Телефоны
Мова:
 • Українська
 • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Діабет першого і другого типу – у чому різниця?

Цукровий діабет є серйозним, широко поширеним захворюванням – він діагностований більш ніж у півмільярда людей у всьому світі. Переважна більшість пацієнтів має діабет 2 типу, тоді як діабет 1 типу виявляється менш ніж у 10% випадків. Але чим саме відрізняється цукровий діабет 1 і 2 типу? Як їх розрізнити і чи є відмінності у лікуванні?

Як і чому з’являється цукровий діабет?

Про наявність діабету першого типу кажуть, якщо у людини руйнуються клітини підшлункової залози, відповідальні за утворення інсуліну. Це гормон, який забезпечує нормальний перебіг обміну вуглеводів (цукрів) в організмі. З його допомогою глюкоза, яка всмоктується у кров з травної системи, перетворюється на глікоген – складний резервний вуглевод, що накопичується організмом для подальшого видобутку енергії. При низькому рівні інсуліну у крові рівень глюкози збільшується (зростає цукор у крові). Клітини не можуть засвоїти вуглеводи для своїх потреб, стан людини погіршується. Спершу захворювання може перебігати безсимптомно, а надалі виникають такі симптоми:

 1. Постійне відчуття спраги;
 2. Виділення великої кількості сечі (поліурія);
 3. Схуднення;
 4. Погане загоєння ран;
 5. Зниження імунітету, часті інфекційні захворювання;
 6. Слабкість;
 7. Погіршення зору;
 8. Свербіж шкіри та слизових оболонок;
 9. Головний біль;
 10. Сухість у роті.

Людина може успадкувати від батьків схильність до розвитку діабету, обумовлену мутаціями генів, які призводять до знищення клітин підшлункової залози імунною системою організму. Такому порушенню сприяють й інші фактори:

 • Неправильне харчування;
 • Запальний процес у підшлунковій залозі;
 • Інфекційні хвороби;
 • Стреси;
 • Отруєння;
 • Онкопатології.

Сутність діабету другого типу полягає у тому, що в організмі розвивається резистентність до інсуліну: гормон може утворюватися у будь-якій кількості, проте клітини не сприймають його своїми рецепторами. Як результат, вони також не можуть здійснювати нормальний вуглеводний обмін. Найчастіше цукровий діабет 2 типу виникає у людей з ожирінням, при зловживанні алкоголю, тютюнопалінні. Сприятливі умови для розвитку хвороби створюють переїдання, малорухливий спосіб життя; наявність артеріальної гіпертензії. Генетичні мутації також можуть бути причиною появи цукрового діабету 2 типу. У деяких пацієнтів виявляється порушення структури самої молекули інсуліну, внаслідок чого вона втрачає здатність взаємодіяти з рецепторами клітин.

Діабет 1 типу частіше проявляється ще змолоду, а пацієнти у багатьох випадках мають нормальну або знижену вагу тіла. Діабет 2 типу зазвичай розвивається з віком і у людей, які мають надмірну вагу тіла.

Діагностика та диференційна діагностика діабету 1 і 2 типу

Якщо у пацієнта спостерігаються симптоми цукрового діабету, лікарю-ендокринологу потрібно не лише підтвердити чи спростувати його наявність, але й визначити його тип. При діагностиці враховуються найголовніші симптоми (постійна спрага, рясне сечовиділення, схуднення) та результати комплексного обстеження:

 1. Аналізу крові на рівень глюкози (натщесерце);
 2. Тесту на випадковий рівень глюкози у крові;
 3. Глюкозотолерантного тесту;
 4. Аналізу крові на С-пептид;
 5. Аналізу на глікозильований гемоглобін;
 6. Аналізів сечі на рівень цукру та ацетону.

Для виявлення діабету та подальшого відстеження змін рівня цукру у крові аналізи потрібно періодично повторювати. Необхідні регулярні консультації ендокринолога.

Відрізнити цукровий діабет 1 і 2 типу буває складно, адже клінічна картина нерідко є дуже схожою. Для диференційної діагностики призначається аналіз на С-пептид (результати якого розглядають, враховуючи рівень глюкози у крові), а також проводяться лабораторні тести на наявність антитіл до клітин підшлункової залози, інсуліну та ферменту GADА. Крім того, враховується сімейний анамнез.

Лікування цукрового діабету

При цукровому діабеті обов’язково потрібно дотримуватися дієти з відмовою від вживання солодощів, жирної їжі, продуктів, які провокують стрибки рівня глюкози у крові. При діабеті 1 типу проводиться інсулінотерапія. При діабеті 2 типу це не завжди потрібно, пацієнту призначаються препарати для зниженні рівня цукру у крові. Крім того, необхідно контролювати масу тіла (при наявності надмірної ваги). Також слід вчасно виявляти та лікувати ускладнення діабету, які стосуються порушень зору, атрофічних змін у тканинах, дисфункцій нирок, серця та інших органів.

Куди звернутися із симптомами діабету?

При виникненні симптомів діабету терміново зверніться до лікаря, щоб вчасно отримати призначення і уникнути розвитку небезпечних станів, які загрожують життю (зокрема, діабетичної коми). У Києві записатися до ендокринолога, лікаря вищої кваліфікаційної категорії, можна у медичному центрі “Діамед-Експрес” на Оболоні. У нас ви можете здати необхідні лабораторні аналізи, які призначаються при підозрі на діабет або під час його лікування, а також проконсультуватися з лікарями іншого профілю (кардіологом, урологом, ортопедом) при появі відповідних ускладнень діабету. Якщо у ваших родичів було діагностоване таке захворювання і вас цікавить його профілактика, наш ендокринолог відповість на питання, які вас хвилюють.

Дізнатися більше про розділ Ендокринологія