Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Як розпізнати жовчнокам’яну хворобу

Постійний брак часу на регулярне харчування, перекуси нашвидкоруч, вживання апетитної, але нездорової жирної їжі та солодощів. Ці та інші шкідливі харчові звички стали невід’ємною частиною життя більшості сучасних людей. Вони сприяють розвитку жовчнокам’яної хвороби, яка в Україні виявляється приблизно у 3-5% людей у віці до 50 років, а після 60 років цей показник сягає 20%. Щоб врятувати пацієнта при занедбаних стадіях захворювання, доводиться повністю видаляти жовчний міхур, що знижує якість життя. Насправді, існує простий та доступний спосіб виявлення каменів у жовчному міхурі, варто лише вчасно звернутися до лікаря за допомогою.

Як і чому розвивається жовчнокам’яна хвороба?

Жовчнокам’яна хвороба (холелітіаз) виникає через патологічний процес, під час якого у порожнині жовчного міхура накопичуються конкременти (камені). Найчастіше у їх складі переважає холестерин, а також містяться кальцієві солі та жовчні пігменти. Про наявність дрібних конкрементів людина може не знати протягом років, іноді вони випадково виявляються при обстеженні, призначеному за іншими показаннями. Але їх подальше збільшення викликає запальні процеси у жовчному міхурі, затримку відтоку жовчі, порушення травлення, інтоксикацію організму і може загрожувати життю пацієнта.

Існує багато факторів, що сприяють накопиченню каменів у жовчному міхурі, серед них найбільш значущими є:

  • Нерегулярне харчування;
  • Вживання надмірної кількості жирної та багатої на білок їжі, солодощів;
  • Зловживання алкоголем;
  • Малорухливий спосіб життя;
  • Несвоєчасне лікування захворювань інших органів травлення;
  • Інфекційні хвороби печінки;
  • Наявність надмірної ваги тіла;
  • Порушення обміну речовин;
  • Наявність вроджених вад розвитку жовчного міхура.

Принаймні кілька з цих факторів актуальні для кожного з нас, отже потрібно уважно слідкувати за станом свого здоров’я та не ігнорувати симптоми, які вказують на розвиток хвороби. Через несвоєчасне звернення до лікарів можливі небезпечні ускладнення жовчнокам’яної хвороби:

  1. Повне блокування відтоку жовчі (холестаз);
  2. Запалення жовчного міхура (холецистит) з приступами сильного болю;
  3. Розвиток захворювань печінки, підшлункової залози;
  4. Розвиток гнійно-запального процесу з утворенням свищів;
  5. Жовтяниця;
  6. Поява рубців на стінках органу;
  7. Рак жовчного міхура;
  8. Розрив стінок жовчного міхура з поширенням інфекції у черевну порожнину і розвитком перитоніту, небезпечного для життя.

За якими ознаками можна розпізнати жовчнокам’яну хворобу

Без профілактичних перевірок стану здоров’я хвороба може роками розвиватися непомітно. При прогресуванні захворювання можлива поява наступних симптомів:

  • Приступи болю у правому підребер’ї, іноді – з поширенням болісних відчуттів у спину, в область лопатки або попереку;
  • Болісні відчуття з’являються або посилюються після вживання жирної їжі, копчених страв, кави, алкоголю, після фізичних навантажень;
  • Нудота та блювання;
  • Відчуття гіркоти у роті;
  • Порушення травлення, здуття живота;
  • Пожовтіння шкіри через несвоєчасне виведення продуктів обміну з організму;
  • Розвиток стенокардії (дискомфорту в області грудини).

При розвитку сильного запалення підвищується температура, стан пацієнта погіршується, виникає запаморочення, можлива втрата свідомості.

Якщо з’явилися симптоми жовчнокам’яної хвороби

При появі одного чи кількох вищеописаних симптомів (навіть слабко виражених) варто відразу звернутися до гастроентеролога. Лікар проаналізує наявні скарги на здоров’я та призначить обстеження. Найбільш зручний метод для виявлення каменів – УЗД жовчного міхура. Це обстеження абсолютно безболісне, може застосовуватися у будь-якому віці, а також має доступну вартість.

Висока якість ультразвукових апаратів, що використовуються у медичному центрі “Діамед-Експрес”, дозволяє виявити найдрібніші конкременти у жовчному міхурі, оцінити стан його стінок та особливості кровопостачання. Наш лікар УЗД ретельно аналізує отримані дані та правильно інтерпретує результати обстеження. Своєчасне виявлення каменів дозволяє уникнути небезпечних наслідків. При ранній діагностиці можливе ефективне лікування за допомогою медикаментозної терапії або малотравматичного хірургічного втручання, без повного видалення органу.

Щоб записатися на прийом до гастроентеролога у медичному центрі “Діамед-Експрес” та виконати УЗД жовчного міхура, печінки (а при необхідності – інших органів), зателефонуйте нам або залиште заявку на нашому сайті.

 

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія