Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Як розпізнати порушення кровообігу головного мозку?

Припинення кровопостачання головного мозку всього на кілька секунд призводить до незворотних патологічних змін і загрожує життю людини. Але у більшості випадків кровообіг порушується поступово, викликаючи повільне погіршення самопочуття, що врешті-решт також створює серйозну загрозу. Більшість симптомів таких захворювань люди ігнорують, вважаючи за ознаки перевтоми. Однак вчасне розпізнавання та діагностика цих захворювань можуть врятувати життя та вберегти від інвалідізації.

Причини і наслідки порушення кровообігу головного мозку

Існує велика кількість причин для порушень кровопостачання головного мозку, розвитку ішемії – недостатнього надходження кисню та поживних речовин до тканин. Найчастіше захворювання розвиваються через одночасний вплив багатьох факторів:

  1. Спадкова схильність до захворювань, пов’язаних із порушеннями кровообігу мозку;
  2. Вікові зміни серцево-судинної системи;
  3. Атеросклероз;
  4. Неправильне харчування;
  5. Стреси;
  6. Травми;
  7. Надмірні фізичні навантаження;
  8. Часте перебування у незручній позі;
  9. Гіподинамія – недостатня фізична активність;
  10. Вживання алкоголю;
  11. Тютюнопаління;
  12. Захворювання серця, аритмія;
  13. Артеріальна гіпертензія та гіпотензія;
  14. Порушення обміну речовин;
  15. Ендокринні розлади, зокрема цукровий діабет;
  16. Професійні шкідливості;
  17. Захворювання органів дихальної системи, які знижують насиченість крові киснем;
  18. Остеохондроз, який ускладнює надходження крові до судин, що живлять мозок;
  19. Наявність пухлини головного мозку, яка тисне на судини.

Це далеко не повний перелік факторів, частина з яких день за днем ускладнює надходження крові до різних відділів мозку у кожної людини. Через недостатнє приділення уваги контролю над здоров’ям ці патологічні зміни поступово, непомітно прогресують, а у певний момент можуть проявитися різким погіршенням самопочуття.

Симптоми і види порушень кровообігу головного мозку

Розрізняють гостре порушення мозкового кровообігу, при якому симптоми виникають раптово, спостерігається значне і швидке погіршення самопочуття, та хронічне порушення кровопостачання мозку, що розвивається поступово протягом місяців та років.

Гострими порушеннями кровообігу мозку є:

  • Ішемічний та геморагічний інсульти – припинення кровопостачання у певній ділянці мозку, наприклад, через тромб у судині або травму (при геморагічному інсульті спостерігається крововилив);
  • Транзиторні ішемічні атаки – тимчасове, короткочасне погіршення кровопостачання у ділянці мозку.

Якщо у людини відбувається гостре порушення кровообігу мозку, можуть проявлятися наступні симптоми:

  1. Шум у вухах;
  2. Запаморочення;
  3. Потемніння в очах;
  4. Головний біль;
  5. Порушення орієнтації у просторі;
  6. Підвищена пітливість;
  7. Порушення різних життєвих функцій, у залежності від місця розташування ділянки мозку з порушеним кровообігом: параліч кінцівок, погіршення зору чи слуху з одного боку, порушення мовлення, симетрії обличчя.

Існує прийом, який дозволяє виявити інсульт у людини: потрібно попросити її усміхнутися, підняти руки догори та повторити просту фразу. Якщо патологія присутня, виконання цих нескладних дій буде неможливим або ускладненим, посмішка буде асиметричною. У такому випадку слід терміново викликати швидку медичну допомогу.

Хронічні порушення кровообігу головного мозку проявляються у вигляді наступних симптомів:

  • Погіршення пам’яті, концентрації уваги;
  • Швидка втомлюваність;
  • Часті головні болі та запаморочення;
  • Зниження інтелектуальних здібностей;
  • Погіршення координації рухів та порушення ходи;
  • Порушення шкірної чутливості;
  • Судоми;
  • Порушення сну.

Ці симптоми на початкових стадіях можуть не спричиняти відчутного дискомфорту, але звернутися до лікаря потрібно відразу після їх появи. Адже патологія прогресує, з більшою чи меншою швидкістю, і може призвести до розвитку епілепсії, інсульту, паралічу, інвалідізації, смерті. Крім того, слід перевірити й наявність супутніх захворювань, які також можуть бути небезпечними, зокрема – пухлини головного мозку, цукровий діабет, аритмія тощо.

Діагностика

Один із найважливіших методів діагностики порушень мозкового кровообігу – це дуплексне сканування судин шиї та голови (УЗДГ, доплерографія). Це безболісне дослідження, під час якого за допомогою ультразвукової системи спеціаліст отримує на екрані зображення судин із можливістю визначення напрямку та швидкості руху крові. Відповідно, можна виявити ділянки із порушеним кровопостачанням та визначити характер патології, а у багатьох випадках – і з’ясувати причину її виникнення. УЗ-дослідження дозволяє діагностувати патологічні зміни судинних стінок: ущільнення, кальцифікацію, вип’ячування (аневризми), розшарування, ознаки запалення, наявність атеросклеротичних бляшок, звуження просвіту судин.

Крім того, під час діагностики порушень мозкового кровообігу призначаються лабораторні аналізи – загальний та біохімічний аналізи крові, коагулограма, ліпідограма, при необхідності – аналізи крові на гормони чи визначення інших показників (список рекомендованих досліджень залежить від клінічної картини). Для з’ясування причин розвитку патології можуть знадобитися консультації різних спеціалістів – кардіолога, ендокринолога, невролога, ортопеда-травматолога, хірурга тощо.

Порушення кровообігу головного мозку: лікування

Лікування порушень кровопостачання мозку залежить від встановленого діагнозу і може включати:

  1. Медикаментозну терапію (засоби проти атеросклерозу, для нормалізації обмінних процесів, антикоагулянти, церебропротектори, вітаміни);
  2. При наявності аневризми, тромбу, звуження судин, пухлини, інших показань – хірургічне втручання;
  3. Дотримання дієти (для попередження розвитку атеросклерозу або при цукровому діабеті, інших порушеннях обміну речовин);
  4. Фізична активність, яка відповідає стану пацієнта;
  5. Відмова від вживання алкоголю, тютюнопаління;
  6. Санаторно-курортне лікування і т. д.

Лікування таких захворювань має бути послідовним, комплексним і у багатьох випадках – тривалим. Відмова від самолікування, своєчасна діагностика і дотримання рекомендацій висококваліфікованого лікаря можуть врятувати від трагічних наслідків.

Обстеження судин шиї та голови у Києві

Спеціалісти медичного центру “Діамед-Експрес” нагадують про важливість своєчасного виявлення та лікування порушень кровообігу головного мозку, адже такі захворювання щорічно призводять до мільйонів смертей по всьому світу. Зверніться до нас, якщо помітили у себе наведені вище симптоми або для профілактичного огляду, який варто проходити щорічно, особливо – після 40 років. Ми маємо високоточне обладнання – ультразвукову систему експерт-класу для проведення УЗДГ судин шиї та голови (а також дуплексного сканування аорти, артерій та вен кінцівок, ЕХО серця). У нас проводяться консультації кардіолога, лікаря вищої кваліфікаційної категорії, кандидата медичних наук із багаторічним стажем роботи. У рамках комплексної діагностики ви можете здати аналізи у нашій лабораторії, записатися на прийом до ендокринолога та інших спеціалістів.

Запис на консультацію проводиться за телефоном. Також ви можете заповнити заявку на сторінці нашого сайту.

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія