Телефоны

Причини, симптоми та лікування стафілодермії

Стафілодермія – це інфекційне шкірне захворювання у дорослих та дітей, що розвивається через активне розмноження бактерій стафілококів. Прояви стафілококової піодермії можуть бути різними, і за відсутності правильного лікування можливі серйозні ускладнення, зокрема – сепсис. Тому дуже важливо вчасно отримати допомогу висококваліфікованого дерматолога, щоб не допустити небезпечних наслідків та поширення інфекції по організму.

Як проявляється стафілодермія?

Стафілококова піодермія найчастіше розвивається при порушенні цілісності та барєрної функції шкіри – після травм. Вона може передаватися від хворої людини контактним шляхом, у тому числі – через предмети гігієни. В інших випадках стафілококи викликають запалення шкіри, потрапляючи з кров’ю з інших вогнищ інфекційно-запального процесу в організмі.

Стафілодермія може проявлятися наступним чином:

  • Стафілококове імпетиго Бокхарта, або остіофолікуліт – легка форма поверхневої стафілодермії, при якій запалення виникає навколо стрижня волосини (наприклад, у зоні бороди чи вусів). З’являється червона пустула діаметром близько 1 мм, на місці якої розвивається гнійник розміром до 2-3 мм, що надалі вкривається жовтуватою кірочкою. Після її відділення залишається рожева пляма, що зникає протягом кількох днів.
  • Поверхневий фолікуліт – інфекційний процес, що зачіпає волосяні фолікули. Утворюються гнійнички діаметром до 2-3 мм, навколо яких спостерігається гіперемія (почервоніння) шкіри. Загоєння триває до 3 тижнів.
  • Глибокий фолікуліт – ураження всього волосяного фолікула, у частині випадків – з множинними вогнищами інфекційно-запального процесу. Гнійники можуть сягати розміру 10-15 мм, їх розвиток супроводжується болісними відчуттями, інколи – підвищенням температури тіла та слабкістю. Значне поширення запалення може бути зумовлене цукровим діабетом або ослабленням імунітету.
  • Фурункул – вид глибокої стафілодермії, при якій розвивається гнійно-некротичний процес. Спочатку спостерігається почервоніння та ущільнення шкіри, на місці якого з’являється гнійник розміром до 5 см. У пацієнта підвищується температура тіла, погіршується самопочуття. Загоєння проходить з утворенням рубців. Можливе множинне ураження шкіри – фурункульоз, ризик якого зростає при зниженій ефективності імунітету.
  • Карбункул – глибоке ураження шкіри, при якому формуються гнійники розміром до 2-6 см з великою кількістю гною та некротичними стрижнями. Запалення може поширюватися на ділянку діаметром до 10-20 см. Супроводжується загальною інтоксикацією організму, підвищенням температури.
  • Хронічна форма стафілодермії – вульгарний сікоз. На початку захворювання спостерігається поверхневий фолікуліт, після загоєння на ураженій ділянці розвиваються більш глибокі вогнища гнійно-запального процесу, що можуть зливатися і вкриваються жовтуватими кірочками, після відділення яких помітні ділянки ерозії, які довго не загоюються.

Окремо виділяють стафілодермію, що може розвиватися у новонароджених через зараження від матері під час пологів або як внутрішньолікарняна інфекція. Вона супроводжується появою папул, які можуть уражати майже все тіло дитини та руйнуються з утворенням ерозій.

Діагностика стафілодермії

Найефективніше та найшвидше лікування стафілодермії без небезпечних ускладнень можливе лише завдяки точному визначенню виду збудника та його чутливості до лікувалльних засобів. Тому потрібно звернутися до дерматолога, який визначить всі особливості перебігу захворювання, огляне уражені ділянки шкіри, при необхідності – обстежить за допомогою дерматоскопа, та призначить аналізи. Крім бактеріологічного дослідження може бути призначений клінічний аналіз крові – для визначення вираженості інфекційно-запального процесу. Якщо запалення сильне та важко піддається лікуванню, може бути рекомендована консультація ендокринолога.

Як лікувати стафілодермію?

Дерматолог не тільки призначить правильне лікування стафілодермії, але й надасть рекомендації з правильного догляду за шкірою, для профілактики ускладнень та рецидивів. У необтяжених випадках призначаються антибактеріальні засоби місцевої дії, якими потрібно обробляти уражені ділянки шкіри. При тяжкому та поширеному запальному процесі лікар призначає антибактеріальні засоби системної дії. Для прискорення процесу загоєння можуть бути рекомендовані фізіотерапевтичні процедури.

Помітили запалення на шкірі? Не вдавайтеся до самолікування – зверніться до дерматолога на Оболоні у Києві, у медичному центрі “Діамед-Експрес”. У нас проводяться не лише консультації лікаря цієї спеціальності, але й лабораторні аналізи, за потреби можна відвідати ендокринолога. Ви зможете отримати комплексну медичну допомогу за вигідною ціною. У центрі діють знижки та акції, завдяки яким якісна діагностика та лікування стають ще більш доступними.

Щоб записатися на прийом до дерматолога у “Діамед-Експрес”, будь ласка, зателефонуйте нам, зверніться до нас у чаті або заповніть онлайн-заявку.

Дізнатися більше про розділ Дерматологія