Телефоны
Мова:
 • Українська
 • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Диспепсія у дорослих

У побуті під диспепсією розуміють рідкий стілець, але в гастроентерології це термін має на увазі комплексну проблему органів травлення. Причини обумовлені органічними та функціональними відхиленнями в діяльності організму, тому при постановці діагнозу важливо не сплутати диспепсичні розлади з іншими патологіями. Медичний центр «Діамед-експрес» пропонує диференціальну діагностику диспепсії з комплексним обстеженням органів шлунково-кишкового тракту. Запис до лікаря-гастроентеролога за телефонами (044) 334 43 47, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.

Симптоми і причини диспепсії

За даними медичних досліджень близько 40-50% населення страждають різними порушеннями в роботі травної системи. Залежно від способу життя помітні збої починаються з 17-35 років. Гастроентеролог запідозрить диспепсію при наступних скаргах пацієнта:

 • тягнучо-ниючі болі у верхній частині епігастрію з неясною локалізацією;
 • періодично з’являється легка нудота і виражена печія;
 • відчуття переповнення шлунка при незначному обсязі їжі (навіть неабияк зголодніла людина швидко насичується);
 • без особливих причин з’являється здуття живота, тяжкість під грудиною;
 • порушується перетравлювання їжі – частішають позиви на дефекацію, калові маси пінисті, блискучі або жирні (до речі, диспепсія може викликати і запори).

Колосальна роль в розвитку диспепсичних порушень належить неправильному харчуванню. Правильніше навіть пов’язати патологію з переходом сучасної людини до іншої структурі раціону: великій кількості обробленої їжі, гострих приправ, стимуляторам і замінників смаку, фаст-фуду. Навіть здавалося б здорова на вигляд їжа (м’ясо, молоко, овочі / фрукти) на ділі виявляється тою, в якій дуже багато гормонів, антибіотиків, стимуляторів росту і ще бозна-чим.

Також виділяють суто медичні причини появи диспепсії:

 • високий титр хелікобактер пілорі на слизовій шлунку;
 • прийом лікарських препаратів (цитостатиків, антибіотиків, протизапальних ліків та інших);
 • наявність системних захворювань (цукровий діабет, проблеми з печінкою, нирками);
 • гіповітаміноз (перш за все вітамінів групи B, C).

Важливо. Також диспепсія є психосоціальним захворюванням (яких багато в гастроентерології). Часті стреси, емоційне і фізичне перенапруження призводять до збою нормальної регуляції роботи шлунка і різних відділів кишечника. При усуненні психотравмуючих чинників до 30% пацієнтів відзначають виражене зменшення симптоматики.

Види диспепсії

Класифікація розділяє диспепсію на два варіанти: аліментарну і функціональну. У першому випадку травлення порушено на тлі порушень харчування і іншої патології шлунково-кишкового тракту, й за великим рахунком не визнається самостійним діагнозом (тут потрібно лікувати основне захворювання). Функціональна диспепсія діагностується при відсутності інших патологій і є приводом для обстеження і самостійного лікування.

Типи перебігу функціональної диспепсії:

Варіант патології Симптоматичні прояви
Виразкоподібний тип пацієнта турбує біль в підгрудинній області – частіше нічний або при тривалому голоді, хаотичному харчуванні;

після прийому антацидів або легкої їжі (нежирні бульйони і т. д.) симптоми стихають

Дискінетичний тип скарги пов’язані з швидким насиченням, почуттям переїдання при невеликому обсязі їжі, нудотою і печією, здуттям живота
Неспецифічний варіант постійних симптомів немає – хворого турбують різні порушення з перерахованих вище проявів

По патогенезу розрізняють аліментарну, панкреатичну, гастрогенну, ферментативну, інфекційно-токсичну, гепатогенну диспепсію.

Важливо. Незалежно від типу патології діагноз функціональної диспепсії виставляється при повторюваності нападів (від 12 тижнів за рік) і відсутності органічних уражень шлунково-кишкового тракту, що провокують дані симптоми.

Діагностика функціональної диспепсії

Консультація кваліфікованих гастроентерологів медцентру «Діамед-Експрес» дозволить виявити специфічні ознаки патології і визначитися з необхідним обсягом досліджень. Лікар збирає повний анамнез пацієнта. На початковому етапі проводиться лабораторна діагностика: загальноклінічний і біохімічний аналізи крові, дослідження калу на приховану кров і оцінку функцій травної системи.

Потім приступають до інструментальних досліджень:

 • езофагогастродуоденоскопія – дозволяє виявити / виключити виразку шлунка і 12-палої кишки, пухлинні процеси, рефлюкс-езофагіт, взяти біоптат, провести супутні обстеження;
 • рентгенологічне дослідження шлунка (з одинарним або подвійним контрастом) – встановлює стан слизових і м’язового шару шлунка, 12-палої кишки, кардіального відділу стравоходу, уповільнення евакуації харчового згустка, інші функціональні параметри;
 • УЗД черевної порожнини – виявляє жовчно-кам’яну хворобу, патологію підшлункової залози, новоутворення шлунково-кишкового тракту;
 • електрогастрографія – обстежує характер перистальтики шлунка і кишечника, ритмічність моторики, реактивність шлунка при фізичних навантаженнях.

Отримати комплекс діагностичних процедур з призначенням адекватного лікування ви можете в нашому медцентрі, записавшись за телефонами (044) 334 43 47, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58.

Дізнатися більше про розділ Гастроентерологія