Телефоны

Ознаки захворювання печінки

Чи існують ознаки, які вказують на захворювання печінки, щоб за ними можна було точно визначити діагноз? Якщо ви ще не приділили час для візиту до лікаря, розібратися із симптомами допоможуть відповіді та рекомендації досвідченого гастроентеролога медичного центру “Діамед-Експрес” у Києві.

 

Можливі проблеми з печінкою

Назви багатьох хвороб печінки відомі більшості людей, адже вони дуже поширені. Цей орган виконує життєво важливі функції, зокрема – захищає організм від дії токсинів, алкоголю, шкідливих компонентів їжі, ліків, утворює жовч для процесу травлення, бере участь в обміні всіх груп поживних речовин. Але реалії нашого життя змушують печінку працювати у складних умовах, борючись із наслідками нездорового харчування, тютюнопаління, частих захворювань та самолікування, постійного контакту з побутовою хімією та забруднення довкілля. Будь-яка людина ризикує захворіти на:

  1. Гепатит, найчастіше – вірусний (А, В, С, D, Е);
  2. Цироз;
  3. Рак печінки;
  4. Аденому, гемангіому печінки та інші доброякісні новоутворення;
  5. Неалкогольну жирову хворобу печінки;
  6. Паразитарні інвазії;
  7. А також аутоімунні та спадкові захворювання печінки.

Крім того, печінка анатомічно та функціонально пов’язана з жовчним міхуром у складі гепатобіліарної системи. Запальні процеси та застій жовчі при дискінезії жовчного міхура, жовчнокам’яній хворобі, холециститі, холангіті впливають на роботу печінки, особливо за відсутності правильного лікування.

Як зрозуміти, чи є проблеми з печінкою?

Патологічні зміни, викликані вірусами, запаленням, токсинами, паразитами, призводять до того, що печінці стає важче справлятися з виконанням своїх функцій. Це можна помітити за наступними симптомами.

Жовтяниця

Пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склери очей – одна з показових ознак захворювань печінки. Виникає через порушення виведення з організму речовини білірубіну, що утворюється при розкладанні гемоглобіну (цей процес відбувається в організмі безперервно, ще й посилюється при деяких хворобах). При жовтяниці також спостерігаються:

  1. Відчуття свербежу шкіри;
  2. Гіркота у роті;
  3. Темний колір сечі;
  4. Світлий колір калу;
  5. Здуття живота;
  6. Порушення мозкової діяльності – при розвитку печінкової енцефалопатії через дуже високий рівень білірубіну.

Жовтяниця може розвинутися через вірусне ураження печінки, фіброзні зміни її тканин, зараження паразитами. Проте можливі й інші причини – прийом деяких ліків, гемолітична анемія при інфекційних хворобах, онкології, патологіях селезінки тощо.

Збільшена печінка

Гепатомегалію (збільшення печінки) може визначити лікар під час огляду пацієнта. У домашніх умовах можна помітити це порушення вже тоді, коли розмір змінився значно, спостерігається асиметрія живота, відчувається розпирання, відчуття переповнення шлунку при вживанні навіть невеликої порції їжі.

Чи болить печінка?

Біль характерний для хвороб різних органів травлення. Тож, де болить, коли хвора печінка? Цей орган не має нервових закінчень, проте больові відчуття можуть виникати через патологічні процеси у біліарному тракті та відчуватися у правому підребер’ї. Іноді вони поширюються у бік спини, на центральну частину живота і навіть у плечі. Неможливо самостійно визначити, що саме болить, тому з таким симптомом потрібно звернутися до гастроентеролога.

Характер болю у правому підребер’ї може бути різний: від малопомітних, ниючих дискомфортних відчуттів до гострого та різкого (печінкова, або жовчна коліка).

Зверніть увагу на ці симптоми!

  • Постійні порушення травлення – нудота, гіркота у роті, часта діарея або закрепи, відсутність апетиту;
  • Наліт на язику жовтого, коричневого кольору;
  • Висипи на шкірі;
  • Біль у м’язах;
  • Порушення згортання крові;
  • Збільшення об’єму живота через накопичення рідини (асцит);
  • Виражена загальна слабкість;
  • Невмотивована швидка втомлюваність;
  • Виснаженість.

На жаль, деякі хвороби печінки можуть розвиватися безсимптомно, але при цьому створювати загрозу для здоров’я самої людини та оточуючих. Це можливо, наприклад, при зараженні гепатитом С, коли за відсутності симптомів патологія здатна перейти у хронічну форму, і пацієнт може заражати інших людей, не підозрюючи, що він сам хворий. Невеликі пухлини на ранніх стадіях також розвиваються непомітно.

Як дізнатися, чи здорова печінка?

Якщо у вас виникли підозри на проблеми з печінкою, за симптомами ви не зможете точно визначити захворювання: вони неспецифічні, можуть проявлятися при дуже різних патологіях. Отже, єдине правильне рішення – це запис на прийом до гастроентеролога, який не тільки комплексно оцінить ваш стан, пропальпує печінку, перевірить, чи збільшена вона, але й призначить саме ті обстеження, які необхідні у вашому випадку.

Захворювання печінки та жовчовивідних шляхів можуть бути діагностовані за допомогою:

  1. УЗД органів черевної порожнини;
  2. Біохімічного аналізу крові;
  3. Печінкових проб;
  4. Загального аналізу крові;
  5. Коагулограми;
  6. Копрограми;
  7. Аналізу калу на яйця гельмінтів та цист найпростіших;
  8. Аналізів на вірусні гепатити – ПЛР-тести, ІФА (антитіла);
  9. Аналізу крові на онкомаркер раку печінки (АФП).

Тільки діагностика допоможе перевірити, чи є захворювання печінки. Але отримати точні результати можливо лише при зверненні до висококваліфікованих спеціалістів. Тому запрошуємо вас до медичного центру “Діамед-Експрес”, у якому:

  • Проводяться консультації досвідченого гастроентеролога;
  • Виконується УЗД органів черевної порожнини за допомогою ультразвукової системи експерт-класу, з можливістю дослідження кровоплину (дуплексне сканування судин);
  • Можна здати всі необхідні лабораторні аналізи для перевірки стану печінки;
  • На основі проведеної комплексної діагностики вам буде призначене ефективне та безпечне лікування;
  • Встановлені доступні ціни на медичні послуги.

Підозрюєте проблеми із печінкою? Запишіться на консультацію до гастроентеролога у “Діамед-Експрес” вже сьогодні. Зателефонуйте нам або натисніть кнопку “Записатися на прийом” на сторінці сайту.

Дізнатися більше про розділ Гастроентерологія