Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Гестоз вагітних (токсикоз при вагітності)

Гестоз вагітних (токсикоз) – це явище, яке затьмарює радість від вагітності у багатьох майбутніх мам. Спеціалісти зазначають, що він спостерігається у тому чи іншому ступені приблизно у 9 вагітних із 10. Деякі жінки відчувають лише невеликий дискомфорт, тоді як іншим може знадобитися допомога лікаря, лікування і навіть перебування у стаціонарі.

Чому і коли починається гестоз вагітних?

На даний момент механізм розвитку гестозу вагітних ще не досліджений. Вважається, що він є реакцією організму матері на появу плода у матці, є наслідком гормональних перебудов. Передбачити – чи буде гестоз, скільки він триватиме і наскільки турбуватиме – неможливо, адже навіть у однієї і тієї ж жінки, яка за своє життя виношує більш ніж одну дитину, його прояви та вираженість можуть бути абсолютно різні.

Появі гестозу вагітних можуть сприяти:

  1. Ендокринні розлади;
  2. Хронічні захворювання репродуктивної або травної системи;
  3. Багатоплідна вагітність;
  4. Перевтома;
  5. Недостатня вага тіла та деякі інші фактори.

Гестоз переважно проявляється на ранніх термінах вагітності (ранній гестоз), приблизно з четвертого тижня до кінця першого триместру. Але можливе й пізнє виникнення, у третьому триместрі (що може бути пов’язане з ускладненнями вагітності), а у деяких жінок він триває протягом всього періоду гестації.

Як проявляється гестоз вагітних?

Одні з найрозповсюдженіших симптомів гестозу – це нудота та блювота. У багатьох випадках вони виникають зранку, при відчутті голоду, появі різких запахів або при вигляді певних продуктів чи страв (навіть різних предметів). Варіантом норми вважається, якщо напади відбуваються 1-2 рази на день, а при більш частому повторенні вже наявний негативний вплив на організм жінки, інколи – й дитини, оскільки із блювотними масами втрачається вода і може початися зневоднення, порушення обміну речовин. Такий тривалий гестоз здатен викликати функціональні порушення та дистрофічні зміни внутрішніх органів.

Крім нудоти, у вагітних часто відмічаються зміни апетиту (він збільшується або зменшується), зміни смакових уподобань, спотворення відчуття запахів, підвищене слиновиділення, слабкість та сонливість, дратівливість, часта зміна настрою, запаморочення.

Пізній гестоз, що виникає у третьому триместрі вагітності, нерідко пов’язаний з прееклампсією, порушеннями роботи внутрішніх органів, зокрема – нирок. Він може супроводжуватися судомами, набряками, погіршенням зору, підвищенням артеріального тиску, появою білка у сечі.

Що робити при гестозі вагітних?

Коли майбутні мами цікавляться питаннями щодо гестозу вагітних, вони можуть заходити на форуми, шукати поради в інтернеті, отримувати рекомендації від рідних та близьких людей, які вже мали досвід виношування дитини. Але надати правильну, ефективну і, головне, – безпечну допомогу може тільки висококваліфікований акушер-гінеколог.

Тож обов’язково слід звертатися до лікаря по допомогу. Спеціаліст оцінює ступінь важкості гестозу за клінічною картиною (зокрема, які симптоми турбують, наскільки часто виникає блювота і т. д.), а також за результатами обстежень. Це клінічний та біохімічний аналізи крові, загальний аналіз сечі, вимірювання артеріального тиску, УЗД органів малого тазу та інші – за показаннями.

У залежності від ситуації, при гестозі вагітній можуть бути призначені лікарські протиблювотні препарати, засоби для регідратації, вітаміни. Надаються рекомендації щодо вживання мінеральної води, дотримання дієти, особливостей прийому їжі (зокрема, бажане дробне харчування – часте вживання невеликих порцій їжі), використання м’ятних льодяників або лимону проти нудоти. Аналізуються особливості прояву симптомів для визначення подразників, що викликають напади нудоти, та їх можливого усунення. У важких випадках, з нападами блювоти 10 і більше разів на день, з набряками, запамороченнями, судомами, підвищеним артеріальним тиском вагітній рекомендується лікування у стаціонарних умовах.

Важливо розуміти, що профілактику ускладнень вагітності краще забезпечувати ще до зачаття. Потрібно проходити прегравідарну підготовку – при плануванні вагітності, обстежуватися для виявлення можливих прихованих захворювань та вчасно лікувати діагностовані хвороби. Це допоможе знизити ризик серйозного погіршення самопочуття під час виношування дитини та сприятиме нормальному розвитку плода.

Проконсультуватися з висококваліфікованим акушером-гінекологом, гінекологом-ендокринологом можна у медичному центрі “Діамед-Експрес” у Києві. У нас можна пройти підготовку до вагітності, здати аналізи. Ми виконуємо УЗД органів малого тазу, діагностику вагітності, скринінгові обстеження під час вагітності, проводимо цервікометрію з використанням ультразвукового апарату експерт-класу. Всі види досліджень та консультації спеціалістів проводяться у нас за доступними цінами. Крім того, додаткову знижку можна отримати при проходженні пакетних обстежень. Для запису на прийом до лікаря та діагностику зателефонуйте нам або заповніть заявку на сторінці сайту.

Дізнатися більше про розділ Акушерство