Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

У чому полягає небезпечність тромбозу і як забезпечити його профілактику?

Тромбоз – це утворення тромбів у кровоносних судинах. Цей процес може призводити до небезпечних та необоротних змін у серцево-судинній системі організму. Лікування таких хвороб складне, значна частина пацієнтів з цим порушенням за декілька років втрачає працездатність. Тому питання своєчасної діагностики, ефективного лікування та профілактики тромбозу є дуже актуальними.

Що таке тромбоз, у чому полягає його небезпечність?

Кров людини здатна до зсідання (коагуляції), у нормі цей процес відбувається при пораненні з пошкодженням кровоносних судин. У такому випадку згустки, що утворюються, захищають нас від надмірної крововтрати. Але через вплив різних несприятливих факторів розвивається патологічний тромбоз, коли тромби формуються за відсутності фізичних пошкоджень.

Через появу тромбів частково або повністю блокується кровопостачання органів. Це призводить до того, що клітини не отримують необхідної кількості кисню, розвивається гіпоксія. Також ускладнюється транспорт поживних речовин, унаслідок чого починаються дистрофічні зміни у тканинах. Порушується функція ураженого органу.

Формуючись в одних судинах, згустки крові можуть мігрувати в інші частини тіла, у цьому разі кажуть про емболи (рухливі тромби). Наприклад, тромби, утворені у венах нижніх кінцівок, здатні потрапляти до кровоносних судин легень та викликати тромбоемболію легеневої артерії. Це досить поширене порушення, яке у важких випадках створює умови для розвитку інфаркту легень.

Підступна особливість тромбозу полягає у тому, що людина упродовж тривалого часу може навіть не підозрювати про наявність тромбу в організмі. Але відсутність симптомів не означає відсутність ризику: хвороба здатна прогресувати навіть без зовнішніх проявів, а потім стан раптово і різко погіршується.

Основні причини тромбозу

До поширених причин патологічного утворення тромбів відносяться:

  • Інфекційні хвороби (наприклад, підвищений ризик утворення тромбів зберігається приблизно півроку після перенесеного COVID-19);
  • Стреси;
  • Малорухливий спосіб життя;
  • Порушення властивостей крові через аутоімунні захворювання або генетичні мутації;
  • Неправильне харчування;
  • Порушення гемодинаміки через патології серця;
  • Наявність онкопатології, побічні ефекти від лікування раку (при застосуванні променевої терапії або хіміотерапії);
  • Прийом гормональних препаратів;
  • Шкідливі звички.

Ризик розвитку патологічного тромбозу зростає при вагітності, після перенесених операцій, а також збільшується з віком.

Симптоми тромбозу

При невеликому розмірі тромбів, особливо – тих, що утворилися у просвіті глибоких вен кінцівок, помітні ознаки патології довго відсутні. Згодом згустки крові збільшуються і все більше блокують кровотік. Зростає дефіцит кисню та поживних речовин у тканинах. Характер симптомів залежить від того, яка частина тіла уражена. Так, при тромбозі глибоких вен у нижніх кінцівках розвиваються наступні порушення:

  • Шкіра на ураженій ділянці тіла стає блідою, потім набуває синюватого відтінку (так званий ціаноз);
  • Порушується чутливість шкіри;
  • З’являється біль, відчуття важкості та розпирання у ногах;
  • Кінцівка холодна на дотик;
  • Накопичується рідина у тканинах, розвивається набряк.

Ураження внутрішніх органів супроводжується порушеннями їх функцій. Може спостерігатися підвищення артеріального тиску, головний біль, зниження якості зору, параліч різних частин тіла, ускладнене дихання, кашель з кров’янистими домішками у мокроті, втрата свідомості. Через блокування судин мозку розвивається інсульт, при порушенні кровопостачання серця – інфаркт міокарду. При появі будь-яких тривожних симптомів потрібно негайно звернутися до лікарів: розпізнати патологію та надати людині адекватну медичну допомогу у домашніх умовах неможливо.

Діагностика та лікування тромбозу

Пацієнту можуть бути призначені наступні види досліджень:

  • Загальний аналіз крові;
  • Біохімічний аналіз крові;
  • Визначення рівня С-реактивного білка, D-димеру;
  • Коагулограма;
  • Рентгенографічне дослідження судин та інші.

У медичному центрі “Діамед-Експрес” можна здати лабораторні аналізи і пройти такі сучасні та інформативні обстеження, як дуплексне сканування судин нижніх кінцівок, дуплексне сканування судин шиї та голови (доплерографія). Це безболісні неінвазивні методи діагностики, які дозволяють швидко оцінити стан кровоносних судин та перевірити наявність тромбів у них. Ми використовуємо високочутливе обладнання – апарати експертного класу LOGIQ P9 (виробництво США) та TOSHIBA APLIO XG (від японського виробника). Вони здатні виявляти найменші патологічні зміни, на ранніх стадіях розвитку захворювання. При виявленні порушень лікар порадить, до якого спеціаліста краще звернутися для проведення лікування, адже наш центр підтримує тісний зв’язок з провідними фахівцями в області судинних патологій.

Для лікування тромбозу призначається медикаментозна терапія, прийом антикоагулянтів. Слід пам’ятати, що ці препарати мають побічні ефекти, а правильну схему лікування може призначити тільки лікар. Тому у жодному разі не можна приймати їх у якості самолікування.

При виявленні тромбів лікар може порекомендувати проведення операції. Сучасні методи дозволяють видалити тромби без великих розрізів та сильного травмування судин, з використанням лазерного обладнання.

Як правильно забезпечити профілактику тромбозу

Для запобігання розвитку тромбозу потрібно намагатися уникати дії факторів, які сприяють патологічному утворенню тромбів:

  1. Вести активний спосіб життя, з урахуванням поточного стану організму;
  2. Якщо робота змушує довго знаходитися у сидячому положенні – регулярно робити розминку;
  3. Відмовитися від вживання шкідливої їжі та надмірного вживання алкоголю;
  4. Не застосовувати лікарські засоби без призначення лікаря;
  5. Доводити до кінця лікування інфекційних хвороб;
  6. Своєчасно звертатися до лікаря при виникненні гострих захворювань та при загостренні хронічних патологій.

Потрібно розуміти, що дуже важливою є обізнаність про наявність тромбозу. Якщо людина починає займатися спортом, коли у неї вже є тромби, ризик міграції згустку крові по організму зростає. До таких самих наслідків може призвести неконтрольований прийом антикоагулянтів – засобів, що розріджують кров. Тому профілактика тромбозу має бути обгрунтованою. Дати безпечні та дієві поради може тільки лікар, після проведення обстеження.

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія