м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 | Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану) |
"Мінська" | Сб 9:00 - 15:00 |
Цукровий діабет є серйозним, широко поширеним захворюванням – він діагностований більш ніж у півмільярда людей у всьому світі. Переважна більшість пацієнтів має діабет 2 типу, тоді як діабет 1 типу виявляється менш ніж у 10% випадків. Але чим саме відрізняється цукровий діабет 1 і 2 типу? Як їх розрізнити і чи є відмінності у лікуванні?
Про наявність діабету першого типу кажуть, якщо у людини руйнуються клітини підшлункової залози, відповідальні за утворення інсуліну. Це гормон, який забезпечує нормальний перебіг обміну вуглеводів (цукрів) в організмі. З його допомогою глюкоза, яка всмоктується у кров з травної системи, перетворюється на глікоген – складний резервний вуглевод, що накопичується організмом для подальшого видобутку енергії. При низькому рівні інсуліну у крові рівень глюкози збільшується (зростає цукор у крові). Клітини не можуть засвоїти вуглеводи для своїх потреб, стан людини погіршується. Спершу захворювання може перебігати безсимптомно, а надалі виникають такі симптоми:
Людина може успадкувати від батьків схильність до розвитку діабету, обумовлену мутаціями генів, які призводять до знищення клітин підшлункової залози імунною системою організму. Такому порушенню сприяють й інші фактори:
Сутність діабету другого типу полягає у тому, що в організмі розвивається резистентність до інсуліну: гормон може утворюватися у будь-якій кількості, проте клітини не сприймають його своїми рецепторами. Як результат, вони також не можуть здійснювати нормальний вуглеводний обмін. Найчастіше цукровий діабет 2 типу виникає у людей з ожирінням, при зловживанні алкоголю, тютюнопалінні. Сприятливі умови для розвитку хвороби створюють переїдання, малорухливий спосіб життя; наявність артеріальної гіпертензії. Генетичні мутації також можуть бути причиною появи цукрового діабету 2 типу. У деяких пацієнтів виявляється порушення структури самої молекули інсуліну, внаслідок чого вона втрачає здатність взаємодіяти з рецепторами клітин.
Діабет 1 типу частіше проявляється ще змолоду, а пацієнти у багатьох випадках мають нормальну або знижену вагу тіла. Діабет 2 типу зазвичай розвивається з віком і у людей, які мають надмірну вагу тіла.
Якщо у пацієнта спостерігаються симптоми цукрового діабету, лікарю-ендокринологу потрібно не лише підтвердити чи спростувати його наявність, але й визначити його тип. При діагностиці враховуються найголовніші симптоми (постійна спрага, рясне сечовиділення, схуднення) та результати комплексного обстеження:
Для виявлення діабету та подальшого відстеження змін рівня цукру у крові аналізи потрібно періодично повторювати. Необхідні регулярні консультації ендокринолога.
Відрізнити цукровий діабет 1 і 2 типу буває складно, адже клінічна картина нерідко є дуже схожою. Для диференційної діагностики призначається аналіз на С-пептид (результати якого розглядають, враховуючи рівень глюкози у крові), а також проводяться лабораторні тести на наявність антитіл до клітин підшлункової залози, інсуліну та ферменту GADА. Крім того, враховується сімейний анамнез.
При цукровому діабеті обов’язково потрібно дотримуватися дієти з відмовою від вживання солодощів, жирної їжі, продуктів, які провокують стрибки рівня глюкози у крові. При діабеті 1 типу проводиться інсулінотерапія. При діабеті 2 типу це не завжди потрібно, пацієнту призначаються препарати для зниженні рівня цукру у крові. Крім того, необхідно контролювати масу тіла (при наявності надмірної ваги). Також слід вчасно виявляти та лікувати ускладнення діабету, які стосуються порушень зору, атрофічних змін у тканинах, дисфункцій нирок, серця та інших органів.
При виникненні симптомів діабету терміново зверніться до лікаря, щоб вчасно отримати призначення і уникнути розвитку небезпечних станів, які загрожують життю (зокрема, діабетичної коми). У Києві записатися до ендокринолога, лікаря вищої кваліфікаційної категорії, можна у медичному центрі “Діамед-Експрес” на Оболоні. У нас ви можете здати необхідні лабораторні аналізи, які призначаються при підозрі на діабет або під час його лікування, а також проконсультуватися з лікарями іншого профілю (кардіологом, урологом, ортопедом) при появі відповідних ускладнень діабету. Якщо у ваших родичів було діагностоване таке захворювання і вас цікавить його профілактика, наш ендокринолог відповість на питання, які вас хвилюють.