Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Герпес в інтимній зоні

Генітальний герпес є дуже поширеним захворюванням, що передається статевим шляхом, і викликається вірусом простого герпесу. Згідно клінічної статистики, кожен п’ятий дорослий в Україні заражений цим вірусом, однак у багатьох людей не буває ніяких зовнішніх проявів, і тому вони вважають, що не інфіковані.

Після зараження у більшості людей виникають повторні епізоди генітальних виразок протягом декількох років. Незважаючи на те, що ця інфекція може бути присутньою в організмі протягом багатьох років, з часом рецедиви захворювання з’являються все рідше. Прояви інфекції можна придушувати за допомогою ліків і методів особистої гігієни.

Люди з герпесом в інтимному місці повинні поговорити зі своїм сексуальним партнером, використовувати презервативи, а також застосовувати інші профілактичні заходи, щоб уникнути передачі вірусу іншим людям через уражені зони. Генітальний герпес так само може поширюватися навіть якщо немає видимих ​​проявів хвороби (виразок і пухирів).

Діагноз генітального герпесу може бути емоційно важким і і навіть приводити до депресивних епізодів, тому дуже важливо поговорити з лікарем про те, як боротися з симптомами і запобігти передачі вірусу партнерам. Різні консультації і групи підтримки також можуть допомогти людям з цією генітальної інфекцією.

Причини генітального герпесу

Причиною генітального герпесу є інфекція вірусу простого герпесу (ВПГ, як правило, 2-го типу). Він також може бути викликаний вірусом простого герпесу типу 1, який є причиною орального герпесу (герпесу на губах і в роті).

Симптоми генітального герпесу у жінок

Симптоми генітального герпесу можуть варіюватися залежно від того, початковий це епізод або ж рецидивний. Тим не менше, багато людей – як жінки так і чоловіки, заражені генітальним герпесом, ніколи не відчувають симптомів.

Первинний епізод

Для більшості людей перший спалах інфекції є найбільш важким, і симптоми, як правило, на відміну від чоловіків більш серйозніші у жінок. Перший спалах зазвичай відбувається протягом декількох тижнів після зараження. Симптоми, як правило, проходять протягом 2-3 тижнів.

Зовнішні прояви первинного епізоду генітального герпесу включають наявність великої кількості пухирів в області статевих органів. У жінок найчастіше вони з’являються на зовнішніх статевих органах, сідницях, анальній області та стегнах; у чоловіків – на статевому члені, мошонці, анальній ділянці, сідницях і стегнах. Ознаками і симптомами зазвичай є пухирі, які з часом перетворюються на болючі виразки. Пухирці на статевому члені або зовнішніх статевих губах покриваються кіркою і гояться. Нові вогнища можуть з’явитися протягом п’яти-семи днів після того, як з’явилися перші виразки.

Ще одним проявом хвороби є поява болючих припухлих лімфатичних вузлів, а також можуть з’явитися грипоподібні симптоми, такі як: біль у суглобах, лихоманка і головний біль. Можливий дискомфорт при сечовипусканні.

Лише невеликий відсоток людей відчуває головний біль, нудоту або утруднене сечовипускання. Ці симптоми виникають, коли вірус герпесу вражає нервову систему.

У людей, які відчувають біль при дефекації, може діагностуватися проктит (запалення прямої кишки). Чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками, більш схильні до цього ускладнення ніж інші пацієнти.

Латентна стадія

Після першого спалаху вірус рухається в напрямку нервових вузлів біля хребта, де він залишається неактивним протягом певного періоду часу. Це називається латентною стадією. На цій стадії, як правило, немає ніяких симптомів.

Рецидиви

Багато людей страждають на повторні епізоди генітального герпесу, які починаються, коли вірус проходить через нерви до поверхні шкіри, при цьому викликаючи черговий спалах захворювання. Ці повторні епізоди зазвичай слабші, ніж первинний.

Виразки можуть з’являтися на тій же ділянці шкіри, що і при первинній інфекції, або ж можуть виникнути на інших ділянках. Вогнища можуть виникнути навіть у тих облястях, які не перебували в прямому контакті з інфекцією. Наприклад, ураження може з’явитися навколо заднього проходу, при тому, що у людини не було анального сексу.

Ймовірність рецидиву

Генітальний герпес має схильність повторюватися у пацієнтів, особливо у хворих ВПГ типу 2. З часом, як правило, рецидиви стають менш частими і менш серйозними. Також можливо, що рецидив виникне через кілька років після первинної інфекції ВПГ. Подібна затримка симптомів приносить особливе занепокоєння, так як якщо у вас не було симптомів під час первинної інфекції, вам доводиться переживати про своє статеве життя і про здоров’я вашого минулого чи сьогоднішнього сексуального партнера(ів).

Продромальний період

Близько 50 відсотків пацієнтів з рецидивуючими спалахами відчували слабкі симптоми перед новим епізодом розвитку виразок. Такі симптоми називаються продромальними і можуть характеризуватися сверблячкою, поколювання або болями в сідницях, ногах або стегнах. Рецидиви, як правило, стають менш частими і менш важкими після першого року захворювання.

Провокуючі фактори

Хвороби, стрес, сонячне світло і втома можуть викликати повторні спалахи герпесу. У жінок менструації також можуть вплинути на виникнення спалахів.

Коли я міг заразитися?

Коли людина вперше помічає будь-які видимі ознаки або симптоми, це не означає, що у нього первинний спалах захворювання. Наприклад, можна спочатку заразитися, чи не спостерігати у себе симптомів (або вони непомітні), і лише через кілька років побачити періодичні спалахи і помітні видимі симптоми. З цієї причини часто буває важко визначити, коли саме відбулося зараження, особливо у випадку, коли у людини було більше одного сексуального партнера. Тому не обов’язково, що ваш справжній статевий партнер є джерелом інфекції.

Діагноз генітального герпесу

Діагноз генітального герпесу зазвичай заснований на історії хвороби, ознаках та симптомах, а також на результатах аналізів. Особливо важливо відрізняти генітальний герпес від інших захворювань, що передаються статевим шляхом, зокрема, від тих, які також є причиною генітальних виразок таких як сифіліс і шанкроїд. Деякі аналізи можуть бути використані для діагностики генітального герпесу. Вони можуть підтвердити наявність інфекції і визначити тип вірусу (ВПГ-1 або ВПГ-2). Вид аналізу буде залежати від симптомів і наявності пухирів або виразок на момент обстеження. Лікарі медичного центру «Діамед-експрес» завдяки рокам практики з легкістю діагностують подібні захворювання. У випадку будь-яких проявів чи занепокоєння звертайтеся за телефонами (044) 334 43 47, (063) 693 15 45, (067) 232 60 58 і записуйтеся на прийом в зручний для вас час.

Аналіз виразок. Даний тест визначає чи присутній вірус простого герпесу в пухирцях або виразках. Проте він виявляє вірус лише у 50 відсотків людей з генітальними виразками. Тест буде виконаний з більшою точністю, якщо виразки будуть свіжими або розкритими, а не коли вони вже почали гоїтися. Тому важливо, звернутися до лікаря протягом 48 годин після появи перших симптомів. Тест також більш чутливий у людей з первинної спалахом генітального герпесу, ніж у осіб, які у яких відбувається рецидив.

Аналіз крові. Аналізи крові часто проводяться пацієнтам, які вважають, що вони могли бути заражені вірусом герпесу в минулому, однак не спостерігають видимих ​​симптомів. Аналіз крові виявить антитіла IgG і IgM (білки, які виробляються організмом у відповідь на чужорідну речовину) до ВПГ типу 1 і типу 2. Якщо аналіз буде позитивним, наявність цих антитіл буде вказувати на те, що людина була заражена вірусом в якийсь момент в минулому, однак, як правило, неможливо дізнатися, коли і хто передав йому вірус.

Результати аналізу на антитіла можуть бути негативними на ранніх стадіях хвороби під час первинного епізоду інфекції, так як утворення антитіл займає декілька тижнів. Варто відзначити, що тест на антитіла залишається позитивним на все життя.

Аналізи крові можуть бути корисні для пар, у яких один з партнерів заражений генітальним герпесом, а інший ні. Якщо інший партнер не інфікований, важливо вивчити і застосовувати всі методи запобігання передачі інфекції.

Визначення типу герпесу (1 або 2) допоможе передбачити ймовірність майбутніх рецидивів, з урахуванням того, що тип 2 повторюється частіше ніж перший тип.

Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Цей тест є більш чутливим, ніж аналіз виразок, він націлений на виявлення вірусу герпесу в клітинах і виділеннях з сечостатевих шляхів. Цей вид аналіз використовується рідко через його високу вартість.

Передача генітального герпесу і фактори ризику

Зараження через сексуального партнера. Вірус герпесу найчастіше передається від партнера до партнера під час орального, анального чи вагінального сексу. Зараження може статися навіть якщо на момент контакту немає видимих ​​виразок.

Ризик зараження генітальним герпесом неможливий через такі поверхні як: дверні ручки, унітаз, посуд, постільна білизна. Більш високий ризик передачі вірусу від інфікованого чоловіка здоровій жінці, ніж від інфікованої жінки до здорового чоловіка. Як і у випадку з будь-якою хворобою яка передається статевим шляхом, чим більше у вас сексуальних партнерів – тим вище ризик зараження генітальним герпесом. Так само ризик залежить від того, як часто ви займаєтеся сексом і як часто ви використовуєте презервативи.

Коли заражена людина найімовірніше буде поширювати вірус? Ризик поширення інфекції збільшується, коли у людини з’являються ознаки або симптоми. Але не варто забувати про те, що можливість поширювати інфекцію є навіть тоді, коли немає ніяких виразок. В одному з досліджень, яке вивчало передачу генітального герпесу у гетеросексуальних парах при наявності хвороби в одному з партнерів, було виявлено, що протягом одного року вірус був переданий іншому партнеру тільки в 10 відсотках випадків. У 70 відсотках з них зараження відбулося в той час, коли не було ніяких симптомів.

Використання презервативів і застосування противірусних препаратів для пригнічення вірусу може зменшити ризик передачі інфекції здоровим партнерам, особливо протягом першого року після зараження.

Вагітність і герпес

Жінки, у яких перший прояв генітального герпесу з’являється незадовго до пологів, можуть піддавати ризику ще ненароджену дитину. Ретельне планування вагітності і запобіжні заходи під час вагітності і під час пологів можуть знизити ймовірність передачі вірусу.

Так як герпес у дітей раннього віку є дуже серйозним захворюванням, жінки повинні повідомити свого лікаря, чи є у них ця інфекція. Жінки, які були заражені генітальним герпесом ще до вагітності швидше за все не передадуть це захворювання своїй дитині, але ймовірність все ж залишається. Наприклад, передача від матері до дитини може відбутися випадково, якщо у матері почався рецидив під час пологів.

З цієї причини, профілактична противірусна терапія ацикловіром часто рекомендується жінкам з одним і більше рецидивами під час вагітності. Кесарів розтин, як правило, рекомендується жінкам, у яких спостерігаються спалахи захворювання на момент пологів.

Здоровим жінкам, чий партнер заражений оральним герпесом (як правило, ВПГ типу 1) або генітальним герпесом (як правило, ВПГ типу 2) слід уникати орального, вагінального і анального сексу протягом останнього триместру вагітності. Презервативи рекомендується використовувати протягом всієї вагітності.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія