Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Чому виникає гіркота у роті?

Гіркота у роті – це поширений симптом, який може зрідка з’являтися без серйозних причин, але часто виникає при захворюваннях кишково-шлункового тракту. У цій статті ми розповімо про те, як виникає це неприємне відчуття і у яких випадках без допомоги лікаря не обійтися.

Гіркота у роті – причини

Гіркота у роті виникає через гастроезофагеальний рефлюкс – повернення вмісту шлунка та дванадцятипалої кишки у зворотному напрямку при недостатній функції сфінктера між шлунком та стравоходом. Оскільки там міститься жовч, а вона має гіркий присмак, у ротовій порожнині з’являється відповідне відчуття. Часті рецидиви рефлюксу відбуваються при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі. Це захворювання може призводити до небезпечних ускладнень: через постійне подразнення слизової оболонки стравоходу кислотами та ферментами виникають виразки, підвищується ризик появи доброякісних утворень, передракових станів та злоякісних пухлин у цьому органі. Постійна наявність запального процесу впливає й на оточуючі органи: може викликати ларингоспазм, посилює перебіг бронхіальної астми.

Крім того, гіркота у роті є одним із симптомів патологій печінки, жовчного міхура, шлунка, підшлункової залози, дванадцятипалої кишки:

  • Гепатиту;
  • Цирозу печінки;
  • Холециститу;
  • Жовчнокам’яної хвороби;
  • Панкреатиту;
  • Гастриту;
  • Дуоденіту;
  • Виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки;
  • Лямбліозу;
  • Новоутворень різного характеру.

Виникненню проблем із травною системою, що супроводжуються відчуттям гіркоти у роті, сприяють незбалансоване харчування, вживання алкоголю, жирних та гострих страв, порушення обміну речовин, вагітність, наявність зайвої ваги, тютюнопаління.

Крім захворювань органів травлення, гіркоту у роті можуть викликати патологічні процеси у ротовій порожнині, наприклад, карієс або стоматит. Проте у цьому випадку такий присмак, зазвичай, виражений менше.

Також гіркий смак у роті може виникати під час прийому деяких ліків, після вживання горіхів, редиса, грейпфрута, гострих спецій, після різких нахилів вперед. У такому випадку він не пов’язаний із загрозами для здоров’я і є нормальним фізіологічним явищем.

Що робити, якщо відчувається гіркота у роті?

Обов’язково зверніться до лікаря-гастроентеролога, якщо це відчуття повторюється частіше, ніж двічі на тиждень, виникає неодноразово протягом дня та навіть вночі, триває довго, викликає сильний дискомфорт, і, очевидно, не зумовлене смаком їжі або прийомом медичних препаратів. Діагностика та лікування також необхідні у випадках, якщо гіркота у роті супроводжується здуттям живота, появою білого, жовтого чи іншого нальоту на поверхні язика, неприємним запахом з ротової порожнини, болем у животі, печією, нудотою, діареєю, пожовтінням шкіри та іншими симптомами.

Гіркота у роті – як позбутися?

Не вдавайтеся до самолікування. Позбутися цього симптому можна тільки за рахунок правильного лікування основного захворювання. Серед причин гіркоти у роті є серйозні захворювання, і точно визначити їх можна лише завдяки комплексній діагностиці.

Гастроентеролог під час консультації опитує пацієнта про те, коли з’явилася вперше гіркота у роті та за яких умов вона повторюється, дізнається про особливості харчування, наявність діагностованих хронічних хвороб. Лікар оглядає ротову порожнину (зокрема, перевіряється наявність та особливості нальоту на поверхні язика), проводить пальпацію органів травлення. Надалі призначаються дослідження:

  • УЗД органів черевної порожнини, УЗД жовчного міхура з навантаженням;
  • КТ органів черевної порожнини;
  • Рентген стравоходу, шлунка;
  • ФГДС;
  • Лабораторні аналізи крові, сечі, калу;
  • При підозрах на передраковий стан або злоякісне новоутворення – біопсія.

Якщо гастроентеролог запідозрить, що причиною гіркоти у роті є захворювання ротової порожнини, він направить пацієнта до стоматолога.

Лікування залежатиме від встановленого діагнозу. У багатьох випадках достатньо спеціальної дієти і медикаментозної терапії (препарати, що нормалізують кислотність шлунка, протизапальні, жовчогінні, ферментні засоби, гепатопротектори та ін.). При жовчнокам’яній хворобі, пухлинних захворюваннях, виразках шлунка та дванадцятипалої кишки може бути необхідне хірургічне лікування.

У медичному центрі “Діамед-Експрес” на Оболоні у Києві ви можете проконсультуватися з досвідченим гастроентерологом, пройти різні види УЗД та здати аналізи. Ми гарантуємо високу точність результатів діагностики, адже застосовуємо найсучасніші методи та надійне обладнання. При необхідності проведення інших видів досліджень або операції ми порадимо, де можна пройти діагностику та хірургічне лікування, оскільки підтримуємо зв’язки з провідними спеціалістами в інших медичних закладах.

У нашому центрі вам буде надана швидка та ефективна допомога, а ціни на послуги приємно здивують вас. Записатися на прийом до гастроентеролога можна за телефоном або за допомогою заявки на сторінці сайту.

Дізнатися більше про розділ Гастроентерологія