Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Лактостаз при грудному вигодовуванні

Застій молока у грудях – лактостаз – виникає при надмірному накопиченні молока у залозах. Це неприємне явище у більшості випадків спостерігається у жінок, які народжують вперше, у перші дні після пологів, але може виникнути й у будь-який інший момент під час лактації. Потрібно якомога скоріше вжити заходів для полегшення стану, оскільки з часом лактостаз призводить до маститу – розвитку запального процесу.

Причини лактостазу

Основні причини лактостазу – це:

  • Нерегулярне годування, недостатньо часте прикладання дитини до грудей;
  • Незручна та одноманітна поза при годуванні;
  • Неправильне прикладання малюка до грудей (коли дитина не захоплює ротиком ареолу);
  • Анатомічні особливості молочних залоз, вузькі протоки;
  • Травми молочних залоз;
  • Слабкий смоктальний рефлекс у дитини;
  • Використання тісного бюстгальтеру;
  • Гормональний дисбаланс;
  • Наявність у грудях новоутворень, які уповільнюють спорожнення дольок залоз, розташованих поруч;
  • Спазм через перенесений стрес.

Симптоми лактостазу

При лактостазі жінка може виявити у молочних залозах тверді комки. Спочатку вони безболісні, а потім з’являються відчуття болю й розпирання. Молоко при спробі зціджування виходить повільно. Згодом воно набуває пірогенних властивостей, тобто, починає провокувати підвищення температури тіла, стан жінки погіршується. Поверхня молочної залози над ущільненням червоніє, стає гарячою, під шкірою дуже помітні кровоносні судини.

Якщо лактостаз не усунути вчасно, розвивається мастит, приєднується інфекція. На занедбаних стадіях у вогнищі патологічного процесу утворюється та накопичується гній. Якщо не лікуватися, можуть сформуватися свищі та початися незворотні некротичні зміни у тканинах – їх відмирання.

Діагностика

При появі симптомів лактостазу необхідно звернутися до лікаря-мамолога, який проведе точну діагностику. Він оглядає молочну залозу, розпитує пацієнтку про скарги на здоров’я та призначає додаткові дослідження при необхідності (УЗД, аналізи крові, бактеріологічний посів молока – при підозрі на наявність інфекційного процесу). Проведення таких обстежень дозволяє перевірити наявність інших захворювань, які можуть маскуватися під мастит (схожі симптоми можуть виникати при появі деяких видів пухлин).

Лікування лактостазу

Щоб полегшити стан, потрібно забезпечити відтік молока. У переважній більшості випадків потрібно продовжувати грудне вигодовування, і лише при наявності інфекції та гнійного процесу не слід годувати дитину, у такому разі необхідно зціджуватися. При відсутності протипоказань слід прикладати малюка до грудей часто, за вимогою і не рідше, ніж кожні 2 години. Годувати потрібно у різних позах, починаючи із молочної залози, у якій спостерігається лактостаз. Якщо за час годування груди не спорожнюються до зникнення дискомфорту, слід видалити зайву кількість молока за допомогою молоковідсмоктувача. Прискорити виведення молока допомагає масаж.

При розвитку інфекційно-запального процесу призначаються лікарські препарати – антибактеріальні, жарознижувальні, протизапальні. Не можна підбирати лікувальні засоби на власний розсуд (у тому числі, різноманітні компреси), адже це може викликати небезпечні побічні ефекти, і під час грудного вигодовування далеко не всі ліки можна використовувати.

Консультація мамолога у Києві

З’явилися симптоми лактостазу? Радимо записатися на прийом до лікаря-мамолога у медичному центрі “Діамед-Експрес”. У нас можна не тільки проконсультуватися з досвідченим фахівцем, але й зробити УЗД молочних залоз на апараті експерт-класу, здати лабораторні аналізи за доступною ціною. Лікар допоможе вам уникнути небезпечних наслідків лактостазу, розвитку маститу та інших проблем із лактацією та власним здоров’ям. Запис на консультацію проводиться за телефоном та за допомогою заявки на сторінці сайту.

Дізнатися більше про розділ Мамологія, Онкохірургія