м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 | Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану) |
"Мінська" | Сб 9:00 - 15:00 |
Під час проходження обстеження серця можна дізнатися про наявність пролапсу мітрального клапана (ПМК). Таке явище не завжди можна розцінювати як патологію, але у кожному випадку потрібен ретельний аналіз клінічної картини і правильна розшифровка різних видів обстежень у рамках комплексної діагностики.
Тому важливо звертатися до компетентного лікаря-кардіолога та виконувати дослідження (зокрема, УЗД серця) з використанням якісної ультразвукової системи.
Серце може забезпечувати кровопостачання всіх органів тільки за умови, якщо кров рухається в одному напрямку, не повертаючись назад. Зворотному потоку у нормі заважають клапани – сполучнотканинні структури, які розташовуються між камерами серця, між серцем і судинами та у деяких крупних судинах. Під час чергового скорочення серця вони відкриваються, пропускаючи порцію крові у потрібному напрямку, після чого натягуються, закриваючи крові шлях назад.
На межі між лівим передсердям та лівим шлуночком є двостулковий мітральний клапан. Він регулює рух крові, що надійшла з малого кола кровообігу (після насичення киснем у легенях) до лівого передсердя, і потрапляє до лівого шлуночка, щоб спрямуватися до великого кола кровообігу і віддати кисень всім клітинам нашого організму. Пролапс мітрального клапана – це провисання стулок клапана: він вгинається у порожнину передсердя, приймаючи форму парашута, коли скорочується шлуночок. При цьому у частині випадків спостерігається зворотний потік крові (регургітація), яка може проходити різну відстань по самому передсердю, або навіть потрапляти до легеневої вени. При ПМК клапан може мати нормальну структуру або відбуваються патологічні зміни його тканин (зменшення вмісту колагену та збільшення вмісту міксоматозної речовини).
У залежності від інтенсивності провисання стулок клапану, розрізняють стадії пролапсу мітрального клапана, а від того, наскільки далеко кров повертається назад – відповідні ступені мітральної регургітації. Незначне провисання стулок (до 2 мм) вважається варіантом норми. Тяжкі форми ПМК можуть призводити до серйозного порушення кровообігу та ускладнень.
До найімовірніших причин розвитку пролапсу мітрального клапана відносяться:
Тяжкі форми пролапса мітрального клапана, особливо – зі змінами структури його тканини, призводять до розвитку мітральної недостатності, порушення серцевого ритму, серцевої недостатності, ендокардиту, тромбоемболії, надмірного розтягнення або розриву хорди. В окремих випадках відбувається раптова зупинка серця.
Перша та друга стадії пролапсу мітрального клапана здебільшого перебігають безсимптомно. Але сильне провисання стулок клапана, у тому числі – з регургітацією, може супроводжуватися:
Варто зазначити, що досить часто спостерігається гіпердіагностика пролапсу мітрального клапана. Застосування неякісного або застарілого обладнання для обстеження серця, неврахування важливих нюансів при інтерпретації результатів призводять до того, що інколи лікарі вважають за патологію ті випадки, які відносяться до варіанту норми. Проте, не можна й недооцінювати серйозність тих випадків, коли патологічні зміни дійсно присутні, адже захворювання може прогресувати та призводити до ускладнень.
Найбільш інформативним методом діагностики ПМК є УЗД серця (ехокардіографія). З його допомогою можна спостерігати за рухом клапанів серця у режимі реального часу, виявляти їх провисання, робити виміри, визначати наявність регургітації та оцінювати – наскільки далеко кров повертається у зворотному напрямку. Крім того, вимірюється товщина стулок клапана. Діагноз ПМК встановлюється, якщо клапан провисає більше ніж на 2 мм. При товщині стулок більше 5 мм кажуть про класичний пролапс мітрального клапана, а якщо показник не досягає 5 мм, – про некласичний ПМК.
Також при діагностиці проводиться аускультація (прослуховування) серця фонендоскопом. При наявності ПМК визначаються шуми у серці, характерне клацання або присутня лише одна з цих ознак. Крім того, може проводиться ЕКГ (дозволяє виявити можливі порушення серцевого ритму), а також загальний та біохімічний аналізи крові у якості додаткових досліджень.
У багатьох випадках, при відсутності симптомів та патологічних змін структури клапана у лікуванні немає потреби, але необхідний моніторинг стану здоров’я – щорічно або раз на 6 місяців проводяться консультація кардіолога та ЕХО серця. Якщо пацієнта непокоїть характерна для ПМК тривожність, з ним (або з батьками дитини) проводяться відповідні бесіди, даються рекомендації для зняття емоційного напруження. Потрібне дотримання здорового способу життя та уникнення фізичних перевантажень.
При необхідності призначається медикаментозна терапія для зняття симптомів, нормалізації серцевого ритму та артеріального тиску. Якщо ризик розвитку ускладнень високий, може бути рекомендоване хірургічне втручання – протезування мітрального клапана.
Фізіологічний пролапс мітрального клапана, який спостерігається у підлітків, може проходити самостійно після остаточного формування всіх структур серця по мірі дорослішання. В інших випадках, пов’язаних із вродженими вадами розвитку, патологічними змінами сполучної тканини, стан може залишатися стабільним протягом більш чи менш тривалого часу або спостерігається помітне прогресування хвороби.
Встановити правильний діагноз та відрізнити патологію від варіанту норми може лише компетентний лікар, який використовує якісне медичне обладнання. У медичному центрі “Діамед-Експрес” ви можете проконсультуватися з досвідченим лікарем-кардіологом, кандидатом медичних наук, при появі симптомів ПМК або з метою профілактики. У нас виконується УЗД серця з використанням ультразвукової системи експертного класу, а також ЕКГ, УЗДГ судин, лабораторні дослідження. Запис на прийом та діагностичні процедури проводиться за телефоном або за допомогою заявки на нашому сайті.