Вагітним жінкам корисно знати, що таке цервікометрія і навіщо її проводять. Таке дослідження необхідне для своєчасного виявлення проблем із шийкою матки, які можуть призвести до викидня або передчасних пологів. Процедура абсолютно безпечна для майбутньої мами та дитини, але важливо проводити її у клініці з досвідченими лікарями-діагностами та якісним обладнанням, щоб отримати точні результати. Тому запрошуємо вас до медичного центру “Діамед-Експрес” у Києві на Оболоні, у якому створені всі необхідні умови для сучасної, високоточної діагностики і послуги надаються за доступною ціною.
Цервікометрія – це вимірювання розмірів шийки матки у вагітних жінок методом ультразвукового дослідження. Під час процедури лікар вимірює довжину шийки, перевіряє – чи не розм’якшена вона, чи не відкритий внутрішній зів шийки матки, чи немає у цервікальному каналі навколоплідних вод. Цей метод має низку важливих переваг:
По мірі наближення до пологiв шийка матки вкорочується, стає більш м’якою, готовою до розкриття з початком пологової діяльності. Коли відбувається розрив навколоплідного міхура, через цервікальний канал виходять навколоплідні води. Тобто, всі ці зміни характерні для безпосередньої підготовки до народження дитини. Однак, якщо ці процеси спостерігаються набагато раніше у третьому триместрі або навіть у другому, це свідчить про небезпеку для плода через наближення передчасних пологів (або викидня – до 22 тижня вагітності).
УЗД шийки матки під час вагітності призначається пацієнткам, у яких:
Основна мета цервікометрії під час вагітності – виявлення ознак загрози викидня або передчасних пологів. Якщо тривожні ознаки вчасно визначені, пацієнтка може пройти необхідне лікування та зберегти вагітність.
Важливо! Попередження передчасних пологів актуальне і важливе навіть на тих термінах вагітності, коли недоношену дитину вже є можливість врятувати, оскільки недоношеність – це завжди фактор ризику, вона створює умови для розвитку у дитини порушень, зниження стійкості організму до захворювань.
Одне з поширених показань для цервікометрії – істміко-цервікальна недостатність. Вона може розвинутися внаслідок вроджених вад розвитку шийки матки, її травм, гормональних порушень. При ІЦН шийка матки може передчасно раптово розкриватися (навіть без характерних переймоподібних болей), що призводить до передчасного народження дитини. Тому оцінка спроможності шийкового відділу дуже важлива у пацієнток з таким порушенням.
Значущим фактором ризику є багатоплідна вагітність. Якщо пацієнтка виношує дві або більше дитини, їх спільна вага та сильне розтягнення матки провокують раннє вкорочення шийки матки. Крім того, у таких випадках зміни гормонального фону більш виражені, що додатково впливає на м’якість цервікального каналу.
Корисно знати! Цервікометрію призначають не лише вагітним жінкам. Цей метод також застосовується під час комплексної діагностики при підозрі на безпліддя та у рамках передопераційного обстеження.
Цервікометрію проводять в другому триместрі вагітності, у період з 18 до 24 тижня (як правило – під час другого планового УЗД на 20-22 тижні). Якщо довжина перевищує 25 мм, подальший контроль не потрібен. За наявності факторів ризику процедуру починають проводити з 16 тижня та повторюють кожні 1-2 тижні до 24 тижнів, при вкороченні шийки матки може бути призначений прийом прогестерону, встановлення песарію або серкляжу. При багатоплідній вагітності планове обстеження також починає проводитися раніше – з 3 16-18 тижня і повторюється кожні 2 тижні до 24 тижнів. Однак за потреби це дослідження проводиться й на інших термінах другого та третього триместру. Оскільки цей метод не створює променеве навантаження на організм, обмежень за частотою його застосування немає.
Спеціальної підготовки до огляду шийки матки не передбачено. Необхідно лише спорожнити сечовий міхур, щоб під час дослідження було краще видно орган на УЗД.
Процедура проводиться, як звичайне вагінальне УЗД (рідше – абдомінальним методом) і триває близько 15-20 хвилин. Лікар-діагност вводить у піхву датчик, на який попередньо надягається презерватив та наноситься контактний гель. Спеціаліст визначає всі показники внутрішнього зіву, перевіряє – чи відповідає стан цервікального каналу нормі, вимірює довжину шийки матки. Після завершення обстеження потрібно зачекати 15-20 хвилин на заключення від лікаря.
Якщо шийка матки відповідає нормі, майбутня мама продовжує надалі проходити консультації акушера-гінеколога, планові УЗ-обстеження та аналізи. У випадку виявлення порушень (вкорочення шийки матки, її розм’якшення, відкриття цервікального каналу) може бути призначене лікування (амбулаторне або у стаціонарі), консультація перинатолога для визначення можливих ризиків для дитини.
Зверніться до медичного центру “Діамед-Експрес”, і наші лікарі забезпечать динамічне спостереження гестації, точно визначать особливості перебігу вагітності та заходи, які необхідно вжити, щоб дитина народилася вчасно та була здоровою. Запишіться на цервікометрію і за потреби – на консультацію досвідченого акушера-гінеколога, щоб пройти якісне обстеження і отримати професійну медичну допомогу. Запис проводиться за допомогою онлайн-форми, у чаті або за телефоном.
Під час цервікометрії лікар досліджує шийку матки, цервікальний канал під час вагітності. Обстеження плода та визначення його статі – це окремий вид УЗ-дослідження, але за потреби все можна провести за один візит до медичного центру.
На 20 тижні довжина шийки матки має становити не менше 40 мм, на 25-28 тижнях – не менше 35 мм, на 32-36 тижнях – не менше 30 мм.
Пройти якісне УЗД шийки матки за доступною вартістю можна у медичному центрі “Діамед-Експрес”. Пропонуємо вам ознайомитися з цінами на послуги на нашому сайті.