Телефоны
Мова:
 • Українська
 • Русский
м. Київ, вул. Левка Лук'яненка (Маршала Тимошенка), 14 Пн-Пт 8:00 - 18:00 (протягом дії воєнного стану)
"Мінська" Сб 9:00 - 15:00

Дисфункція яєчників

Про наявність дисфункції яєчників кажуть, якщо порушується продукція їх гормонів, і, як наслідок – функції репродуктивної системи. Це відображається на регулярності менструального циклу, можливості зачаття та нормального перебігу вагітності, викликає порушення інших життєвих процесів, підвищує ризик розвитку злоякісних пухлин. Дисфункція яєчників може розвинутися через різні причини: від ендометріозу до захворювань щитоподібної залози. Тому без допомоги досвідченого гінеколога неможливо визначити, чому така патологія виникла, і як правильно її лікувати.

Причини та наслідки дисфункції яєчників

Гормональну дисфункцію яєчників можуть викликати:

 1. Захворювання самих яєчників – кісти, запалення, різні види пухлин;
 2. Ендометріоз;
 3. Запальні хвороби інших органів репродуктивної системи;
 4. Порушення гормонального фону через захворювання щитоподібної залози, надниркових залоз, гіпоталамуса, гіпофіза;
 5. Цукровий діабет;
 6. Перевтома і недосипання;
 7. Прийом деяких лікарських препаратів.

Функції репродуктивної системи залежать від естрадіолу, прогестерону, фолікулостимулюючого, лютеїнізуючого, тиреотропних та низки інших гормонів. Порушення балансу на будь-якому етапі регуляції може призвести до серйозних проблем, і без точної діагностики неможливо підібрати дієве лікування.

Дисфункція яєчників може завдавати дискомфорту через нерегулярність циклу, погіршення самопочуття під час менструації, неможливість завагітніти або виносити дитину. Можливий негативний вплив на стан кісток, нервової системи, серця, судин. Дисбаланс статевих гормонів підвищує ризик виникнення доброякісних та злоякісних новоутворень, зокрема – раку молочних залоз.

Ознаки дисфункції яєчників

При дисфункції яєчників можливі наступні симптоми:

 • Зміна менструального циклу: його подовження або вкорочення, повна відсутність менструацій (аменорея), збільшення чи зменшення кількості виділень, значне погіршення самопочуття під час критичних днів;
 • Маткові кровотечі, у тому числі – між черговими менструаціями;
 • Проблеми із зачаттям дитини;
 • Невиношування вагітності;
 • Поява виділень із сосків за відсутності лактації;
 • Погіршення стану шкіри та волосся;
 • Зміна пігментації шкіри;
 • Активний ріст волосся на тілі;
 • Коливання ваги.

Дисфункція яєчників: чи можна завагітніти?

Відповідь на це питання залежить від того, що саме викликало дисфункцію яєчників, наскільки вираженою вона є, і які супутні захворювання присутні. У багатьох випадках настання вагітності можливе, але шанси на зачаття є зниженими, а ризик самовільного переривання вагітності, передчасних пологів та інших порушень – підвищується. Тому краще спочатку пройти лікування, щоб вберегти себе від можливих ускладнень і забезпечити сприятливі умови для розвитку майбутньої дитини.

Діагностика

Оскільки дисфункція яєчників супроводжується неспецифічними симптомами, які можуть виникати при різних захворюваннях, і причини порушення можуть мати різний характер, то діагностика має бути комплексною. Потрібно звернутися до гінеколога. Лікар збере анамнез, проведе огляд, візьме мазки для бактеріологічного та цитологічного аналізу і призначить такі дослідження, як:

 1. УЗД органів малого тазу, щитоподібної залози, наднирників;
 2. Фолікулометрію;
 3. Аналізи на рівень гормонів (естрадіол, ФСГ, ЛГ, прогестерон, ТТГ, пролактин, тестостерон);
 4. Інші дослідження – за показаннями, у залежності від клінічної картини.

Лікування дисфункції яєчників

Лікування має бути спрямованим на усунення тієї патології, яка призвела до порушення регуляції синтезу гормонів яєчників. Таким чином, можуть призначатися;

 1. Прийом гормональних препаратів;
 2. Протизапальна терапія (якщо виявлені запальні процеси);
 3. Хірургічне лікування при новоутвореннях у репродуктивних органах, щитоподібній залозі, наднирниках, синдромі полікістозних яєчників.

Під час лікування слід дотримуватися правил здорового харчування, забезпечити посильну фізичну активність, добре висипатися. Необхідно відмовитися від спроб самолікування та прийому медичних препаратів, які не були призначені лікарем.

Послуги гінеколога у Києві

Вас турбують порушення менструального циклу або труднощі із зачаттям дитини? Тоді вам слід звернутися за консультацією до гінеколога. У медичному центрі “Діамед-Експрес” ви можете записатися на прийом до досвідченого гінеколога-ендокринолога, який проведе обстеження та призначить правильне лікування захворювань, пов’язаних з гормональними розладами. Зробити УЗД органів малого тазу з використанням ультразвукової системи експерт-класу та здати необхідні аналізи також можна у нашому центрі. Запис проводиться за телефоном або за допомогою заявки на нашому сайті.

Дізнатися більше про розділ Гінекологія