Телефоны

Чи лікується легенева гіпертензія?

Пацієнтів, у яких діагностується легенева гіпертензія, цікавить: чи лікується це захворювання? Наша стаття допоможе вам дізнатися відповідь на це питання, а також краще зрозуміти, що таке легенева гіпертензія, чому вона виникає, які можливі ускладнення може викликати.

Що таке легенева гіпертензія?

Легенева гіпертензія – це збільшення тиску у судинах малого кола кровообігу, окрема патологія або патологічний стан, який супроводжує низку інших захворювань. Причини та особливості розвитку можуть бути дуже різними, тому класифікація досить складна. Передусім, розрізняють легеневу гіпертензію:

  1. Артеріальну;
  2. Асоційовану з ураженнями лівих відділів серця;
  3. Асоційовану із захворюваннями легень та/або гіпоксією;
  4. Внаслідок обструкції легеневої артерії;
  5. Обумовлену нез’ясованими причинами або багатьма факторами.

Легенева гіпертензія починає розвиватися безсимптомно, після чого у пацієнта починається задуха, підвищується втомлюваність, з’являється дискомфорт у грудях з посиленим серцебиттям, ціаноз губ, можливі випадки втрати свідомості. Можуть спостерігатися набряки ніг та асцит, сухий кашель, іноді – з кровохарканням. Для виявлення порушення застосовуються:

  1. ЕКГ. На кардіограмі з’являється так званий легеневий зубець Р з високою амплітудою, спостерігаються відхилення електричної вісі серця праворуч та деякі інші характерні патологічні зміни.
  2. ЕхоКГ (УЗД серця) з доплерографією (дуплексним скануванням). Цей неінвазивний метод дозволяє виявити особливості кровоплину, оцінити тиск у судинах, визначити тип легеневої гіпертензії: прекапілярний, посткапілярний або змішаний (тобто, з’ясувати, які судини малого кола кровообігу уражені патологічним процесом – легеневі артерії чи вени, і які зміни наявні у серці). ЕхоКГ допомагає лікарю визначити, чи є потреба у проведенні катетеризації правих відділів серця.
  3. Катетеризація правих відділів серця. Інвазивний метод дослідження, який дозволяє точно оцінити особливості гемодинаміки. Якщо результати діагностики показали значення тиску у межах 25-50 мм рт. ст., визначається легенева гіпертензія 1 ступеня, при 51-75 мм рт. ст. – 2 ступеня, при 76-100 мм рт. ст. – 3 ступеня, вище 111 мм рт. ст. – 4 ступеня.

Крім того, для діагностики можуть проводитися аналізи крові (ЗАК, коагулограма тощо), рентгенографія грудної клітки, спірографія та інші дослідження. Повний перелік обстежень залежить від конкретного випадку, адже для ефективного лікування легеневої гіпертензії необхідно знати причини її виникнення.

Причини легеневої гіпертензії та її наслідки

Підвищення тиску у судинах малого кола кровообігу відбувається, коли ці судини звужуються або закупорюються через різні причини. Зокрема, до цього можуть призвести:

  • Вади серця, які викликають порушення току крові через серце та судини;
  • Ураження клапанів серця;
  • Лівошлуночкова недостатність;
  • Генетичні мутації, що зумовлюють розвиток спадкової легеневої гіпертензії;
  • Захворювання сполучної тканини (саркоїдоз, васкуліти);
  • Хронічна обструктивна хвороба легень, вроджені аномалії розвитку дихальної системи;
  • Артеріїт – запалення легеневих артерій;
  • Тромбоемболія легеневої артерії;
  • Зараження ВІЛ;
  • Розвиток ангіосаркоми;
  • Побічна дія лікарських препаратів, вплив токсинів, наркотичних речовин;
  • Перебування у високогір’ї та деякі інші фактори.

Не завжди вдається з’ясувати справжні причини легеневої гіпертензії, у такому разі говорять про її ідіопатичну форму.

Постійне підвищення тиску у судинах малого кола кровообігу призводить до перевантаження правої частини серця, що викликає розвиток:

Такі патологічні зміни здатні призвести до інвалідізації та летального кінця. Крім того, вони погіршують перебіг інших захворювань, зокрема – серцево-судинних та респіраторних. Пацієнти з легеневою гіпертензією обов’язково мають спостерігатися у висококваліфікованого лікаря-кардіолога.

Чи лікується легенева гіпертензія?

На сьогодні легеневу гіпертензію не можна вилікувати повністю, але своєчасна комплексна медична допомога дозволяє:

  • Уповільнити прогресування патології;
  • Зменшити прояв симптомів;
  • Послабити негативний вплив легеневої гіпертензії на перебіг інших захворювань;
  • Подовжити життя пацієнта та зберегти його якість на максимально можливому рівні.

Для лікування легеневої гіпертензії застосовуються лікарські препарати – легеневі вазодилататори (які розширюють судини та нормалізують тиск у них), а також діуретики (які прискорюють виведення рідини з організму, що також допомагає утримувати тиск на необхідному рівні) та деякі інші медикаменти залежно від діагнозу. Іноді є потреба у хірургічному лікуванні, зокрема – трансплантації серця.

Діагностика та лікування легеневої гіпертензії у Києві

Якщо ви помітили у себе ознаки легеневої гіпертензії або вам вже встановили діагноз в іншому закладі і ви хотіли б дізнатися альтернативну думку досвідченого фахівця, зверніться до медичного центру “Діамед-Експрес” у Києві на Оболоні. У нас працює висококваліфікований кардіолог, кандидат медичних наук з багаторічним стажем роботи, якому ви можете довірити турботу про своє здоров’я.

Діагностика у нашому центрі проходить із застосуванням ультразвукової системи експерт-класу, з функцією дуплексного сканування. Також проводимо ЕКГ та виконуємо широкий спектр лабораторних аналізів у лабораторії із сучасним медичним оснащенням. Якщо з’явиться необхідність у проведенні медичних процедур, які не проводяться у нас, ми порадимо, де їх варто зробити у Києві, адже наші спеціалісти підтримують тісні взаємозв’язки з колегами, щоб забезпечити комплексну медичну допомогу своїм пацієнтам.

Запис на консультацію кардіолога у Києві на Оболоні у “Діамед-Експрес” проводиться за телефоном або за допомогою онлайн-заявки.

Дізнатися більше про розділ УЗ-діагностика, Доплерографія