Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Функціональні кісти яєчника

У яєчниках жінок дітородного віку щомісяця відбуваються процеси, пов’язані з підготовкою до можливого настання вагітності. На початку менструального циклу декілька фолікулів починають рости, з них виокремлюється один – домінантний. У нормі має відбутися овуляція, коли дозріла яйцеклітина виходить з домінантного фолікула, а всередині нього утворюється тимчасова залоза – жовте тіло, яке живе близько 2 тижнів за відсутності вагітності або упродовж близько 12 тижнів у випадку успішного зачаття. Але гормональні збої та стресові ситуації порушують хід цього процесу, внаслідок чого утворюються функціональні кісти: фолікулярні та лютеїнові. Чому саме вони виникають, що робити, якщо вони з’являються і яку небезпеку несуть у собі?

Чому утворюються фолікулярні та лютеїнові кісти яєчника?

Фолікулярна кіста – це збільшений у розмірах (більше 3 см у діаметрі) домінантний фолікул, з якого так і не вийшла яйцеклітина, тобто, не відбулася овуляція. Він має ущільнені стінки і заповнений рідиною, живе кілька тижнів (у середньому – від 4 до 8, буває – до півроку). Інколи утворення, заповнене рідиною, виникає на місці жовтого тіла, після овуляції. Це лютеїнова кіста, або кіста жовтого тіла.

У деяких випадках такі кісти можуть виростати до розмірів близько 10 см, а також заповнюватися кров’ю через розрив судин у їх порожнині. Тоді їх називають геморагічними кістами.

Найчастіше функціональні кісти формуються через збої гормонального фону, у тому числі – недостатність лютеїнізуючого гормону або підвищення рівня чоловічих статевих гормонів у жіночому організмі. Такому явищу сприяють:

  • Стреси;
  • Прийом гормональних та деяких інших лікарських препаратів;
  • Дисфункції щитоподібної залози;
  • Надмірні фізичні навантаження;
  • Надлишкова вага тіла та її коливання;
  • Перенесені операції на органах малого таза;
  • Наслідки запальних процесів.

Назву “функціональні кісти” ці утворення отримали через те, що вони з’являються у процесі функціонування яєчника. Їх поява обумовлена явищами, пов’язаними із щомісячними коливаннями гормонального фону. У рідкісних випадках такі кісти виникають під час вагітності чи після настання менопаузи. Іншими типами утворень є нефункціональні кісти (дермоїдні, ендометріоїдні), поява яких викликана певними порушеннями та захворюваннями.

Симптоми функціональних кіст яєчника та їх можлива небезпека

У багатьох випадках жінки навіть не мають підозри на те, що у них є кіста. Ці утворення можуть виникати неодноразово протягом року і зникати самостійно та безсимптомно. Про їх наявність може повідомити лікар УЗД під час обстеження, проведеного з іншого приводу.

Але наявність функціональних кіст може проявлятися болем внизу живота, особливо – під час статевих актів, напруження. У деяких випадках можливе порушення регулярності менструального циклу.

В окремих випадках виникають такі ускладнення, як перекрут або розрив функціональної кісти яєчника. Ці патології супроводжуються різкими болісними відчуттями, нудотою, погіршенням загального стану, можуть виникати кров’янисті виділення, відбувається крововилив у яєчник або порожнину малого таза. У цьому випадку звернутися до медиків потрібно у терміновому порядку.

Діагностика та лікування функціональних кіст у Києві

Для діагностики функціональних кіст у медичному центрі “Діамед-Експрес”, окрім огляду на гінекологічному кріслі, застосовується найбільш інформативний метод – УЗД органів малого тазу. Це дослідження показує наявність утворень, їх розмір, структуру, особливості внутрішнього вмісту, наявність перекруту, розриву, ознаки кровотечі. Якщо кісти виникають дуже часто або мають підозрілі ознаки, які можуть вказувати на розвиток онкологічного процесу, призначаються додаткові обстеження – аналізи крові на гормони, лапароскопія.

У більшості випадків, при відсутності ускладнень, наявність кіст взагалі не потребує ніякого лікування – вони самі зникають за кілька тижнів. Потрібно тільки відстежувати їх розвиток за допомогою УЗД, уникати надмірних навантажень та бути обережними під час статевих актів (а при відповідних показаннях – тимчасово утриматися від них). Може застосовуватися гормональна терапія. При розриві утворення та виливі його вмісту у порожнину малого таза інколи можна обійтися без операції, проводиться медикаментозна терапія за допомогою кровоспинних, протизапальних, антибактеріальних засобів. Хірургічне втручання проводиться, якщо:

  • Стався перекрут яєчника;
  • Почалася кровотеча через розрив кісти.

Якщо у вас з’явилися підозри щодо наявності кісти яєчника або іншого гінекологічного захворювання, зверніться до гінеколога у медичному центрі “Діамед-Експрес”. Ми маємо ультразвукову систему експертного класу, яка дозволить провести точну діагностику. Також у нас можна здати всі необхідні аналізи, у тому числі – на рівень гормонів, та проконсультуватися з ендокринологом. При необхідності хірургічного втручання ми порекомендуємо вам, куди можна звернутися для отримання якісної медичної допомоги, адже наші лікарі підтримують зв’язки з іншими провідними фахівцями. Записатися на прийом до гінеколога у нашому центрі можна за телефоном або за допомогою заявки на сторінці сайту.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія