Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Ризик розвитку варикозної хвороби

Варикозне розширення вен (варикоз) є одним з найпоширеніших та найдавніших захворювань судинної системи, яке відкрили ще з часів стародавнього Єгипту. За допомогою єгипетських папірусів і розкопок була знайдена мумія з ознаками варикозу. Ця хвороба зацікавила відомих древніх лікарів: Гіппократа, Галена, Авіценна, пізніше Троянова, Тренделенбурга. І до сих пір це захворювання не втратило своє значення в сучасній медицині.

Визначення «Варикоз» походить від латинського слова «varix», що означає «розширення», тому захворювання отримало назву «Варикозне розширення вен».

Це захворювання характеризується розширенням і збільшенням довжини периферичних вен у вигляді змієподібних хвилястих (деформацій), а так само порушенням відтоку крові по ним, що виникають в результаті недостатності клапанного апарату і ослабленні стінок. Захворювання найчастіше зачіпає вени нижніх кінцівок, так як основне навантаження відтоку крові (великий її обсяг) припадає саме на них. Тому перевага віддається саме цьому розділу.

Варикозне розширення вен зустрічається приблизно у 17 – 25% населення. В юному віці захворювання зустрічається однаково як у юнаків, так і у дівчат. У зрілому ж віці жінки захворюють в 2 – 3 рази частіше, ніж чоловіки, через гормональні перебудови жіночого організму (менструація, вагітність, менопауза). Варикозне розширення вен досить поширене захворювання. В наші дні варикозом страждає кожна третя жінка і кожен десятий чоловік, причому найбільш часто захворювання починається в працездатному віці в 30-40 років. Чим більше часу сучасна людина проводить в сидячому положенні за комп’ютером або в автомобілі, тим вище ризик розвитку варикозного розширення вен. Для України ця проблема дуже актуальна. Україна, за ступенем поширеності захворювань вен виявляється серед країн-лідерів (США, Франції, Великобританії, де в середньому варикозною хворобою страждає 30-40% населення). Тоді як низька захворюваність варикозом відзначається в країнах Африки і в Монголії (менше 0,1%).

 

 

Фактори ризику варикозної хвороби ніг

Факторів, що провокують виникнення венозних захворювань ніг, величезна кількість. При цьому ніхто із стовідсотковою гарантією не застрахований від варикозного розширення вен нижніх кінцівок. Але існує цілий ряд факторів ризику до розвитку цього захворювання і, якщо ви входите в цю групу, значить вам треба максимально стежити за станом здоров’я своїх ніг та вен.

    Спадковість. Це найбільш значний фактор ймовірності виникнення варикозу. Це захворювання можна віднести до «сімейної хвороби», яка передається на генетичному рівні всім членам сім’ї. Якщо у когось з старших членів вашої сім’ї вже було, або є варикозне розширення, то вам слід негайно обстежитися, щоб уникнути подальших ускладнень.

    Жіноча стать. За статистикою рівень варикозних захворювань серед жінок в три-чотири рази вище, ніж у чоловіків. Висловлювалися припущення, що таку залежність можна пояснити набором генів, які впливають на схильність. Однак більшість фахівців зійшлися на тому, що причиною розширення вен є вагітність і самі пологи.

    Вагітність і пологи. За останніми статистичними даними ймовірність появи варикозних розширених вен під час вагітності і після пологів становить 20-30%. Це пов’язано зі зміною гормонального фону, яке призводить до зниження тонусу венозної стінки. Збільшення матки приводить до здавлення вен таза, внаслідок чого підвищується тиск у венах і вони розширюються. Навантаження на вени підвищується і під час пологів, коли підвищується різко внутрішньоутробний тиск. Саме ці фактори можуть призводити до варикозного розширення вен.

  Робота, пов’язана з фізичними навантаженнями і підйомом тягарів. Під час тривалих фізичних і статичних навантажень, в нормі у людини підвищується внутрішньочеревний тиск, який в свою чергу призводить до зростання тиску стовпа крові в венах нижніх кінцівок – що і може стати причиною варикозної хвороби. Найбільшому ризику піддаються люди, що люблять довгі заняття на силових тренажерах, а також, задіяні в важкій фізичній праці. Якщо ви відноситесь до цієї групи – важливо співставляти фізичні навантаження, раціонально дозувати їх і не забувати про профілактику венозних захворювань.

    Робота на ногах. Ні для кого не секрет, що в положенні стоячи або сидячи вени випробовують підвищене навантаження. Відповідно сидяча або стояча робота автоматично відправляє вас у групу ризику. Тому з метою профілактики при такій професії слід періодично змінювати своє положення: встати, порухатися, походити, можливо поприсідати і звичайно ж, стежити за станом своїх вен, також слід відвідувати лікаря хоча б раз на рік.

    Зайва вага. При збільшеній маси тіла навантаження на вени збільшується, що також призводить до ризику варикозного розширення. Щоб уникнути ускладнень слід проконсультуватися з лікарем щодо здорового і збалансованого раціону харчування.

Прийом гормональних засобів. Прийом гормональних медикаментів може бути причиною розширення вен. Ось чому слід приймати гормональні препарати під контролем лікаря, а при наявності в виписаних препаратах жіночих статевих гормонів проконсультуватися також із лікарем, який зможе допомогти знизити ризик венозних захворювань і ускладнень.

 

 

Симптоми варикозу

Клінічні прояви захворювання залежать від стадії варикозу. Деякі пацієнти ще до появи візуальних ознак захворювання скаржаться на важкість у ногах, підвищену стомлюваність, локальні болі в області гомілок. Можлива поява телеангіоектазій. Ознаки порушення венозного відтоку відсутні. Часто захворювання в стадії компенсації протікають безсимптомно, і хворі не звертаються до лікаря. При фізикальному огляді може виявитись локальне варикозне розширення вен, частіше за все – у верхній третині гомілки. Розширені вени м’які, добре спадаються, шкіра над ними не змінена.

Пацієнти з варикозом в стадії субкомпенсації скаржаться на минулі болі, набряки, що виникають при тривалому перебуванні у вертикальному положенні і зникаючі в положенні лежачи. Фізикально (особливо в другій половині дня) може виявлятися пастозність або незначні набряки в області кісточок.

Хворі з варикозом в стадії декомпенсації скаржаться на постійну тяжкість в ногах, тупий біль, підвищену стомлюваність, нічні судоми. Свербіж шкіри, більш виражений у вечірній час, є передвісником трофічних розладів. При зовнішньому огляді виявляється виражене розширення вен та глобальне порушення венозної гемодинаміки. Депонування великого об’єму крові в уражених кінцівках в окремих випадках може призводити до запаморочень та непритомності внаслідок падіння артеріального тиску.

 

Ускладнення варикозного розширення вен:

  • утворення тромбів в результаті застою крові в венах;
  • відрив тромбу та закупорка судини співпадає з його діаметром;
  • тромбофлебіт (при утворенні тромбу в просвіті вени відбувається запалення його стінки);
  • тромбоемболія легеневої артерії (відірвавшийся тромб по току крові потрапляє в легеневу артерію, яка бере участь в кровообігу по малому колу. Якщо діаметр тромбу збігається з діаметром стовбура цієї артерії, то може статись раптова смерть. Якщо тромб менший по діаметру, то він проходить далі в гілки легеневої артерії, провокуючі інфаркт легені або набряк);
  • гіпертрофічні виразки або екзема ніг в результаті порушення харчування (порушений кровообіг призводить до нестачі надходження кисню в тканини, Який є найголовнішім харчуванням тканин організму);
  • набряки різних ділянок тіла в результаті застою по венах (вони м’які, еластичні, синюшного кольору, їх утворення не залежить від часу доби, частіше утворюються в області ураженої ділянки);
  • дерматити (запалення шкіри в ураженій області) за рахунок порушення харчування цієї ділянки;
  • зміна кольору шкіри в області ураженої ділянки;
  • ущільнення підшкірно-жирової клітковини в області ураженої ділянки за рахунок набряку.

 

 

Діагностика захворювання

При наявності вище перерахованих симптомів необхідно звернутись до лікаря. Потім, відповідно до отримання рекомендацій, слід скорегувати свій розпорядок дня, щоденні звички, раціон харчування, варіанти відпочинку, види занять спортом, ввести корисні та потрібні процедури, виключити зайві навантаження.

Важливо врахувати, що профілактика і раннє лікування допоможуть ефективно і швидко усунути проблему та її причини, а ось запущена хвороба потребує тривалого і складного лікування. Кожен втрачений день підвищує ризик ускладнень і небезпечних наслідків. Не варто також займатися самодіагностикою і самолікуванням.

Самолікування

Тільки досвідчений і кваліфікований фахівець зможе адекватно оцінити ситуацію, розпізнати симптоми, виявити причини і провести грамотне й чітке обстеження, а потім призначити необхідній курс лікування та профілактики, що допоможе уникнути подальших неприємностей.

Золотим стандартом діагностики варикозу є доплерографія вен нижніх кінцівок. Найбільш інформативний метод, дозволяє оцінити кровотік в посудині і побачити саму посудину. Для збереження здоров’я і повноцінного життя наші висококваліфіковані лікарі проведуть якісну діагностику судин на апаратах експертного класу.

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія