Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Що таке гіпертрофія міокарда?

Під час обстеження серця може виявитися таке порушення, як гіпертрофія міокарда. Це не окреме захворювання, а реакція організму на підвищене навантаження на серцево-судинну систему, вроджені або набуті захворювання серця, його напружену роботу та функціонування у несприятливих умовах (при зростанні об’єму крові, артеріального тиску). У результаті збільшується товщина м’язового шару серцевої стінки – міокарду. Найчастіше спостерігається гіпертрофія міокарда лівого шлуночка, з якого кров під час скорочення серця потрапляє до аорти і надалі – до всіх органів організму (тобто, з нього починається велике коло кровообігу). У нашій статті ми розповімо, як розпізнати ознаки такого порушення у людини і як відбувається діагностика та лікування.

Причини і наслідки гіпертрофії міокарда

Існує багато причин для розвитку гіпертрофії міокарда лівого або правого шлуночка, часто це порушення виникає через одночасний вплив низки факторів. Збільшення м’язового шару стінки серця спостерігається при:

  • Вроджених аномаліях розвитку серця та наявності деяких генетичних мутацій;
  • Артеріальній гіпертензії;
  • Ішемічних процесах;
  • Хворобах легень, нирок;
  • Інфекційних захворюваннях;
  • Алкоголізмі;
  • Порушенні обміну речовин, ожирінні;
  • Кардіосклерозі.

Сприятливі умови для гіпертрофії міокарда також створюються у спортсменів та у жінок під час вагітності, адже в обох цих випадках зростає навантаження на серце.

Через гіпертрофію міокарда відбуваються порушення структури м’язової тканини, дихання її клітин, функціонування серця, процесу його розслаблення. Кардіоміоцити гинуть та заміщуються клітинами фіброзної тканини. Розвивається ішемія, можуть виникнути фібриляція шлуночків, аритмія, серцева недостатність, інфаркт, які, у свою чергу, здатні призвести до смерті. Щоб попередити появу таких наслідків, варто знати про симптоми гіпертрофічної кардіоміопатії та вчасно звертатися до кардіолога.

Симптоми гіпертрофії міокарда

Початкова стадія розвитку гіпертрофії міокарда перебігає безсимптомно. Згодом потовщення серцевої стінки збільшується, але організм намагається адаптуватися, тому ще немає відчутних змін самопочуття. По мірі зниження компенсації з’являються наступні симптоми:

  • Слабкість та знижена працездатність;;
  • Запаморочення;
  • Головний біль;
  • Тремтіння рук (тремор);
  • Блідість шкірних покривів;
  • Набряки;
  • Біль за грудиною.

При концентричній гіпертрофії лівого шлуночка збільшується артеріальний тиск, ускладнюється дихання. Характерною ознакою ексцентричної гіпертрофії є уповільнення пульсу, адже ріст міокарду відбувається не у товщину, а у довжину, що призводить до збільшення об’єму камери серця.

Діагностика та лікування

Виявити гіпертрофію лівого або правого шлуночка можна за допомогою ЕХО серця. Це дослідження дозволяє визначити появу патології ще на ранній стадії, навіть до виникнення симптомів, тому для збереження здоров’я серця важливе значення мають регулярні профілактичні огляди. А якщо ознаки хвороби вже проявилися, пройти консультацію кардіолога та ЕХО серця варто найближчим часом, щоб не допустити розвиток ускладнень. Ультразвукове дослідження допомагає визначити товщину міокарда, особливості потовщення, наявність ділянок, уражених ішемічним процесом, виявити функціональні порушення серцево-судинної системи.

Крім цього, пацієнту призначаються інші обстеження – ЕКГ, аналізи крові, дуплексне сканування аорти (доплерографія), біохімічний аналіз крові, ліпідограма та інші. Важливо визначити причину розвитку гіпертрофії міокарда, діагностувати основне захворювання та лікувати його.

Призначення лікаря залежатимуть від клінічної картини, результатів комплексної діагностики. Можуть застосовуватися лікарські препарати для зниження артеріального тиску, лікування атеросклерозу, нормалізації серцевого ритму тощо. При наявності вроджених вад серця або вираженому атеросклерозі може бути рекомендоване хірургічне втручання. Крім того, лікар дає рекомендації щодо оптимального фізичного навантаження, дотримання дієти, виключення вживання алкоголю, тютюнопаління та інші поради.

Запис на ЕХО серця та консультацію кардіолога у Києві

Хвороби серця залишаються однією з найсерйозніших проблем, адже вони є найрозповсюдженішою причиною смерті у всьому світі. Тому, по-перше, не можна ігнорувати погіршення самопочуття і потрібно відразу звертатися до кардіолога. А по-друге, бажано проходити профілактичні огляди, щоб не пропустити розвиток небезпечних хвороб, які часто починаються безсимптомно. При появі скарг на здоров’я або при бажанні перевірити стан серця у Києві ви можете звернутися до медичного центру “Діамед-Експрес”. У нас проводяться консультації лікаря-кардіолога, кандидата медичних наук зі стажем роботи понад 40 років.

Для виявлення гіпертрофії міокарда та інших кардіологічних патологій у центрі проводиться ЕХО серця, із застосуванням ультразвукової системи експерт-класу. Вона дозволяє досліджувати серцево-судинну систему методом дуплексного сканування (УЗДГ, або доплерографія аорти, судин шиї та голови, нижніх та верхніх кінцівок). У нас також можна зробити ЕКГ та здати лабораторні аналізи, щоб максимально швидко пройти всі необхідні обстеження і почати курс лікування. Записатися на ЕХО серця, ЕКГ, УЗДГ, консультацію кардіолога можна за телефоном або за допомогою заявки на сторінці сайту.

 

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія