли, наявність виділень;
 • стан пахвових лімфовузлів, шиї, ключичній області.

При змазаних симптомах або, навпаки, при підозрі на занедбаний процес призначається розширена діагностика:

 1. УЗД (ультразвукове дослідження) – дозволяє виявити дрібні (від 1-2 мм) вузлики на самих ранніх стадіях. Діагностична точність дрібних утворень 50-60%, великих – 80% . Не має протипоказань.
 2. Мамографія (рентгенологічне дослідження). Найважливіший спосіб поєднує безболісність і високу точність (до 90% незалежно від величини новоутворень). Дозволяє точно оцінити ступінь поширення і форму мастопатії.
 3. Біопсія сумнівних тканин використовується при підозрі на онкологію. Проводиться пункція молочної залози. Найощадливіший спосіб – тонкою голкою зі шприцом всмоктується рідина з частиною залозистої тканини. При наявності показань використовується хірургічне висічення тканин.
 4. Радіометрія молочних залоз. За допомогою радіологічного методу отримують температурне поле органу з виявленням осередкових змін, їх характеру і стадії процесу.
 5. Дуктографія. Дослідження молочної залози з введенням контрастних речовин.
 6. МРТ. Магнітно-резонансна томографія відрізняється високою точністю діагностики. Дозволяє повністю виключити злоякісний процес і отримати повну картину патологічних змін.

Зверніть увагу. У 15% жінок мастопатія не проявляється болями і тяжами. Спостерігається набухання молочних залоз у менструальний період (іноді за 2-3 дня до початку). Якщо ж болі є, вони носять асиметричний характер.

Лікування мастопатії

Для початку потрібно усунути першопричину патологічного стану (усунути джерело стресу, навчитися керувати емоціями, відновити нейрогуморальні функції організму і т.д.). Потім вживаються заходи для усунення неприємних симптомів мастопатії (купірювання болю, зменшення вузлів і тяжів, корекція гормонального статусу). Після цього підбирається комплексна терапія:

Тип лікування

Основні методи / препарати

Медикаментозна терапія – нестероїдні протизапальні препарати з знеболюючою дією;

– вітамінно- мінеральні комплекси;

– заспокійливі препарати, антидепресанти

 

Гормонотерапія (в запущених випадках ФКМ) – оральні контрацептиви;

– антиестрогени;

– гестогени, андрогени;

– інгібітори пролактину;

– аналоги гонадотропін (LHRH);

препарати застосовуються у формі мазей, таблеток, ін’єкцій, самодозованих гелевих аплікацій

Хірургічне втручання секторальна резекція – видалення ураженого сектора залози;

лазерна коагуляція окремих утворень/кіст – без розрізів і загального наркозу дозволяє видалити вражений сектор

У випадку з мастопатією термін «онкологія» вживається часто, однак фіброзні розростання прогностично сприятливі. Головне, правильно діагностувати тип змін, підібрати ефективне лікування.

Лікарі-мамологи «Діамед-експрес” в своїй практиці використовують європейські протоколи лікування та індивідуальний підхід до пацієнтів. Клініка успішно розвиває консервативні і медикаментозні напрямки терапії, діагностика проводиться на сучасних установках.

Записуйтеся на профілактичну і лікувальну діагностику за телефонами (044) 428 30 05, (044) 221 54 87, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.