Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Причини та наслідки ановуляції

Ановуляція – це явище, при якому у жінки не дозріває та (або) не виходить з фолікула яйцеклітина, готова до запліднення. У деяких випадках це є нормою: під час вагітності, лактації та після настання менопаузи. Іноді ановуляторні менструальні цикли трапляються після перенесених стресів або захворювань, але порушення триває недовго та минає самостійно. Всі інші ситуації, коли ановуляція спостерігається у жінок дітородного віку, потребують звернення до лікаря, діагностики та лікування, адже вони свідчать про наявність захворювання. Існує багато причин для такого порушення, і без консультації гінеколога та ретельної діагностики неможливо визначити – що саме призвело до репродуктивної дисфункції. Без своєчасного лікування основної хвороби наслідки ановуляції створюють серйозні проблеми у житті жінки.

Причини відсутності овуляції

Існує велика кількість факторів, які можуть завадити нормальному процесу дозрівання та овуляції яйцеклітини. Серед них найбільш значущими є:

  1. Гормональні розлади – дисфункція яєчників, щитоподібної залози, гіпофіза або гіпоталамуса (всі ці органи забезпечують регуляцію роботи жіночої статевої системи), що викликають дефіцит жіночих статевих гормонів, надмірне підвищення рівня чоловічих статевих гормонів, пролактину;
  2. Неправильне застосування гормональних препаратів, самолікування;
  3. Наявність кіст у яєчниках, синдром полікістозних яєчників;
  4. Синдром раннього виснаження яєчників;
  5. Доброякісні та злоякісні пухлини в органах репродуктивної системи;
  6. Інфекційно-запальні процеси у статевих органах;
  7. Ендометріоз;
  8. Вроджені аномалії розвитку репродуктивної системи;
  9. Психоемоційне перенапруження, стреси, депресії;
  10. Незбалансоване харчування, дотримання неправильно розроблених та екстремальних дієт, що викликають недостатність поживних речовин в організмі;
  11. Ожиріння;
  12. Недостатня маса тіла;
  13. Зловживання алкоголем та тютюнопаління.

Які наслідки ановуляції?

Безпосереднім наслідком ановуляції є неможливість завагітніти, адже без виходу дозрілої яйцеклітини зачаття відбутися не може. Це викликає психологічний дискомфорт у пацієнток, впливає на їх особисте життя. Захворювання, які зумовлюють відсутність овуляції, несуть загрозу для здоров’я у тому чи іншому ступені. Без адекватного лікування вони можуть прогресувати, викликати ускладнення (у тому числі – провокувати появу ракових пухлин), впливати на функціонування не лише репродуктивної, але й інших систем органів.

Ознаки ановуляції

Іноді жінки й не підозрюють про наявність проблеми через повну відсутність симптомів або їх незначну вираженість. Навіть менструальний цикл може не змінюватися: менструації починаються вчасно, мають звичайний перебіг, і всі їх особливості відповідають середньостатистичним нормам. У таких випадках порушення овуляції виявляється вже після численних невдалих спроб завагітніти.

Інші пацієнтки помічають у себе різні симптоми, які залежать від основного захворювання:

  • Порушення менструального циклу – він може бути надмірно тривалим (до кількох місяців), а виділення – мізерними, у деяких випадках менструації взагалі відсутні (аменорея) або кровотечі спостерігаються між черговими менструаціями;
  • Біль внизу живота, дискомфорт під час статевого акту;
  • Зміни, характерні для дисбалансу жіночих та чоловічих статевих гормонів – надмірний розвиток оволосіння на тілі, погіршення стану шкіри, зниження лібідо, сухість та дискомфортні відчуття у статевих шляхах;
  • Ознаки дисфункції щитоподібної залози – схуднення або збільшення ваги тіла, підвищена дратівливість чи, навпаки, апатія, слабкість, тремтіння кінцівок;
  • У молочних залозах формуються новоутворення, спостерігається виділення молока за відсутності вагітності та лактації.

Діагностика та лікування гінекологічних захворювань у Києві

Якщо ви у пошуках висококваліфікованого, досвідченого лікаря акушера-гінеколога, запрошуємо вас до медичного центру “Діамед-Експрес” у Києві. У нас можна звернутися по допомогу до гінеколога-ендокринолога – спеціаліста, який не тільки діагностує та лікує гінекологічні захворювання, але й надає ефективну допомогу при проблемах репродуктивної сфери, пов’язаних з гормональними розладами. А саме ендокринні порушення є найпоширенішою причиною ановуляції.

Під час консультації лікар-гінеколог збирає та ретельно аналізує інформацію про стан здоров’я, наявні скарги, симптоми, раніше перенесені та хронічні захворювання, наявність подібних проблем у кровних родичів. Далі буде проведений гінекологічний огляд. Для виявлення ановуляції та діагностики захворювання, яке зумовило її, застосовуються різні види досліджень:

  1. УЗД органів малого тазу;
  2. Фолікулометрія;
  3. Аналізи крові на рівень жіночих та чоловічих статевих гормонів (моніторинг зміни показників протягом менструального циклу), пролактину, гормонів щитоподібної залози;
  4. Мазок для цитологічного аналізу;
  5. При наявності підозр на патології гіпоталамо-гіпофізарної системи (зокрема, пухлин) – МРТ;
  6. Інші дослідження – за показаннями.

Важливо слідкувати за менструальним циклом, вести календар, оцінювати рясність виділень, тривалість кровотеч.

Пройти УЗД органів малого тазу, фолікулометрію та здати лабораторні аналізи ви можете у медичному центрі “Діамед-Експрес”. Для діагностики ми застосовуємо ультразвукові системи експерт-класу. Вони дозволяють виявляти порушення процесу дозрівання фолікулів, новоутворення різного характеру, ознаки запальних процесів, а також отримувати цінну додаткову інформацію про кровопостачання органів, завдяки особливому режиму – доплерографії.

Висококваліфікований лікар-гінеколог у нашому центрі допоможе вам вирішити проблеми репродуктивної сфери із повним розумінням та делікатним ставленням. При лікуванні захворювань, що викликають ановуляцію та безпліддя, вам буде надана комплексна професійна допомога. Особливості лікування залежатимуть від встановленого діагнозу: може бути призначена гормональна терапія, прийом протизапальних засобів або інших препаратів, дотримання дієти. У деяких випадках потрібне хірургічне втручання – для видалення кіст, доброякісних та злоякісних новоутворень. Ми порекомендуємо вам медичний заклад, у якому необхідну вам операцію виконують провідні спеціалісти.

Не відкладайте важливі рішення, від яких залежить ваше здоров’я – запишіться на прийом до гінеколога-ендокринолога у медичному центрі “Діамед-Експрес” на Оболоні у Києві. Запис на консультацію проводиться за телефоном та за допомогою заявки на нашому сайті.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія