Телефоны
Мова:
  • Українська
  • Русский

Чи можна пити каву при високому холестерині?

Чи можна пити каву при високому холестерині? Таке питання часто чують лікарі, адже при порушенні ліпідного обміну та атеросклерозі важливе значення має дотримання дієти, а від улюбленого напою відмовлятися не хочеться. Розкажемо вам, про що говорять вчені з приводу цієї проблеми і на які нюанси варто звернути увагу.

Кава та холестерин. Можна чи ні?

На сьогодні вчені та лікарі висловлюють дуже різні думки щодо вживання кави при підвищеному рівні холестерину та атеросклерозі. Відсутність єдиної відповіді на питання багато у чому обумовлена тим, що існують різні види кави, які мають різні властивості, а у пацієнтів хвороба може бути на різних стадіях розвитку, є різні супутні захворювання. Отже, яка інформація відома на сьогодні?

Щодо впливу кави на рівень холестерину немає однозначного висновку

У літературі можна зустріти як твердження про підвищення рівня “поганого” холестерину (ЛПНЩ) у крові при вживанні цього напою, так і про відсутність такого ефекту. Існує припущення, що негативні наслідки має вживання нефільтрованої кави, у той час як фільтрування затримує дитерпенові сполуки, здатні підвищувати холестерин. У будь-якому разі, ризик не виключений. Якщо результати ліпідограми вже показали відхилення від норми, варто орієнтуватися на рекомендації лікаря, які надаються в індивідуальному порядку.

Однозначно шкідливим є надмірне вживання кави

Гранично допустимою вважається кількість кофеїну – 400 мг на добу. Це приблизно відповідає 3 чашкам еспресо або п’яти чашкам менш міцної кави. Проте кожний організм має індивідуальні особливості, і вказані норми далеко не всім підходять. Деякі люди відчувають погіршення самопочуття вже після 1-2 чашок кави на день.

Тривають суперечки щодо вибору між розчинною та нерозчинною кавою

З одного боку, розчинна кава містить менше кофеїну (а існують і безкофеїнові види кави), і це знижує навантаження на серцево-судинну систему. З іншого боку, заварна мелена кава є більш натуральною і містить менше сторонніх домішок. Деякі спостереження та дослідження показують, що компоненти натуральної кави навіть зменшують ризик розвитку судинних захворювань, зокрема – попереджають накопичення патологічних відкладень на стінках судин. Однак потрібні подальші дослідження у цьому напрямку.

Величезне значення має якість кави, як розчинної, так і меленої

Неякісний продукт з великою кількістю домішок, без сумніву, не додасть здоров’я людині, особливо якщо у неї вже підвищений холестерин та існує загроза для серцево-судинної системи та інших органів. Тому якщо вже пити каву, то тільки високої якості.

Кава посилює роботу серцевого м’яза та сприяє підвищенню артеріального тиску

Спостереження показують, що за відсутності серцево-судинних захворювань цей вплив нівелюється відповідними реакціями організму, що захищає людину від негативних наслідків. Але при наявності таких хвороб, як атеросклероз, аритмія, артеріальна гіпертензія, стенокардія, аневризма, ефекти від вживання кави можуть призвести до погіршення стану здоров’я.

Компоненти кави взаємодіють з діючими речовинами ліків

Про це слід пам’ятати, якщо ви приймаєте медичні препарати. Зокрема, відмічається взаємодія компонентів кави з ацетилсаліциловою кислотою, інгібіторами моноаміноксидази, дисульфірамом, естрогеном, флуконазолом, низкою антибактеріальних засобів. Внаслідок одночасного вживання може зростати біодоступність діючих речовин, їх токсичність, вираженість фармакологічної дії, затримуватися виведення з організму.

З цукром чи без? А з молоком?

Цукор, який ви додаєте у напій, може шкодити більше, ніж сама кава. Зловживання солодким призводить до погіршення стану судинних стінок, внаслідок чого на них швидше “налипають” атеросклеротичні бляшки. Крім того, засвоєння холестерину з їжі посилюється під впливом глюкози. Додавання молока до кави, з одного боку, зменшує тонізуючу дію на серцево-судинну систему. З іншого боку, тваринні жири молока підвищують рівень “поганого” холестерину у крові.

Отже, можна чи не можна пити каву?

Однозначної відповіді на питання, чи можна каву при високому холестерині, наразі дати неможливо. Найкраще рішення – це перевірити стан судин, щоб дізнатися наявність тих чи інших патологічних змін і оцінити ризики саме у вашому випадку. Якщо аналіз вже показав високий рівень холестерину, слід насторожитися, адже початкові стадії більшості серцево-судинних хвороб перебігають безсимптомно. Лише професійна діагностика дає точні відповіді та дозволяє зробити правильні висновки.

Перевірити судини просто: потрібно пройти швидку та безболісну процедуру – доплерографію (УЗДГ) у медичному центрі “Діамед-Експрес”. Дуплексне сканування судин показує навіть ранні ознаки атеросклерозу та інших серцево-судинних хвороб, і на основі цих результатів можна визначити: чи існує загроза для здоров’я. Комплексно оцінити ваш стан може кардіолог, який веде прийом у нашому центрі, – лікар вищої категорії, кандидат медичних наук. Якщо виникне необхідність у подальшій діагностиці, ЕКГ, УЗД серця та лабораторні аналізи ви зможете пройти у нас, оперативно та за доступною ціною.

Ризики, пов’язані з високим рівнем холестерину, зростають з віком. Однак, якщо раніше це найбільше турбувало 50-річних та більш старших пацієнтів, то сьогодні частішають випадки прояву атеросклерозу та його ускладнень у молоді. Тому актуальність профілактичних обстежень не можна переоцінити у будь-якому віці.

Любите пити каву, але хвилюєтеся через можливу шкоду для здоров’я? З’ясуйте точно – чи можна вам вживати цей напій без ризику, завдяки сучасному і високоточному дослідженню судин у “Діамед-Експрес”. Ціни на послуги нашого центру та акційні пропозиції приємно здивують вас. Пройдіть діагностику у зручний для вас час: записатися можна за телефоном або за допомогою форми запису на сайті.

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія