Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Дилатаційна кардіоміопатія

Кардіоміопатія – це загальна назва патологій серця, пов’язаних з порушенням структури та функцій м’язового шару його стінки – міокарду. Якщо відбувається розширення (дилатація) камер серця, говорять про наявність дилатаційної кардіоміопатії (ДКМП). Це захворювання може виникати через хвороби, серед яких – міокардит, ВІЛ, дисфункція щитоподібної залози, та низку інших причин. Дилатаційна кардіоміопатія здатна суттєво порушити кровообіг і загрожує не тільки здоров’ю, а й життю пацієнта.

Сутність, причини і наслідки дилатаційної кардіоміопатії

Дилатація порожнин серця проявляється розширенням його камер, при цьому товщина серцевої стінки не збільшується, але порушується скорочувальна функція. Може спостерігатися дисфункція двостулкового та тристулкового клапанів, регургітація (потік крові у зворотному напрямку), утворення тромбів, блокування передачі електричних імпульсів, які стимулюють скорочення серця. Відбувається відмирання (некроз) кардіоміоцитів, через порушення структури та функцій їх складових частин, а також нестачу енергії. Розширення зачіпає обидві сторони серця, рідше – одну з них, також можливе розширення певної ділянки камери. Причинами ДКМП можуть бути:

  • запалення серцевої стінки через інфекційну хворобу, міокардит;
  • хронічна тахікардія;
  • ендокринні порушення, зокрема, хвороби щитоподібної або надниркових залоз;
  • отруєння токсичними речовинами, важкими металами;
  • аутоімунні розлади;
  • нервово-м’язові патології;
  • побічна дія деяких лікарських засобів, у тому числі – препаратів для хіміотерапії;
  • генетичні фактори;
  • дефіцит поживних речовин в організмі;
  • сильний стрес (здатний викликати раптове розширення камер – гостру дилатаційну кардіоміопатію, яка може бути оборотною).

ДКМП може призвести до серйозних наслідків, включаючи летальний кінець через порушення серцевого ритму, серцеву недостатність, тромбоемболію, ішемічні процеси у міокарді.

Дилатаційна кардіоміопатія: симптоми

На початковій стадії хронічної форми захворювання організм здатен компенсувати порушення: він забезпечує нормальний викид крові за рахунок посилення серцевого скорочення та збільшення частоти серцевих скорочень, тому хвороба перебігає безсимптомно. Це може тривати близько 2 років. Через прогресування патології у подальшому з’являються наступні симптоми:

  1. Порушення серцевого ритму;
  2. Біль у серці;
  3. Задуха;
  4. Зниження працездатності;
  5. Накопичення рідини у тканинах, утворення набряків, випоту у плевральну порожнину;
  6. Збільшення шийних вен;
  7. Збільшення розмірів печінки.

Діагностика дилатаційної кардіоміопатії

Якщо ви відчули зазначені вище симптоми, обов’язково зверніться до кардіолога. Лікар на консультації поставить запитання про характер скарг на здоров’я, час та умови їх появи, проаналізує сімейний анамнез, проведе аускультацію (прослуховування серця фонендоскопом). Крім того, призначаються наступні дослідження:

  • ЕХО серця (УЗД) – основний метод діагностики ДКМП;
  • УЗДГ (дуплексне сканування судин);
  • ЕКГ;
  • Лабораторні аналізи крові: при підозрі на наявність інфекцій – серологічні тести, при симптомах ендокринних розладів – аналізи на гормони;
  • При наявності відповідних показань – біопсія міокарда та інші обстеження.

Лікування дилатаційної кардіоміопатії

При виявленні першопричини розвитку ДКМП (інфекційна хвороба, захворювання ендокринних залоз тощо) слід лікувати цю патологію, щоб завадити подальшому провокуванню патологічних змін міокарду. Пацієнту призначаються препарати для лікування серцевої недостатності, усунення набряків, нормалізації серцевого ритму, антикоагулянти. Кардіолог визначає рекомендований добовий об’єм рідини та безпечну кількість солі, що можна вживати, а також дає рекомендації щодо харчування (зокрема – заборона вживання жирних, гострих та солоних страв, напівфабрикатів, міцних кофеїновмісних напоїв, алкоголю і т. д.).

У деяких випадках потребується хірургічне лікування – забезпечення електричної стимуляції (із встановленням електродів у правому передсерді та шлуночках), встановлення еластичного каркасу для стримування збільшення серцевих камер, імплантація механічних шлуночків, трансплантація серця.

Консультація кардіолога та ЕХО серця у Києві

Дилатаційну кардіоміопатію можна виявити на ранніх стадіях, якщо пацієнт регулярно обстежується у кардіолога та робить УЗД серця з метою профілактики. Наслідки цієї хвороби для здоров’я будуть менш вираженими при своєчасно розпочатому лікуванні. Тому лікарі медичного центру “Діамед-Експрес” запрошують вас перевірити стан серця. А якщо вже з’явилися симптоми хвороби, не втрачайте часу і запишіться на прийом відразу після погіршення самопочуття. Наш лікар-кардіолог – це спеціаліст з багаторічним стажем, кандидат медичних наук. Тож ви можете розраховувати на високу якість медичних послуг, точну діагностику та ефективне, безпечне лікування. Для обстеження у нас використовуються якісні апарати УЗД (з можливістю проведення доплерографії), ЕКГ, проводиться широкий спектр лабораторних тестів. Завітайте до медичного центру “Діамед-Експрес” у зручний час за попереднім записом (за телефоном або за допомогою заявки на сайті).

 

Дізнатися більше про розділ Кардіологія