Жінок, які планують пройти ультразвукове дослідження, турбує питання: чи можна робити УЗД під час місячних? Відомо, що перед цією процедурою лікарі часто надають рекомендації щодо підготовки та вибору оптимального періоду для обстеження. Можливо, й менструацію слід враховувати при цьому? Відповіді на ці питання ви можете знайти у нашій статті, а якісну ультразвукову діагностику пропонуємо пройти у медичному центрі “Діамед-Експрес” у Києві на Оболоні. У нас ви можете обстежитися на апараті експерт-класу — щоб отримати найточніші результати, і наші ціни на послуги приємно здивують вас.
Чи можна взагалі проводити ультразвукову діагностику, якщо почалася менструація? Для цього необхідно розібратися, як саме відбувається ця процедура і що впливає на точність даного методу.
УЗД дозволяє побачити будову внутрішніх органів завдяки тому, що ультразвук по-різному відбивається від різних тканин. Промені спрямовуються всередину організму у досліджуваній області та повертаються назад до датчика. Далі на екран виводиться зображення, за яким лікар-діагност визначає всі необхідні для діагностики показники.
Корисно знати! Ультразвукові хвилі краще проходять через водне середовище, ніж через повітря. Саме тому шкіру перед процедурою змащують спеціальним контактним гелем, і перед обстеженням, зокрема перед УЗД органів черевної порожнини, треба дбати про профілактику метеоризму, адже пухирці кишкових газів створюють артефакти — спотворюють зображення.
Важливе питання – чи змінюється акустична проникність тканин під час менструації (їх проникність для ультразвуку). Так, вона може дещо змінюватися, оскільки у цей час через зміни гормонального фону спостерігається затримка рідини в організмі, зокрема в області малого таза. Також змінюється видимість ендометрія під час менструації, він стає неоднорідним, візуалізації можуть заважати згустки крові, іншою є картина кровоплину, який досліджується за допомогою доплерографії.
Крім того, зміна структури тканин відповідно до фази циклу характерна й для молочних залоз. Ці органи також реагують на коливання гормонального фону.
Інформативність дослідження інших органів при цьому практично не змінюється. Хоча, якщо у пацієнтки коливання рівня гормонів сильно впливають на газоутворення у кишківнику (часто спостерігається здуття живота під час місячних), цей фактор теж потрібно враховувати, оскільки кишкові гази істотно впливають на якість ультразвукової діагностики.
Тобто, менструація впливає на чіткість зображення саме у тому випадку, якщо проводиться УЗД органів малого таза або молочних залоз.
УЗ-діагностика органів малого таза проводиться під час менструацій лише у разі гострої необхідності. Трансвагінальне ультразвукове дослідження у цей час не проводиться – лише абдомінальне, при якому датчик прикладається до живота.
Також проводиться лише при виражених симптомах хвороби, при яких не можна відкладати обстеження та лікування. Наприклад, це стосується пацієнток, у яких виявлені ознаки пухлинного захворювання.
У більшості випадків це обстеження може проводитися незалежно від фази менструального циклу. Але потрібно дотримуватися дієти, що знижує газоутворення у кишківнику, протягом кількох днів перед процедурою.
Для цих видів ультразвукового дослідження немає обмежень – їх можна проводити у будь-яку фазу циклу. Точні, індивідуальні рекомендації щодо підготовки до процедури надає лікар, а також ви можете уточнити інформацію у адміністратора медичного центру “Діамед-Експрес” під час запису.
УЗД під час місячних проводиться при підозрі на наявність новоутворень у порожнині матки. Лікар може запропонувати у цей період дослідження, щоб оцінити стан ендометрію.
Перевагою УЗД матки і яєчників під час місячних є можливість швидко отримати потрібну інформацію для діагностики, якщо є симптоми захворювання. До того ж, цей метод є абсолютно безпечним та не завдає жодного дискомфорту. Недоліком дослідження під час менструації є ризик похибок через зміни властивостей тканин на фоні гормональних коливань.
Коли робити УЗД малого таза, щоб воно було максимально інформативним – потрібно дізнаватися у лікаря. Гінеколог аналізує наявні скарги на здоров’я, результати інших досліджень і повідомляє, у які дні краще записатися на діагностику.
Результати УЗД можуть бути неточними через зміни властивостей тканин, які відбуваються під час менструації. Також точність зображення знижується, якщо у пацієнтки підвищене газоутворення у кишківнику.
На який день циклу робити УЗД малого таза? Все залежить від мети обстеження, наявних симптомів. Профілактичні дослідження проводяться у першій половині циклу, на 7-10 день (після завершення виділень). За наявності ознак хвороби необхідно уточнювати у лікаря-гінеколога, коли потрібно проходити дослідження, адже рекомендації залежать від того, яке захворювання підозрюється.
Повний перелік рекомендацій, яких необхідно дотримуватися, надає гінеколог в індивідуальному порядку. Всім пацієнткам потрібно за 2-3 дні перед обстеженням відмовитися від вживання продуктів, які збільшують газоутворення у кишківнику (великі порції свіжих овочів, фруктів, яйця, молокопродукти, смажена їжа, жирні страви, алкоголь).
Важливо! Якщо спостерігається сильний метеоризм, лікар може рекомендувати прийом сорбентів.
Перед проведенням діагностики потрібно провести гігієнічні процедури, змінити гігієнічну прокладку. Трансвагінальне УЗД під час менструації не буде проводитися, але це загальна рекомендація, яка стосується підготовки до обстеження.
Це питання слід уточнювати у лікаря, який призначив обстеження. Якщо є показання для дослідження під час місячних, скасовувати запис на діагностику не потрібно.
Пропонуємо вам пройти якісне ультразвукове дослідження у “Діамед-Експрес” – сучасному медичному центрі у Києві на Оболоні. Наші досвідчені лікарі допоможуть вам правильно підготуватися до обстеження, проведуть процедуру у повній відповідності до сучасних стандартів та з уважністю інтерпретують результати – для встановлення точного діагнозу. Якщо ви маєте будь-які питання щодо дослідження – зверніться за консультацією до нас. Записатися на прийом можна за телефоном, за допомогою онлайн-заявки, а також у чаті на сайті.