Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Мазок Папаніколау (РАР-тест) – що це за аналіз?

На прийомі у гінеколога вам може бути рекомендоване таке дослідження, як мазок Папаніколау. Він також має інші назви – РАР-тест (ПАП-тест), мазок на онкоцитологію. Не всім відомо, що це за аналіз, хоча він є одним з найбільш інформативних для діагностики та скринінгу раку шийки матки, який, на жаль, є широко розповсюдженою онкологічною хворобою у жінок. У цій статті ми розкажемо, що таке ПАП-тест і де у Києві можна пройти це дослідження.

Що показує ПАП-тест?

ПАП-тест – це аналіз, за допомогою якого можна виявити атипові клітини у тканинах шийки матки та піхви. Під час мікроскопічного дослідження спеціаліст перевіряє у біоматеріалі (у мазку) наявність клітин, характерних для раку шийки матки та її передракових станів (цервікальних внутрішньоепітеліальних неоплазій). Можливі наступні результати обстеження:

  • 1 клас – цитологічна картина нормальна (негативний мазок Папаніколау);
  • 2 клас – наявні зміни у будові клітин, характерні для перебігу запальних процесів у статевих шляхах жінки;
  • 3 клас – у мазку є поодинокі клітини з аномальною будовою, є підозра на наявність злоякісного процесу;
  • 4 клас – виявлені поодинокі клітини з явними ознаками злоякісного переродження;
  • 5 клас – велика кількість ракових клітин у мазку.

Тест Папаніколау характеризується як точне і високоінформативне дослідження, здатне виявляти загрозу для здоров’я та життя пацієнтки ще на ранніх стадіях хвороби. Завдяки цьому, аналіз вважають “золотим стандартом” у діагностиці онкопатології шийки матки та передракових станів. Оскільки рак даного органу зустрічається часто (є третім за поширеністю видом онкозахворювання у жінок), важливість такого обстеження важко переоцінити. Крім того, воно є безпечним і безболісним.

Як здавати ПАП-тест і як підготуватися до нього?

Для дослідження береться мазок з цервікального каналу. Пацієнтка знаходиться у гінекологічному кріслі, а лікар збирає спеціальною щіточкою біоматеріал з каналу шийки матки і переносить його на предметне скло, щоб відправити до лабораторії. При виконанні ПАП-тесту методом рідинної цитології зібраний біоматеріал поміщають у пробірку з фіксуючою рідиною.

Перед тим, як здавати ПАП-тест, потрібно протягом двох діб виключити статеві акти, використання вагінальних свічок, тампонів, спринцювання, приймання ванни (замість цього слід приймати душ). Мазок не можна здавати під час менструації, а також менш ніж через два дні після кольпоскопії.

Кому і коли потрібно проходити тест Папаніколау?

Це дослідження рекомендується проходити у рамках скринінгу всім жінкам щорічно з 21 до 30 років, потім кожні 2-3 роки – до досягнення віку 65 років. Якщо останні три рази поспіль був отриманий негативний результат ПАП-тесту, після 65 років можна припинити проведення регулярних досліджень. Якщо початок статевого життя був раніше, ніж у 18 років, перший тест роблять через 3 роки після першого статевого акту. Це обстеження можна проходити і під час вагітності.

Також аналіз призначається, якщо у пацієнтки ризик захворювання на рак шийки матки підвищений. Наприклад, при наявності родичів, у яких було діагностоване таке захворювання, при інфікуванні ВПЛ, контакті з канцерогенами, наявності шкідливих звичок, частій зміні статевих партнерів тощо.

Де у Києві здати ПАП-тест для обстеження шийки матки?

У Києві зробити ПАП-тест методом рідинної цитології можна у медичному центрі “Діамед-Експрес” на Оболоні. У нас ви зможете проконсультуватися з досвідченим гінекологом, гінекологом-ендокринологом, лікарем вищої кваліфікаційної категорії. При необхідності, у центрі можна зробити відеокольпоскопію, УЗД органів малого тазу, здати інші лабораторні аналізи. Висока точність діагностики гарантується, завдяки використанню сучасного обладнання, а також компетентності і відповідальності наших співробітників. Зателефонуйте нам або скористайтеся формою запису на прийом на сайті, щоб у зручний для себе час перевірити стан свого жіночого здоров’я і отримати якісну медичну допомогу.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія