Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Як правильно здавати загальний аналіз сечі?

Точність результатів лабораторних аналізів залежить не тільки від якості лабораторії, у якій вони виконуються, але й від дотримання правил збору біоматеріалу. Будь-яка помилка може викликати труднощі у діагностиці, у деяких випадках доводиться повторювати дослідження, що змушує витрачати більше часу на обстеження. Тому варто заздалегідь знати рекомендації, зокрема – як правильно здавати загальний аналіз сечі, адже він часто призначається пацієнтам.

 

 

Коли потрібно здавати аналіз сечі?

Загальний (клінічний) аналіз сечі призначається:

  • Для профілактичної перевірки здоров’я (наприклад, за власним бажанням або при проходженні профогляду перед влаштуванням на роботу, під час підготовки до вагітності);
  • При спостереженні вагітних;
  • При наявності симптомів захворювань сечовидільної системи (біль внизу живота або у спині, проблеми із сечовипусканням, зміна кольору або запаху сечі), а також під час їх лікування;
  • При підозрі на травми сечовидільних органів;
  • Під час лікування інфекційних захворювань, порушень обміну речовин, хвороб печінки, отруєння тощо.

Загальний аналіз сечі дозволяє визначити колір, запах, прозорість та щільність сечі, наявність осаду, рівень білка, солей, цукру, білірубіну, уробіліногену, кетонових тіл, вміст клітинних компонентів – лейкоцитів, еритроцитів, циліндрів, а також бактерій. Ці показники важливі для оцінки стану пацієнта, вони допомагають виявляти ознаки хвороб та визначати подальший хід діагностики, а також відстежувати зміни під час лікування і коригувати медичні призначення. Крім того, аналіз сечі є простим та доступним, що зумовлює його широке застосування.

Загальний аналіз сечі – як правильно здавати?

Рекомендації з підготовки до загального аналізу сечі зазвичай надає лікар, який дає направлення на це дослідження (уролог, терапевт, гінеколог або інші спеціалісти). Також інформацію можна отримати у співробітників лабораторії, у якій планується проведення аналізу. Найважливішими рекомендаціями є наступні:

  1. Якщо ви приймаєте лікарські препарати, треба узгодити з лікарем – чи потрібно і чи можливе припинення їх використання. Якщо курс терапії не переривається, слід попередити лікаря, який буде інтерпретувати результати, адже медикаменти можуть впливати на значення тих чи інших показників.
  2. Якщо планується проведення цистоскопії, здавати аналіз сечі можна не менш ніж через 5-7 днів після цієї процедури.
  3. Жінкам не слід проводити дослідження під час менструації (можливе потрапляння менструальних виділень до зразка і спотворення результатів).
  4. Напередодні проведення аналізу не варто вживати алкоголь, гострі страви, продукти, які можуть змінювати колір сечі (буряк, морква, ревень, яскраво забарвлені фрукти та ягоди).
  5. Потрібно заздалегідь придбати в аптеці спеціальний контейнер для збору сечі – для чистоти зразка та зручного транспортування біоматеріалу.
  6. Сечу потрібно збирати вранці, мінімум через 5-6 годин після останнього сечовипускання. Безпосередньо перед збором біоматеріалу слід провести гігієнічні процедури, жінкам рекомендується прикрити піхву ватним тампоном, щоб попередити потрапляння вагінальних виділень до зразка.
  7. Для дослідження необхідна середня порція сечі, тому перші 2-3 секунд слід здійснювати сечовипускання в унітаз, а після цього – у підготовлений контейнер (оптимальна кількість – 50-100 мл).
  8. Потрібно закрити контейнер кришкою і доставити до лабораторії протягом найближчих 1-1,5 годин. Якщо немає такої можливості, допускається зберігання зразка у холодильнику до 2 годин при температурі +2 – +4℃, суворо забороняється заморожувати біоматеріал. Неправильне або занадто тривале зберігання призведе до отримання некоректних результатів, зокрема, у випадку заморожування змінюється розчинність солей.

Консультація уролога та діагностика у Києві

У медичному центрі “Діамед-Експрес” ви можете здати аналізи у надійній лабораторії, а при необхідності подальшої діагностики – пройти УЗД сечового міхура, нирок, простати та інших органів.

З будь-яких питань щодо здоров’я сечостатевої системи ви можете проконсультуватися у нас з урологом, лікарем вищої кваліфікаційної категорії з практичним досвідом більше 20 років. Пропонуємо вам записатися на прийом для профілактичного обстеження або якщо ви помітили у себе симптоми захворювання. Розуміємо, що хвороби сечовидільних органів пов’язані не тільки з фізичним, але й психологічним дискомфортом, але наш спеціаліст проявляє максимум делікатності при вирішенні таких проблем. Що раніше ви звернетеся по допомогу, то простішим та швидшим буде процес лікування.

АКСЕНТЬЄВ АНДРІЙ ВІТАЛІЙОВИЧ. Уролог, андролог, лікар УЗД. Лікар вищої кваліфікаційної категорії.

 

Якщо у вас діагностований хронічний пієлонефрит, цистит, простатит, сечокам’яна хвороба або інші хронічні патології, наш спеціаліст надасть рекомендації, які допоможуть уникнути загострень або отримати медичну допомогу при погіршенні стану здоров’я. У нас можна проходити комплексні обстеження, які допоможуть відстежувати динаміку змін.

Крім того, до нашого лікаря-уролога можна звернутися, щоб дізнатися другу думку щодо результатів обстежень або лікування, призначеного іншим спеціалістом.

Записатися на прийом до лікаря-уролога та діагностику у медичному центрі “Діамед-Експрес” можна за телефоном та за допомогою форми запису на сторінці сайту.

Дізнатися більше про розділ Урологія, Сексопатологія, Андрологія