Телефоны

Чи заразна стрептодермія?

Стрептодермія – це вид гнійничкового ураження шкіри (піодермії) у дітей та дорослих, викликаний стрептококами. На жаль, такий діагноз пацієнти часто визначають “на око”, без консультації з лікарем, хоча точно діагностувати дерматологічне захворювання, також як і лікувати його правильно, може лише дерматолог. Одне з поширених питань про таку хворобу – чи заразна стрептодермія? Розповімо про це детальніше у статті.

Стрептодермія

 

 

Стрептодермія: як виникає, чи передається?

Стрептодермія заразна, вона передається під час контакту з хворою людиною або її речами. Хоча стрептококи, що викликають це захворювання, зустрічаються на шкірі й у здорових людей, активному розвитку інфекції сприяють фактори ризику. Це можуть бути травми шкіри або мікропошкодження, внаслідок яких порушується її бар’єрна функція, а також:

  • ослаблення імунного захисту;
  • цукровий діабет;
  • дисфункція щитоподібної залози;
  • підвищене потовиділення;
  • теплий, вологий клімат;
  • тривалий стрес, який впливає на кровопостачання та живлення тканин;
  • порушення кровообігу у тканинах через судинні захворювання, наприклад, варикозне розширення вен.

Симптоми стрептодермії

Розвиток стрептодермії може супроводжуватися такими шкірними проявами:

  1. Виникнення пустул із серозним або гнійно-серозним вмістом, розміром 1-2 см, що можуть збільшуватися до 3-4 см. Через кілька днів вони зсихаються, на поверхні утворюються жовтуваті кірочки, що можуть розриватися, і тоді під ними помітні ділянки ерозії. У процесі загоєння залишаються червоні плями, що потім безслідно зникають. Волосся, що зростає на ураженій ділянці, тимчасово випадає. Пустули можуть розвиватися без дискомфорту, болю чи свербежу.
  2. Щілиноподібне імпетиго – формування лінійних тріщин біля куточків губ, очей та крил носу на місці пустул, що розкрилися. Ці ділянки болять, сверблять, спостерігається підвищене слиновиділення.
  3. Турніоль – ураження ділянок навколо нігтьової пластинки з утворенням пустули та поступовим проникненням інфекції вглиб фаланги пальця.
  4. Інтертригінозна стрептодермія – ураження, що локалізуються у складка тіла у паховій області, за вухами.
  5. Суха стрептодермія на обличчі, або еритематозно-сквамозна форма, – часто розвивається на фоні обвітрювання шкіри.

Локалізована форма стрептодермії може перейти у генералізовану. При цьому висипка активно поширюється по всьому тілу, може уражати слизові оболонки.

Стрептодермія може супроводжуватися збільшенням лімфовузлів, підвищенням температури тіла, загальною інтоксикацією організму. Хвороба здатна перейти у хронічну форму з періодичними рецидивами, при яких спостерігається утворення нових пустул. Тривалий розвиток інфекційно-запального процесу може призвести до розвитку мікробної екземи, характерними ознаками якої є утворення екзематозних колодязів та розпливчатістю меж уражених ділянок. У пацієнтів іноді виникають ускладнення у вигляді вторинної алергічної реакції (поява піоалергідів). Це може стати наслідком неправильного лікування, наявності ендокринних порушень, патологій печінки.

Діагностика

Різні шкірні захворювання дуже часто мають схожі прояви, а одна й та сама хвороба може проявлятися широким спектром симптомів. Тому не варто намагатися самостійно встановити діагноз – потрібно звернутися до дерматолога. Лікар проведе огляд, дерматоскопію для детального обстеження уражених ділянок шкіри, проаналізує клінічну картину, призначить бактеріологічне дослідження для точного визначення збудників захворювання. Аналіз допоможе визначити: які види препаратів є найбільш ефективними у вашому випадку. Можуть бути рекомендовані лабораторні дослідження та консультація ендокринолога для перевірки наявності цукрового діабету.

Як позбутися стрептодермії

При стрептодермії лікування включає застосування антисептичних розчинів та антибактеріальних мазей. При вираженій інтоксикації, глибокому проникненню інфекційно-запального процесу у тканини, збільшенні лімфовузлів можуть призначатися антибактеріальні препарати системної дії. Якщо захворювання має хронічний характер з розвитком рецидивів, застосовуються імуномодулятори.

Як вже було зазначено вище, неправильне лікування може призвести до ускладнень. Ризики зростають за наявності цукрового діабету, проблем з імунітетом або інших супутніх захворювань. Занедбаний інфекційний процес негативно впливає на загальний стан здоров’я. І, оскільки стрептодермія заразна, інфікована людина створює загрозу для оточуючих людей. Тому не варто намагатися самотужки лікувати це захворювання та особливо – обирати на свій розсуд антибактеріальні препарати.

Зверніться до медичного центру “Діамед-Експрес” на Оболоні у Києві, щоб отримати кваліфіковану допомогу. У нас ви зможете пройти діагностику та лікування у досвідченого лікаря-дерматолога, отримати рекомендації щодо правильного догляду за шкірою під час та після терапії, здати необхідні аналізи та за потреби проконсультуватися з ендокринологом. Своєчасне звернення до спеціалістів допоможе уникнути небезпечних наслідків захворювання.

Для запису на прийом ви можете заповнити онлайн-заявку, натиснувши кнопку “Записатися на консультацію” на сторінці сайту. Також можна звернутися до нас у чаті або зателефонувати, щоб запланувати візит до лікаря.

Дізнатися більше про розділ Дерматологія