Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Зміна кольору сечі: коли слід звернутися до уролога

Сеча є продуктом життєдіяльності організму, її склад повністю залежить від стану нашого здоров’я. Саме тому аналіз сечі так часто застосовується при діагностиці захворювань. Але такий показник, як колір, можна визначити й у домашніх умовах. За його зміною можна запідозрити розвиток тих чи інших порушень в організмі і визначити, що вам необхідна консультація уролога.

Колір сечі у нормі – яким він має бути?

Щоб визначити патологічні зміни, перш за все, потрібно знати: якого кольору має бути сеча? Її нормальний колір – світло-жовтий, ще його називають солом’яним. Він може варіюватися, набувати більш світлого або темного відтінку (бурштинового) у залежності від того, скільки води п’є людина. Це фізіологічні зміни, які відображають відсотковий вміст води та розчинених у ній речовин – пігментів урохрому, уробіліну, уромеланіну, уроеритрину, гематопорфірину.

Світлий колір сечі

Якщо сеча майже безкольорова і прозора, це може свідчити про надмірне вживання рідини. Але такий симптом характерний для деяких захворювань нирок, діабету. Білий колір сечі з підвищеною каламутністю спостерігається при інфекційно-запальних процесах у нирках із утворенням гною.

Про що говорить темний колір сечі?

За відсутності хвороб сеча стає темнішою при недостатньому вживанні рідини, перегріванні організму, тривалій затримці сечовипускання. Темна сеча характерна для багатьох захворювань сечовидільної системи:

  • Пієлонефриту;
  • Гломерулонефриту;
  • Сечокам’яної хвороби;
  • Полікістозу нирок;
  • Інфекційних хвороб сечовивідних шляхів та статевих органів.

Крім того, можлива така зміна кольору сечі при хворобах печінки, жовчного міхура та жовчовивідних протоків, онкологічних захворюваннях, патологіях системи кровотворення, отруєнні, гельмінтозі.

Чому сеча червоного кольору?

Виділення червоної сечі може бути нормальним явищем при вживанні буряка, ревеню, ожини та прийомі деяких лікарських засобів (зокрема – анальгетиків, антибіотиків, ацетилсаліцилової кислоти у великих дозах). Патологічна зміна кольору на червоний свідчить про гематурію – появу крові у сечі. Це можливо при травмах органів сечовиділення, надмірних фізичних навантаженнях, циститі, пієлонефриті, гідронефрозі, сечокам’яній хворобі, пухлинах у нирках, сечовому міхурі або сечовипускному каналі. У чоловіків таке явище може з’являтися при аденомі простати. При гломерулонефриті і деяких інших захворюваннях нирок спостерігається так званий “колір м’ясних помоїв” – буро-червоний, брудно-червоний.

Колір сечі при вагітності

Під час виношування дитини колір сечі не має змінюватися. Домішки крові можуть з’являтися під час імплантації ембріона у стінку матки (кров може потрапити з піхви). Але при будь-якій зміні відтінку варто звернутися до лікаря, оскільки при вагітності суттєво зростає навантаження на нирки, знижується імунний захист і зростає ризик розвитку різних захворювань. Це небезпечно для самої жінки та плоду.

До якого лікаря краще звернутися?

При зміні кольору сечі, появі незвичного запаху, домішок, каламутності зверніться до уролога у медичному центрі “Діамед-Експрес” у Києві на Оболоні. Лікар огляне та проведе опитування щодо інших ознак захворювань (біль внизу живота чи спині, дискомфорт при сечовипусканні, підвищення температури тіла і т.д.). У нашому центрі ви зможете здати аналізи сечі, крові, зробити УЗД органів малого тазу.

Колір сечі може змінюватися не тільки через хвороби сечовидільної системи, але й при патологіях інших органів. У “Діамед-Экспрес” можна при необхідності пройти консультацію ендокринолога, гастроентеролога, гінеколога. Важливо не чинити спроб самолікування і не гаяти час, адже такий симптом спостерігається при багатьох захворюваннях, серед яких є дуже небезпечні. Запишіться на прийом до лікаря за допомогою форми на сторінці сайту або за телефоном.

Дізнатися більше про розділ Урологія, Сексопатологія, Андрологія