Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Фібриляція передсердь

Однією з поширених патологій серцево-судинної системи є порушення серцевого ритму, аритмії. До них відноситься і фібриляція передсердь, при якій передсердя скорочуються неритмічно, внаслідок чого серце не може забезпечувати нормальний кровообіг. Це порушення може бути тимчасовим, а може зберігатися протягом місяців і років, призводячи до небезпечних ускладнень, серед яких – серцева недостатність, тромбоемболія та ішемічний інсульт.

Можливі причини

Миготлива аритмія, або фібриляція передсердь – це порушення серцевого ритму, при якому скорочення передсердь нагадують тремтіння. Причиною цього явища можуть бути:

  1. Серцева недостатність;
  2. Кардіоміопатія;
  3. Підвищення артеріального тиску;
  4. Вроджені вади серця;
  5. Міокардит, перикардит;
  6. Ішемічна хвороба серця;
  7. Наявність пухлин серця;
  8. Захворювання інших органів – дисфункції щитоподібної залози, ниркова недостатність, ХОЗЛ, цукровий діабет, ожиріння;
  9. Генетичні мутації, які обумовлюють підвищений ризик розвитку фібриляції передсердь та успадкування схильності до неї;
  10. Ускладнення операцій на серці;
  11. Вживання алкоголю.

Тимчасові короткочасні появи фібриляції передсердь виникають і без певних, очевидних причин.

Форми і симптоми фібриляції передсердь

Спеціалісти розрізняють наступні форми патології:

  • Фібриляція передсердь, що була виявлена вперше;
  • Пароксизмальна фібриляція передсердь – триває близько двох діб, може спостерігатися до семи днів;
  • Персистуюча – продовжується більше 7 днів;
  • Тривала персистуюча фібриляція передсердь – може тривати близько року, але потім нормальний синусовий ритм відновлюється;
  • Постійна.

На першій стадії фібриляції передсердь пацієнт не відчуває симптомів, вони починають проявлятися на другій стадії, а на четвертій стан здоров’я погіршується настільки, що це призводить до інвалідізації. При цій патології у серці порушується структура та функціонування міокарду, провідної системи серця, внаслідок чого імпульси утворюються та поширюються хаотично. Це супроводжується:

  1. Частим серцебиттям із дискомфортом у грудях;
  2. Болем у серці;
  3. Запамороченням, іноді – втратою свідомості;
  4. Слабкістю;
  5. Задухою;
  6. У деяких випадках – частим сечовипусканням.

Іноді при безсимптомному перебігу миготлива ааритмія виявляється вже після появи ускладнень, наприклад, після ішемічного інсульту.

Діагностика

Якщо ви помітили у себе симптоми, схожі на ознаки фібриляції передсердь, потрібно звернутися до кардіолога. Лікар поставить питання про особливості проявів патології, а також про наявність серцево-судинних хвороб у близьких родичів, перевірить пульс, прослухає серце за допомогою фонендоскопу, виміряє артеріальний тиск. Далі призначаються інструментальні дослідження та аналізи.

Основний метод діагностики фібриляції передсердь – ЕКГ, електрокардіографія. При миготливій аритмії на кардіограмі відсутні зубці Р, присутні хвилі фібриляції, які мають різну форму та амплітуду, а інтервали RR значно відрізняються між собою. Також ЕКГ допомагає діагностувати інші патології серцево-судинної системи, які можуть бути причиною фібриляції передсердь. Якщо у пацієнта бувають відповідні симптоми, але під час виконання ЕКГ не виявляються ознаки аритмії на кардіограмі, може бути призначене холтерівське моніторування.

Виявити структурні зміни, які можуть викликати фібриляцію передсердь, допомагає ЕХО серця (УЗД). Це дослідження дозволяє визначити наявність вроджених вад серця, тромбів, ознаки ішемії, запалення, виміряти товщину стінок серця, перевірити стан клапанів. При необхідності проводиться УЗДГ – дуплексне сканування судин, виконуються аналізи крові – коагулограма, ліпідограма, аналіз на гормони щитоподібної залози.

Лікування фібриляції передсердь

Відновлення нормального серцевого ритму можливе за рахунок медикаментозної терапії. Додатково призначаються антикоагулянти для попередження утворення тромбів та пов’язаних з ними ускладнень. Може бути рекомендоване проведення процедури кардіоверсії (нормалізація ритму за допомогою електричного імпульсу) або радіочастотної абляції, з обробкою ділянок передсердь, які провокують фібриляцію. У деяких випадках необхідне встановлення штучного водія ритму.

Запис на прийом до кардіолога та ЕКГ у Києві

Лікарі медичного центру “Діамед-Експрес” нагадують про важливість своєчасної діагностики та лікування серцево-судинних захворювань, адже їх занедбані стадії є частою причиною смерті. Записатися на прийом до кардіолога, ЕКГ, ЕХО серця, УЗДГ судин та інші обстеження можна за телефоном або на сторінці сайту за допомогою онлайн-форми.

 

Дізнатися більше про розділ Кардіологія