Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Мастопатія

МАСТОПАТІЯ – це незапальне захворювання молочних залоз, в ході якого розростаються дольки, протоки, сполучна, фіброзна тканини, утворюються кісти. Хвороба має фіброзно-кістозну природу. Супроводжується болісними відчуттями та інколи патологічною секрецією.

Розрізняють декілька форм мастопатії, але вони можуть бути проліферуючими ( великий ризик переродитися в злоякісну пухлину) чи непроліферуючими.

Окремо виділяють мастодинію, або масталгію — особливий стан залоз в перед менструальному періоді, коли груди набухають та стають більш чутливі. Ці так звані предмастопатійні стани часто зустрічаються у жінок до 30 років, які ще не народжували.

Пік захворювання припадає на вік від 30-50 років, хоча зустрічається і у підлітків.

 

мастопатия киев

 

Як проявляється мастопатія?

Основними ознаками є: біль в грудях, підвищення чутливості, набряк. Больові відчуття частіше з’являються в другій половині циклу і посилюються за декілька днів до менструації. Характер та інтенсивність болю можуть бути різними. Деякі жінки взагалі не відчувають больових відчуттів і звертаються до лікаря про пальпувавши ущільнення в молочних залозах.

 

Провокуючі фактори:

  • відсутність пологів;
  • грудне вигодовування менше 1 місяця після пологів або його відсутність;
  • аборт, в тому числі з приводу вагітності, що завмерла – 2 і більше разів;
  • стрес і проживання в областях з несприятливою екологією;
  • відсутність регулярного статевого життя;
  • несприятливий сімейний анамнез по жіночій лінії;
  • діабет і захворювання ендокринної системи;
  • зайва вага.

Вище перечислені фактори в середньому збільшують ризик розвитку мастопатії!

Разом з мастопатією в 80% випадків діагностують захворювання, які також можна назвати провокуючими факторами:

  • ендометріоз;
  • ПМС;
  • дисфункціональна маткова кровотеча;
  • безпліддя;
  • міома матки;
  • кіста яєчників.

 

мастопатия киев

 

Причини розвитку мастопатії

Серед основних причин розвитку мастопатії є дефіцит прогестерону при  збільшеному рівні естрогену (гіперестрогенія). Цей гормональний дисбаланс призводить до того, що епітелій протоків, альвеол, а також сполучна тканина розростаються.

Крім того, причиною розвитку мастопатії може стати підвищення рівня пролактину. Цей гормон гіпофіза стимулює ріст та розвиток грудей, а також відповідає за функції молочної залози. Цікавий факт! Підвищені показники пролактину під час вагітності та годування груддю, навпаки, зменшують ризик появи мастопатії. Тобто, реальною причиною є патологічна гіперпролактинемія, що не пов’язана з репродуктивною функцією жінки.

Хоча мастопатія не є смертельним захворюванням, вона завдає величезної шкоди організму. Гормональні порушення помітно знижують якість життя. А активне розростання епітеліальної тканини може стати осередком зародження ракових клітин.

Діагностика мастопатії

Сучасна діагностика фіброзно-кістозної мастопатії здійснюється за допомогою комплексного обстеження пацієнтки. Патологія оцінюється в залежності від скарг, результатів огляду та пальпації, висновків УЗД та мамографії, а також за допомогою пункції новоутворень.

Нагадуємо, що після 45 років всім жінкам показане регулярне обстеження у мамолога. А до цього віку — щорічне відвідування гінеколога з оглядом молочних залоз.

Крім того, потрібно щомісяця самостійно оглядати молочні залози, пальпувати їх по колу від пахви до соска для виявлення ущільнень і вузликів. Робити це слід стоячи і лежачи на 7-10 день після початку менструального циклу, коли груди м’які.

 

Тривожні симптоми

Основний тривожний симптом при мастопатії — біль в грудях, особливо перед менструацією. Саме з больовим синдромом жінка звертається до лікаря, який ставить цей діагноз. Пацієнтки в 90% випадках характеризують біль як наростаючий.

Будь-який вид і форма новоутворення є передпухлинним станом. Важливим є регулярний контроль – 1 раз на 6 місяців – та лікування мастопатії молочних залоз у профільного спеціаліста.

Для ранньої діагностики потрібно регулярно відвідувати гінеколога та при необхідності проходити всі обстеження, в тому числі УЗД молочних залоз для виключення розвитку інших захворювань.

 

 

 

 

 

 

мастопатия киев

 

Лікування мастопатії

Єдиної схеми лікування не існує. Кожний випадок індивідуальний. Задача лікаря- позбавити пацієнта болю та неприємних відчуттів, зупинити розвиток захворювання, виявити причину захворювання та підібрати необхідне лікування.

Записатися на прийом до  лікаря мамолога, онкохірурга, лікаря вищої кваліфікаційної категорії  клініки «Діамед-експрес» в Києві можна за телефоном (044) 334 43 47, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.

Що стосується додаткових рекомендацій жінкам з мастопатією слід виключити зі свого раціону шоколад, каву і чай, какао, алкоголь. Рекомендована дієта з великим вмістом клітковини, проводиться вітамінотерапія. Також можуть бути призначені препарати седативної групи. Важливо виключити усе, що травмує психіку та викликає стрес. Паралельно слід лікувати хронічні захворювання, що є провокуючими факторами виникнення захворювання.

 

Дізнатися більше про розділ Мамологія, Онкохірургія